Kto je zberateľ? Dokonca aj vták, ktorý láka samičky na modré kreácie ( + FOTO)

Banskobystrický historik a kulturológ Richard R. Senček považuje zberateľstvo za takú zaujímavú tému, že sa pustil do písania vedeckej práce.

Šiatorník fialový s časťou svojej zbierkyŠiatorník fialový s časťou svojej zbierky (Zdroj: viralforest.com)

BANSKÁ BYSTRICA. Považujete za zberateľov iba ľudí, ktorí  majú cenné zbierky známok, mincí, či obrazov? Ak áno, zrejme by vás  zaskočilo tvrdenie, že zberateľom je aj vaša stará mama, ktorá celé leto zavára a zaváraniny si pekne a systematicky ukladá do špajze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Téma zberateľstva a zbierok je totiž naozaj fascinujúca. Známeho  banskobystrického  historika a kulturológa Richarda R. Senčeka oslovila  natoľko, že v súčasnosti finišuje s dokončením vedeckej práce Teória zbierok. „Moji priatelia sú už zo mňa unavení, lebo každému strkám do ruky dotazník a chcem vedieť čo zbierajú, alebo zbierali, ako dlho to robili a podobne,“ usmeje sa. Podľa neho totiž za zberateľov považujeme skôr tých druhých ako seba. A pritom sa možno mýlime. Veď stačí, ak si doma budujeme knižnicu a už tým vytvárame určitý druh zbierky. Takmer denne sa stretávame aj  so zbierkou zákonov, či zbierkami básní. Jednoduchšie povedané, bez zbierok by svet nefungoval.

SkryťVypnúť reklamu

Muži kedysi lákali dámy na motýle, šiatorník na modrú farbu

Hoci dnešnej generácii sa to už môže zdať úsmevné, kedysi sa gavalieri snažili dobyť srdce vyvolanej aj zbierkami motýľov.

Zberateľskému fenoménu sa pritom podľa Richarda R. Senčeka nevyhla ani zvieracia ríša. Ak vás ako prvá napadla straka a veverička, nie ste ďaleko od pravdy. Ešte lepším príkladom je však zvláštny austrálsky vták šiatorník fialový, ktorého niekedy nazývajú aj umelcom, či výtvarníkom. Sústreďuje sa na zbieranie predmetov v jednom odtieni modrej farby a z nich vyrába akési umelecké kreácie. Môžu to byť vrchnáky z fliaš, gombíky, či papiere. Isté je, že druhá strana na tieto jeho zberateľské pokusy reflektuje a obe strany sú spokojné.

„Zberateľstvo sa dá zjednodušene označiť ako cieľavedomá činnosť. Ak si napríklad z dovoleniek v Chorvátsku a Bulharsku donesiete dva kamienky, ktoré vám budú pobyt pripomínať, už ste položili základ zbierky,“ hovorí historik.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si niekto povie, že je zberateľ, má naštudovanú literatúru a vytvorí si určitý systém, posunul zberateľstvo na kvalitatívne vyššiu úroveň.

Ošiaľ s názvom céčka

To bol za socializmu ošiaľ, keď sa začali zbierať céčka. Dnes si na to už nik ani nespomenie, hoci toto malé šialenstvo zasiahlo svojho času jednu generáciu. Ale zostala nám  ako spomienka na toto obdobie aspoň notoricky známa pesnička Céčka sbírá céčka od Michala Davida.

Zberateľstvo je pritom prakticky rovnako staré, ako ľudstvo samo. Už naši predkovia zbierali amulety, kamienky a podobne. Tesne po druhej svetovej  vojne sa zbierali nálepky zo zápalkových škatuliek, potom zas pútka do tričiek, gombíky. „Každá generácia mala svoj vlastný ošiaľ, presnejšie zachytila ju nejaká  kultúrna vlna.  Zaujímavé je, že ani raz sa mi nepodarilo zistiť, že by sa predmet zbierky kultúrnej vlny niektorej generácie zopakoval,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavé je, že zbierka s vami  dokonca komunikuje. Vie vás nahnevať, potešiť  a rozprávať sa s vami. Nestojí to potom za to, aby sa jej človek venoval?

Usmeje sa aj nad príbehom zberateľov telefónnych kariet, vďaka ktorým sme pred pár rokmi nemuseli v telefónnej búdke hádzať do prístroja mince, ale nahradili ich karty. Dnes už mladá generácia ani len netuší, na čo slúžili, keďže do bankomatu sa vložiť nedajú.

Ženy zbierajú srdcom, muži rozumom

Richard R. Senček hovorí, že medzi zberateľstvom žien a mužov je tiež podstatný rozdiel. Ak zbiera žena, je to citové, tematické a ovplyvnené srdcom. U mužov zas dominuje veda, poznanie a systematickosť. Samozrejme, že na oboch stranách však existujú aj výnimky.

Celkom odlišný význam majú mať zbierky v múzeách. Tam by sa mali predmety z danej oblasti nielen sústreďovať, no predovšetkým by mali rozprávať. Preto sa v zásade odlišujú dva typy zberateľov – na jednej strane sú to fyzické osoby, na strane druhej múzeá. Tam by nemal byť podstatný predmet, ale jeho príbeh. „V oboch prípadoch sa však vytvárajú nezameniteľné hodnoty,“ hovorí. Koniec koncov, na zberateľskom základe fungujú aj knižnice, múzeá, či spolky.

