BANSKÁ BYSTRICA. Po "srdiečkovom fantómovi", ktorý pokreslil v roku 2011 srdiečkami jeden z tankov v skanzene ťažkej bojovej techniky pri Pamätníku SNP a po ružovom partizánovi pod Urpínom, opäť prišlo v Banskej Bystrici k poškodeniu vojenskej techniky z obdobia SNP.
Tentoraz vandali popísali sprejom dopravné a bombardovacie lietadlo typu Li-2 . To slúžilo počas SNP na prepravu materiálu, no prevážali ním napríklad aj členov 2. československej paradesantnej brigády. O prípade vandalizmu informovala ako prvá vo včerajších Novinách Televízia JOJ.
Ako na svojej stránke zverejnila Mestská polícia, k pokresleniu lietadla prišlo v neskorých večerných hodinách 15. apríla. "Nočné služby pre príslušníkov mestskej polície cez víkend bývajú iné ako počas pracovného týždňa. Z dôvodu vyčíňania mládeže býva výkon služby posilnený hliadkami mestskej polície. V piatok tesne pred polnocou veliteľ zmeny operačného strediska Mestskej polície Banská Bystrica prijal oznam od občana, že nejakí mladíci behajú po lietadle a sprejujú ho. Tento oznam dal veliteľ zmeny operačného strediska mestskej polície okamžite preveriť hliadkam, ktoré sa nachádzali v v centre mesta, kde vykonávali kontrolu zameranú na požívanie alkoholických nápojov maloletými a mladistvými osobami," píše sa na stránke.
Príslušníci mestskej polície, ktorí prichádzali po schodoch smerom k Malej Bašte zbadali tri osoby. Jedna z nich držala v ľavej ruke tašku plnú sprejov a pravou rukou prve sprejovala stenu Malej Bašty červenou farbou. Polícia osoby vyzvala, aby upustili od nezákonného konania a následne ich zadržali z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu poškodzovanie cudzej veci.
Išlo o troch mladých mužov vo veku 16, 17 a 22 rokov. Polícia uvádza, že s trojicou sa nestretli prvýkrát pri porušovaní zákona. Na miesto udalosti privolali hliadku policajného zboru. Polícia začala trestné stíhanie pre prečin poškodzovania cudzej veci.
Trvalé riešenie problému vidí riaditeľ vo vybudovaní podzemného skanzenu
Vandal, či vandali pritom museli vyliezť do úctyhodnej výšky. Nápisy na lietadle sa nachádzajú približne v trojmetrovej výške. "Pre nich to bolo veľké riziko, pre nás zas škoda, ktorú odhadujeme na 600 eur," konštatoval riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.
Riaditeľ múzea hovorí, že poškodzovanie lavičiek a mobiliáru v skanzene zaznamenávajú pravidelne, keďže tento parkový priestor je voľne prístupný. Múzeum musí dať postaviť lešenie, ak chce dať nákresy z lietadla odstrániť. "Nemôžeme riskovať, aby sa niekomu, kto bude poškodené časti reštaurovať, niečo stalo," dodal.
Jednotlivé exponáty skanzenu , ktoré sú veľmi cenné, poškodzujú nielen vandali, no musia čeliť celoročne aj nepriazni počasia. Múzeum už dlhú dobu preto zvažuje projekt vybudovania podzemného skanzenu. " Stojí to na tom, či slovenská vláda prijme rozhodnutie, že projekt zafinancuje. Na ministerstve dopravy je to schválené ako investičný zámer, máme k tomu pripravenú projektovú dokumentáciu. Samozrejme, podlieha to autorským právam čo sa týka potomkov po architektovi Dušanovi Kuzmovi ( autor Pamätníka SNP), " dodal Mičev s tým, že pri súčasných špičkových technológiách by mohol vzniknúť podzemný skanzen celosvetovej úrovne. "Pri súčasnom náraste extrémizmu na Slovensku by to bolo viac ako potrebné," dodal.





Autor: ETA