BREZNO. Mesto každoročne organizuje komplex podujatí, ktoré sú oslavou jeho bohatej histórie a ľudí, ktorí v ňom žijú. Tento raz sa konali pod moderátorskou taktovkou Mareka Poliaka z Valaskej.
Pietny akt pri soche Milana Rastislava Štefánika
Sviatok horehronskej metropoly s obyvateľmi, predstaviteľmi mesta a obcí okresu prišli osláviť aj vzácni hostia z partnerských miest Ciechanów, Nadlak, Čačak, Nový Bydžov, pozvanie prijal aj poslanec NR SR Radovan Baláž. Naposledy sa delegácie zo zahraničia spoločne stretli v Brezne vlani na oslavách 750. výročia prvej písomnej zmienky o meste. Ako povedal primátor Tomáš Abel, zahraniční hostia patria k neodmysliteľnej súčasti Dní mesta, pretože im dodávajú medzinárodný význam a vážnosť. „Zároveň ma teší, že kým na začiatku nás spájali najmä pracovné vzťahy, po niekoľkých stretnutiach som v našich partneroch našiel aj výborných osobných priateľov. To všetko dáva predpoklady pre ďalšiu intenzívnu spoluprácu, ktorá bude v prospech partnerských miest i všetkých ich občanov.“
Predstavitelia mesta a zástupcovia družobných krajín si tradične počas pietneho aktu uctili pamiatku generála Milana Rastislava Štefánika a k jeho soche položili kvetinové zástavy. Ako v príhovore povedal primátor, mesto má ambíciu patriť k tým, ktorí docenia obrovský Štefánikov prínos pre moderné dejiny slovenského národa. „Aj preto v súčasnosti zakladáme Klub M. R. Štefánika a pripravujeme tiež projekt jeho historickej pamätnej izby, umiestnenej v zrekonštruovanej zvonici, odkiaľ bude výborný výhľad na celé námestie.“
Kultúra Brezna v čase
Osobitné postavenie v plejáde podujatí mal slávnostný program Kultúra Brezna v čase, ktorý bol venovaný umeleckým telesám mesta. Hrané pásmo mladého režiséra Michala Réckeho divákom ponúklo krátku komédiu o dvoch zbojníkoch, ktorí sa rozhodli využiť zhon počas príprav mestských osláv na zbíjanie. Ako prvého sa rozhodli okradnúť starostu, no včas sa dozvedeli, že nie je čo kradnúť, pretože starosta všetky svoje peniaze investoval do programu. Na pódiu sa postupne predstavili domáce združenia záujmovo-umeleckej činnosti, ktoré obohatili Dni mesta o umelecký zážitok. Na záver podľa scenára do deja vstúpil primátor Tomáš Abel a predstavenie zrušil. Ako pre týždenník MY Horehronie povedal Michal Récky, išlo o vymyslený príbeh, ktorý sa vtipnou formou snažil prezentovať význam kultúry pre spoločnosť.
Primátor poďakoval umeleckým telesám mesta Brezna
Najväčšou odmenou pre umelca je uznanie a potlesk. Kultúrne telesá mesta Brezna si ho už počas svojej kariéry zaslúžene užili nespočetne. Za dlhodobý prínos pri zachovávaní a rozvíjaní vzácnych tradícií im primátor vyjadril obdiv a odovzdal ďakovný list mesta umeleckým vedúcim – folklórneho súboru Mostár, detského folklórneho súboru Šťastné detstvo, Speváckeho zboru mesta Brezna, Divadelného súboru Jána Chalupku, Dychového orchestra Brezno, Dychovej hudby Mostárenka a skupiny historického šermu Berezun.
„Som úprimne rád, že Brezno ostalo mestom kultúry, hoci sme sa z času na čas museli vysporiadať aj s nekultúrnymi prejavmi. Umenie však bude živé, kým bude mať svojich priaznivcov a nositeľov. Preto vám prajem, aby ste nemali núdzu o nových záujemcov a nasledovníkov, na vystúpeniach sa vždy stretali s početnou diváckou kulisou a aj naďalej prinášali ľuďom toľko radosti a pozitívnych emócií ako doteraz. V mene mesta a jeho obyvateľov ešte raz ďakujem,“ povedal primátor.












