BANSKÁ BYSTRICA. Čo motivuje 14-ročného chlapca zo slušnej rodiny, aby sa pridal k extrémistickej skupine? Veľvyslanectvo USA v spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti pripravuje verejnú diskusiu na tému radikalizácia mládeže s bývalým americkým skindheadom Christianom Picciolinim. Diskusia sa bude konať v Banskej Bystrici v stredu 18.5 o 18:00 v Urban Spote (bývalé kino Hviezda) a moderátorom je skúsený facilitátor Dušan Ondrušek z PDCS.
Christian Picciolini prerozpráva svoj osobný príbeh o tom, ako sa v štrnástich rokoch stal členom extrémistického hnutia Chicago Area Skinheads a po dvoch rokoch nečakane aj jeho lídrom, potom čo polícia zatkla jeho zakladateľa. „Pre 15-ročného chlapca, syna talianskych migrantov, ktorý žil v ústraní a nemal žiadnych kamarátov, pocit, že ho zrazu nasleduje 40 chlapov, ktorí urobia čokoľvek poviete, bol omamný,” spomína v jednom rozhovore Picciolini. Neskôr sa hudba stala centrálnym bodom Piccioliniho misie.
Založil skinheadskú hudobnú skupinu pod názvom „Final Solution“ (Konečné riešenie), ktorá vôbec ako prvá „svojho druhu“ odohrala koncert v Európe - v katedrále v nemeckom Weimari. Podľa Piccioliniho mu odchod z „White Power Movement“ trval niekoľko rokov. Napokon svoj životný príbeh spísal do memoárov s názvom “Romantic Violence: Memoirs of an American Skinhead” a v roku 2010 spoluzakladal organizáciu „Life after Hate“. Dnes sa venuje osvetovým aktivitám proti radikalizácii mládeže a pravicovému extrémizmu. Do diskusie prijal pozvanie aj známy bloger a bezpečnostný analytik Radovan Bránik.


Autor: TS