BANSKÁ BYSTRICA/ ŠALKOVÁ. Presne 21 veľkých nafukovacích vodných živočíchov vypustili do Hrona pod haťou malej vodnej elektrárne v Šalkovej – mestskej časti Banskej Bystrice. Združenie Slatinka, dobrovoľníci z iniciatívy Za živé rieky, otužilci z občianskeho združenia Ľadové medvede a obyvatelia Šalkovej sa takýmto netradičným spôsobom pokúsili prekonať migračnú bariéru na Hrone v podobe malej vodnej elektrárne.
Martina Paulíková zo Združenia Slatinka hovorí, že počet nafukovacích rýb bol symbolický: „Dvadsaťjeden živočíchov je symbolické číslo, pretože práve 21. mája oslavuje celý svet deň migrácie rýb. Jedným z hlavných odkazov tejto akcie je fakt, že bariéry na vodných tokoch ako hate, priehrady či stavidlá ohrozujú migráciu rýb. Je povinnosťou štátnych orgánov vytvárať tlak na odstraňovanie bariér, nie plánovať vytváranie nových, ako sa to stále deje na Slovensku.“
Šalková ako výkričník
Práve Šalková je podľa nej dôkazom, ako štát neraz koná v rozpore so záujmami obyvateľov. Elektráreň tu stojí v tesnej blízkosti domov a viacerí obyvatelia, ktorí sa akcie zúčastnili nám potvrdili, že kvalita ich života po spustení elektrárne výrazne utrpela. Musia znášať zápach zo spomalenej vody, množstvo komárov, zhoršila sa situácia so spodnou vodou. „Žiť tu bez sieťok na oknách a dverách sa nedá. Najhoršie však je, že nehnuteľnosti stratili na cene. Viacerí ľudia sa už snažili svoje domy predať, no nedarí sa im,“ povedala nám jedna z obyvateliek.
Petícia za múdru vodnú politiku pokračuje
Martina Paulíková dodala, že Iniciatíva žiada formou petície od ministerstva životného prostredia, vlády a poslancov NR SR konkrétne zmeny legislatívy a vodnej politiky pre väčšiu ochranu našich riek. Petíciu už podpísalo viac ako 15 tisíc ľudí, zber podpisov pokračuje aj v súčasnosti.
„Chceme upozorniť, že ak ministerstvo životného prostredia nezmení súčasnú vodnú politiku a nezvýši ochranu vôd, skutočné ryby našimi riekami nebudú môcť migrovať – podobne ako je to už dnes na viacerých úsekoch Hrona,“ konštatovala. Šalková je pritom jednou z malých vodných elektrární, ktorá má vybudovaný aj rybovod. Podľa Paulíkovej ho však všetky druhy rýb nevyužívajú, čo zatiaľ nevedia vysvetliť ani odborníci. Veľká časť malých vodných elektrární však nemá rybovody vybudované vôbec.
Medveďom sa do teplej a zapáchajúcej vody veľmi nechcelo
Nafukovacie ryby do vôd Hrona vypustili otužilci zo združenia Ľadové medvede, pre ktorých však bola voda nielen príliš teplá, ale aj špinavá. Člen združenia Milan Lichý, ktorý je aj banskobystrickým mestským poslancom hovorí, že združenie podporuje ekologické projekty, vrátane snahy zachrániť na Slovensku živé rieky. „Sú medzi nami ochranári, vodáci aj turisti s kladným vzťahom k prírode. Považujeme za zlú voľbu, ak sa začne kšeftovať s riekami a prišli sme vyjadriť svoj postoj,“ dodal.
Nafukovacie ryby pomáhali na breh vyťahovať aj ľudia zo Šalkovej, symbolicky na ne uložili mokré uteráky, aby prenos cez migračnú bariéru prežili a na nosítkach, alebo vozíčkoch ich previezli za bariéru.









Autor: ETA