Keď to so zbieraním preženieme, výsledkom je bordel  

Hovorí sa, že všetkého veľa škodí  a tak aj sústreďovanie vecí môže niekedy prerásť do menej príjemných podôb. Jedným z dôsledkov hromadenia vecí môže byť obsedantno – kompulzívna porucha . Presnejšie jeden z jej stupňov - takzvaní „hromadiči.  Zbierajú nepotrebné veci a majú problém s vyhodením niečoho, čo by iní ľudia určite označili za odpad. K nahromadeným veciam si vytvárajú silný vzťah a pripisujú im neprimeranú hodnotu. Zbaviť sa vecí im spôsobuje také nepríjemné napätie, že je pre nich jednoduchšie si ich ponechať. Ale to už je oblasť pre psychatriu.

 Zbierať sa dá naozaj všetko

Rozsah toho, čo sa dá zbierať, je skutočne obrovský. Od servítok a mušlí až po skutočne bizarné predmety, napríklad obaly zo žiletiek. Netradičné zberateľské odbory zastrešuje aj Klub zberateľov kuriozít. Iba čo sa pivnej tematiky chýba, dá sa zbierať okolo 60 druhov predmetov. Od etikiet, podpivníkov, až po poháre. „ Keď spomíname zberateľov kuriozít tak snáď niekoľko príkladov zo Slovenska. Spoznal som človeka, ktorý svoju zbierku vytváral na základe nepodobnosti – každý predmet  musel byť čo najviac odlišný od toho druhého.

A tak mal v zbierke vedľa plyšovej bábiky starý motor z mopeda. Pán doktor Ungrádi z Vranova nad Topľou zbiera všetko, čo sa týka cirkusu. Jeho vášeň ho doviedla nielen pod šapitó, ale aj medzi cirkusantov, s  ktorými často udržuje aj priateľské vzťahy. Videl som zbierku zelených predmetov, v podstate veľmi podobnú šiatorníkovi, až na to, že ju zbierala pani. Nepredpokladám, že by na ňu lákala nejakých samčekov. Kuriózna je aj zbierka bez predmetov. Napríklad jeden pán mal zbierku planét. Samozrejme, že planéty nevlastnil, ale o každej si viedol bohatú dokumentáciu, podobnú zbierku som videl aj inde a týkala sa zvonov. Pre mňa sú aj zaujímavé spoločné zbierky, keď niekoľko ľudí vytvára jednu zbierku. Takú som videl ja juhu Slovenska a týkala sa archeológie.

„Niekedy sa stretávam aj s otázkou, či je napríklad numizmatika či filatelistika súčasne vedeckou prácou. Musím odpovedať, že nie, hoci vedomosti filatelistov, či numizmatikov sú často pozoruhodné. Vysvetlím to na príklade. Ak zbieram známky a urobím katalóg, ešte to nie je vedecká činnosť, ale zberateľská záľuba.

„Ak sa na zberateľstvo  pozrieme z fenomenologického   hľadiska, ide  o takzvaný uchovávací fenomén, ktorý súvisí s pudom sebazáchovy. Hoci každý druh zberateľstva sa líši, obecne možno povedať, že je to poctivá práca, ktorej ľudia venujú nielen srdce, ale aj čas, peniaze a námahu. Ale to je na dlhú debatu.

           

 

             

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  2. V púpave je všetko, čo potrebujete
  3. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  4. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  5. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  6. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  7. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca
  8. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou
  1. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  2. V púpave je všetko, čo potrebujete
  3. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  4. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  5. Lifehack pre domácnosť?
  6. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  7. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  8. OBI rozžiarilo Zvolen na oranžovo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 12 732
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 513
  3. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 8 022
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 6 288
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 914
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 554
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete 3 157
  8. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou 2 569
  1. Helena Michlíková: Eurovea - Nábrežie Dunaja
  2. Tomáš Mikloško: Keď je ľahké zmiznúť: O ghostingu trochu inak
  3. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 78. /
  4. Marian Letko: Je to tu. Sme vo vojne. A môže za to súčasná vláda
  5. Pavol Burda: Vojna a mier rečou akože vlastencov
  6. Jozef Varga: Krkavci / 56. /
  7. Jozef Stasík: Ekonómia sa otriasa v základoch. Nositeľ Nobelovej ceny poprel veľkú časť svojho učenia
  8. Veronika Mešková: O láskach rôznych v časoch dobrých i horších
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 106 553
  2. Pavol Burda: Podržtaška naveky 38 603
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 35 830
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 267
  5. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 830
  6. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 30 625
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 362
  8. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 17 792
  1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Rusko žiada, aby Ukrajina zatkla šéfa SBU
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Helena Michlíková: Eurovea - Nábrežie Dunaja
  2. Tomáš Mikloško: Keď je ľahké zmiznúť: O ghostingu trochu inak
  3. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 78. /
  4. Marian Letko: Je to tu. Sme vo vojne. A môže za to súčasná vláda
  5. Pavol Burda: Vojna a mier rečou akože vlastencov
  6. Jozef Varga: Krkavci / 56. /
  7. Jozef Stasík: Ekonómia sa otriasa v základoch. Nositeľ Nobelovej ceny poprel veľkú časť svojho učenia
  8. Veronika Mešková: O láskach rôznych v časoch dobrých i horších
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 106 553
  2. Pavol Burda: Podržtaška naveky 38 603
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 35 830
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 267
  5. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 830
  6. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 30 625
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 362
  8. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 17 792
  1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Rusko žiada, aby Ukrajina zatkla šéfa SBU

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu