Andrej Bán: Extrémisti sú červená čiara, za ktorú by nikto nemal ísť

Horehronie bolo centrom protifašistického odboja a práve tu majú dnes extrémisti pomerne silnú podporu. Občianski aktivisti rôznych profesií a názorov prišli do Brezna, aby sa spoločne pokúsili zastaviť tento opäť sa rozbiehajúci vlak...

Počas diskusie so študentmi.Počas diskusie so študentmi. (Zdroj: archív MsÚ)

BREZNO. Aký zmysel malo utrpenie obetí nacizmu, ak spoločnosť ostáva nepoučená? Túto otázku si položil tím okolo novinára Andreja Bána, ktorý s projektom Zabudnuté Slovensko minulý týždeň navštívil Brezno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priamy kontakt je nenahraditeľný

Radikalizácia spoločnosti prameniaca zo zlej sociálnej situácie a sklamania z politikov. Nie náhodou si organizátori Koncertu proti fašizmu pri príležitosti 71. výročia Dňa víťazstva nad fašizmom vybrali na diskusie s mladými ľuďmi práve Horehronie, Brezno a divadelné dosky, na ktorých sa predstavenie nedohralo dokonca. Novinár, sociológ, etnologička a historik so žiakmi a študentmi z miestnych škôl rozoberali fenomén vzrastajúceho fašizmu, extrémizmu a xenofóbie ako sústavne sa opakujúcej chyby ľudstva.

SkryťVypnúť reklamu

 Priamy kontakt je podľa nich nenahraditeľný. „Mladých treba osloviť cez príbehy a nie tvrdé fakty. Ľuďom väčšinou encyklopedické informácie až tak veľa nehovoria, ale autentický príbeh, ten im môžu sprostredkovať tí ľudia, ktorí sú tu,“ povedal jeden z iniciátorov projektu, novinár a fotograf Andrej Bán. Jeho hosťami boli Fedor Gál, sociológ a človek, ktorý sa v koncentračnom tábore narodil, Monika Vrzgulová, etnologička z Dokumentačného centra holokaustu, Patrik Dubovský, historik z Ústavu pamäti národa a Magdaléna Robinsonová...

Liečba šokom

Slovenská fotografka Magdaléna Robinsonová počas vojnového Slovenského štátu stratila oboch rodičov a prežila hrôzy koncentračných táborov. Aj keď pred desiatimi rokmi opustila tento svet, vďaka režisérovi Markovi Šulíkovi nezostalo jej šokujúce svedectvo zabudnuté. V dokumente Cesta Magdalény Robinsonovej skladá z rozhovorov, fotografií, negatívov a krátkeho filmového záznamu mozaiku jej utrpenia, o ktorom väčšina ľudí, ktorá prežila holokaust, radšej nikdy nehovorila.

SkryťVypnúť reklamu

 Jej osobná skúsenosť plná živých obrazov strachu, násilia a hnijúcich ľudských tiel prikovala študentov k sedadlám a v kinosále zavládlo hrobové ticho. „Magdaléna sa vyjadrila, že je schopná akceptovať akýkoľvek názor, pokiaľ sa nezabíja. Ja nie. Nie som schopný akceptovať akýkoľvek názor, z ktorého cítim závan nacizmu a fašizmu a budúceho zabíjania. Ja nebudem čakať, kým sa začne zabíjať,“ vyjadril sa po skončení filmu Fedor Gál.

Môže sa to celé zopakovať?

Cesta Magdalény Robinsonovej mnohých študentov prinútila zamyslieť a hlavne pýtať sa. Mohli tak urobiť aj prostredníctvom SMS správy, pričom väčšina podnetov smerovala k jednej a tej istej otázke: Môže sa to celé zopakovať aj dnes? Odpoveď znela: Áno, aj keď možno v inej forme.

 Reakcie mladých na diskusiu boli rôzne. Niektorí sa tešili z vymeškaného vyučovania, iní privítali, že sa dozvedeli niečo viac z histórie a o Osvienčime. Ako potvrdili aj iniciátori tohto projektu, podobné akcie chcú zorganizovať aj v iných mestách, najmä na strednom Slovensku, aby mohli byť s ľuďmi z tohto kraja v priamom živom kontakte.

SkryťVypnúť reklamu

 A akú reakciu očakáva Andrej Bán od politických špičiek? „Osobne očakávam, že po tej počiatočnej zmätočnosti a počiatočnom váhaní, ako pristupovať k extrémistom, ktorí sú v parlamente za ĽSNS, budú mať jednoznačnejšie postoje. Že bude viac ako 21 poslancov zo 150, ktorí sa zatiaľ pridali k výzve, aby s nimi ani nekomunikovali a dali najavo svoje jednoznačné odmietanie extrémizmu. Extrémisti sú podľa mňa červená čiara, za ktorú by nikto nemal ísť.“

Slovo organizátora Koncertu proti fašizmu Michala Karaka

Nálady medzi obyvateľstvom týkajúce sa tém fašizmu, extrémizmu, xenofóbie, intolerancie sa znova pozdvihujú už dlhšie. Samozrejme, že v regiónoch ako Horehronie to je viditeľné aj na volebných výsledkoch, ale nie len v týchto regiónoch, aj v Bratislave má Kotleba-ĽSNS stúpajúci rast preferencií. Incident s breznianskym divadelným ochotníckym súborom bol len jedným z množstva incidentov, ktoré tieto nálady podčiarkujú a ktoré sa šíria hlavne z vedenia VÚC BB. 

