BREZNO. Ôsmy máj. Dátum spojený s ukončením druhej svetovej vojny, ktorý si dodnes pripomíname ako Deň víťazstva nad fašizmom.
Ale skutočne sme nad ním zvíťazili? Touto a mnohými ďalšími otázkami sa zaoberali organizátori a hostia Koncertu proti fašizmu, ktorý svoju púť po Slovensku odštartoval práve v metropole Horehronia. Vystúpenia známych slovenských interpretov sa striedali s verejnými diskusiami na tému fašizmu, extrémizmu, xenofóbie a intolerancie.
Dôvody, prečo si organizátori pre svoju prvú zastávku vybrali práve Brezno, sú viaceré. Horehronie bolo centrom antifašistického odboja počas druhej svetovej vojny a paradoxne práve v tomto regióne majú dnes extrémistické sily pomerne veľkú podporu. „Nie je nám ľahostajné, akú podporu majú dnes v našej krajine extrémisti, strana Kotleba-ĽSNS je dokonca v parlamente. Znepokojujú nás aj zmätené reakcie mnohých politikov na tieto skutočnosti. Takisto sa nazdávame, že kľúčová je práca v teréne, osobné nasadenie, rozhovory a diskusie s ľuďmi, najmä s mladými v regiónoch, kde majú extrémisti zázemie. To všetko doteraz politické elity podceňovali. Zdôrazňujem, že v našom prípade ide o občiansku iniciatívu ľudí, ktorí bránia slobodu a demokraciu,“ uviedol jeden z iniciátorov projektu, novinár Andrej Bán.
Na koncerte v Brezne spolu s ním diskutovali sociológ Fedor Gál, historik z Ústavu pamäti národa Patrik Dubovský, etnologička z Dokumentačného centra holokaustu Monika Vrzgulová, viceprimátor Brezna Ján Králik a mnoho ďalších. Nielen hudbou svoj postoj k tejto téme vyjadrili aj Marián a Martin Geišbergovci, kapela Slobodná Európa, folklórny súbor Jabloň a ľudová hudba Kučeravý javor. Veľmi dôležitou súčasťou podujatia, ktoré podporila Nadácia otvorenej spoločnosti (OSF) a organizácia Človek v ohrození, boli pondelkové diskusie so žiakmi a študentmi v Mestskom dome kultúry v Brezne.










Autor: EŠ