 Ja, ktorý nežijem permanentne v tomto regióne, ale vraciam sa sem za rodinou alebo známymi, mám možno väčší odstup vnímať to. Je nutné ale povedať, že tieto témy sú medzi obyvateľstvom vnímané obšírnejšie (nezamestnanosť, zaostalosť regiónov, mládež a jej nezáujem o veci verejné, výchova na školách, zdravotná dostupnosť a jej kvalita, utečenci, rómsky problém a pod. ... )

Nie je možné ich ale riešiť skratkovito, vyvolávaním ešte väčších negatívnych vášní, navracaním pojmov ako „paraziti“ cielene medzi obyvateľstvo s cieľom vyvolať ešte väčší strach a zväčšiť odstup od skupín obyvateľstva, ktoré by nás mali podľa týchto extrémistov v súčasnosti životne ohrozovať. Je nutné ich riešiť s chladnou hlavou (a to, že je ich nutné riešiť a s tým, ako sa to deje nesúhlasia aj ľudia, ktorí vystúpili v Brezne na koncerte a diskusii) a vyvinúť celospoločenský tlak na politikov, aby sa týmto témam konečne začali naplno a seriózne venovať a nenaháňať si na nich pred voľbami svoje referencie.

 Len kvalitné celoplošné vzdelanie, kvalitné a dostupné zdravotníctvo, lepšia infraštruktúra miest, zlepšenie podnikateľského prostredia, cielená pomoc regiónom môže zlepšiť aj situáciu v regiónoch.  Šírenie extrémistických (a aj fašistických) názorov riešeniam vôbec nepomáha, naopak – zhoršuje ich. Ľudia ako Mečiar, Fico, Kotleba a bohužiaľ čiastočne neskôr aj Dzurinda sa svojím populizmom chcú (chceli) viac udržať pri moci, ako riešiť skutočné problémy ľudí. A niektorí na to nemajú ani poriadny program a ľudský potenciál, aby také niečo mohli uskutočniť, keď musia nominovať na kandidátku do NRSR ako poslancov 20-ročných extrémistických sopliakov a robiť z nich expertov na ľudské práva, vojenské spravodajstvo a pod. (!?).

Nedá sa to zlepšiť „zalepením očí“ pomocou vybudovania obchvatu v Brezne okolo bývalej mostárne, ktorý sa rieši už desiatky rokov (čo je zase len polovičné riešenie, keďže ďalšie desiatky sa bude riešiť napojenie od Baldovského mostu na Horehron) ani potľapkávaním starostov a primátorov a fotením s nimi pred voľbami alebo aj počas volebného bežného obdobia na guľášoch a folklórnych slávnostiach... ale aj tí primátori a starostovia, ktorí sú v týchto regiónoch a ktorí majú možnosť vytvoriť tlak na vládu a poslancov, sa musia zamerať aj na takéto témy, nie len na „pekné“ a „okulahodiace“ riešenia pre ľudí. A takisto novinári píšuci a žijúci v týchto regiónoch

.MICHAL KARAKO

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 211
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 11 908
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 530
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 160
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 927
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 403
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 322
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 183
  1. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  2. Vladimír Bojničan: Náboženský infantilizmus ako náš veľký civilizačný problém
  3. Dušan Koniar: A čo robil zatiaľ Gary?
  4. Juraj Tušš: Úroveň politiky a psychika ľudí na Slovensku
  5. Viktor Pamula: Posledný návrat k hodnotiacej konferencií SFPA
  6. Seniori v pohybe: Blízkosť lieči
  7. Vladimír Bojničan: Bez dôslednej sekularity niet slobodnej demokracie
  8. Anton Kovalčík: Druhá svetová a James Bond z Vatikánu. Prvá časť.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 974
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 29 131
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 784
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 727
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 844
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 946
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 402
  8. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida. 8 710
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Štátni ochranári vyzývajú návštevníkov hôr k vyššej opatrnosti.


Ilustračná fotografia.

Incident sa nezaobišiel bez zranení.


16

Zavádzanie rezidentských zón prinieslo požadovaný efekt.


Neváhaj a poznaj Tatry a Pieniny z úplne nového uhla.


  1. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  2. Vladimír Bojničan: Náboženský infantilizmus ako náš veľký civilizačný problém
  3. Dušan Koniar: A čo robil zatiaľ Gary?
  4. Juraj Tušš: Úroveň politiky a psychika ľudí na Slovensku
  5. Viktor Pamula: Posledný návrat k hodnotiacej konferencií SFPA
  6. Seniori v pohybe: Blízkosť lieči
  7. Vladimír Bojničan: Bez dôslednej sekularity niet slobodnej demokracie
  8. Anton Kovalčík: Druhá svetová a James Bond z Vatikánu. Prvá časť.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 974
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 29 131
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 784
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 727
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 844
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 946
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 402
  8. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida. 8 710
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu