HEĽPA. Je to jeden z najstarších folklórnych festivalov na Slovensku, ktorý každoročne navštívia tisícky priaznivcov folklóru. Od svojho vzniku sa zameriava na prezentáciu rôznorodých prejavov tradičnej ľudovej kultúry regiónov Horehronia, Pohronia, Gemera, Liptova, Spiša, Podpoľania a mnohých ďalších.
Počas troch festivalových dní v Heľpe budú môcť diváci vidieť 11 scénických programov, v ktorých účinkuje takmer 1 500 účinkujúcich, predovšetkým z regiónu Horehronia, Pohronia a Podpoľania. Priestor budú mať i folklórne kolektívy zo západného, východného a severného Slovenska. Okrem programov v amfiteátri pripravili organizátori pre návštevníkov aj viaceré zaujímavé sprievodné podujatia.
Na heľpianskom námestí počas soboty a nedele bude tradičný jarmok, ktorého súčasťou je prezentácia remesiel a ľudovej výroby. Chutné jedlá ponúkne domáca heľpianska kuchyňa. Pripravené sú aj vystúpenia známych i menej známych spevákov, muzikantov a tanečníkov z rôznych kútov Slovenska.
Dve etnografické výstavy s tematikou zvykov pri narodení dieťaťa a dve fotografické výstavy bude môcť verejnosť navštíviť na starej fare a v drevenici v areáli amfiteátra. Vo farskom dvore si budú môcť deti vypočuť rozprávky od heľpianskeho rozprávkara Jozefa Rusnáka „Brondu“, dievčatá sa môžu tradične učesať - do rôznych typov vrkočov, pre mladšie i staršie deti sú pripravené zaujímavé dielne, v ktorých si vyrovia vlastné hudobné nástroje
Organizátori festivalu:
Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici - dramaturgia, odborná príprava a realizácia programov, obec Heľpa - technické zabezpečenie a služby.
Festival finančne podporili: FPU – Fond na podporu umenia, BBSK
Bohatý program sa začne piatkom
51. Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe začínajú 24. júna 2016. V piatkový večer budú uvedené tri programy. V programe „Z ĽUPČIANSKÍHO ZÁMKU“ sa predstavia folklórne skupiny a sólisti z obcí, ktoré v minulosti administratívne patrili pod správu Ľupčianskeho hradu - ŠAJBANIA zo Strelník, DEBNÁR z Ľubietovej, PRIECHOĎAN z Priechodu, BACÚŠAN z Bacúcha, KÝČERA z Čierneho Balogu, ČIERŤAŽ z Nemeckej, URPÍN z Banskej Bystrice, Ľ. Tatarka zo Slovenskej Ľupče a R. Datko z Valaskej.
Po nich, v programe „HEĽPIAŇI“, predstavia folklórne zoskupenia z Heľpy zvyky a obyčaje kalendárneho obyčajového cyklu. Záver piatkového večera bude patriť PODDUKELSKÉMU UMELECKÉMU ĽUDOVÉMU SÚBORU z Prešova, ktorý sa predstaví v samostatnom programe s názvom NÁVRATY – PUĽS.
Chýbať nebude tradičný jarmok
V sobotu 25. júna dopoludnia sa dianie festivalu prenesie na heľpianske námestie, kde návštevníkov privíta Tradičný jarmok s prezentáciou remesiel a výroby hrablí, kosísk, hudobných nástrojov, bačovského riadu, pastierskych nožov, zvoncov, šitie a vyšívanie kože, odevu, výroba polomských šnúrok, kápky a zápästky.
Predstavia sa i tradičné zamestnania a spolky – ovčiari, rezbári.
Neodmysliteľnou súčasťou je domáca heľpianska kuchyňa – heľpianske guľky, graple, myši, pirohy s bryndzou.
Hostia zďaleka i zblízka
V programe PRIŠLI HOSTIA ZĎALEKA I ZBLÍZKA vystúpia na heľpianskom námestí folklórne kolektívy a sólisti z rôznych regiónov Slovenska. V jeho medzi prestávkach sa tanečnou školou s názvom HYBAJ TANCOVAŤ! vytvorí priestor pre širokú verejnosť, ktorá bude mať možnosť pod vedením tanečného majstra naučiť sa tancovať čardáš z Polomky a tance a spevy zo Šarišského Jastrabia a Kyjova. Hrať do tanca bude ĽH FS Hornád z Košíc.
Novým priestorom tohtoročných slávností je Stará fara s dvoma etnografickými výstavami, ktoré sú v tomto roku venované zvykom pri narodení dieťaťa.
BÚVAJŽE, MI BÚVAJ zrealizuje Stredoslovenské múzeum Banská Bystrica.
Výstavu – STARALA SA MAMKA pripravuje Horehronské múzeum v Brezne.
Realizátorom fotografickej výstavy HEĽPA VO FOTOGRAFIÁCH dekana MICHALA ČANECKÉHO je obec Heľpa.
Fotografickú výstavu HĽADANIE budú môcť návštevníci vidieť v drevenici v areáli amfiteátra.
Vo farskom dvore sa uskutočnia zaujímavé sprievodné podujatia: Z ROZPRÁVKY DO ROZPRáVKY - čítanie rozprávok Jozefa Rusnáka „Brondu“ z Heľpy. MY SME MALí HUDOBNíCI – zhotovovanie detských hudobných rytmických nástrojov. DO VRKOČA – učešeme vám účesy starých mám – tradičné dievčenské účesy
Farský dvor tiež ponúka kúdeľnú izbu – spracovanie ľanu, snovanie, tkanie, viazanie niteľníc.
Ďalšie zaujímavosti
V sobotu sa na amfiteátri stretneme už dopoludnia, kedy bude uvedený program HOREHRONSKÉ DNI S RÁDIOM REGINA – živé vysielanie Rádia Regina, v ktorom sa predstavia pripravovatelia festivalu, spevácke skupiny z Heľpy, KRÁĽOVA HOĽA z Pohorelej, TRNKI A ĽH JÁNA MAKA z Banskej Bystrice, HORNÁD z Košíc. Sobotňajší večer vyplnia tri scénické programy. V prvom s názvom “KEŤ SŤE MA PANOVE“, ktorý je venovaný pamiatke herca, osvetára, režiséra, folkloristu a choreografa Juraja Kováča, budú účinkovať: ĽH Bukovinka Braväcova, FS Mostár z Brezna, Mssk. z Heľpy, ĽH JÁNA MAKA, MARGETKY zo Šumiaca, V. Bodnáriková, V. Homola, J. Chabada, P. Berčík, sestry a synovia Juraja Kováča.
Program „ORGONI SPOT KRALOVEJ HOLI“ je venovaný zápisu viachlasného horehronského spevu do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a v tejto súvislosti sa v ňom predstavia zoskupenia a sólisti z obcí, ktorých sa spomínaný počin dotýka - VERNÁR z Vernára, TELGÁRT z Telgártu, ŠUMIAČAN zo Šumiaca, KRÁĽOVA HOĽA z Pohorelej, Mssk a HEĽPAN z Heľpy, ZÁVAČAN zo Závadky nad Hronom, BREZINKY z Polomky, ĽH JÁNA MAKA a TRNKI z Banskej Bystrice, sólisti speváci a speváčky z horehronských obcí. Záver soboty patrí trom vynikajúcim folklórnym súborom - PONITRAN z Nitry, HÁJ z Rimavskej Soboty a HORNÁD z Košíc, ktoré sa predstavia v programe KTO Z KOHO ALEBO VŠADE PEKNÉ, VŠADE NAJKRAJŠIE.

V nedeľu 26. júna dopoludnia pokračuje na heľpianskom námestí Tradičný jarmok a prvý popoludňajší program v heľpianskom amfiteátri bude už tradične patriť deťom, má názov CHCELA MLADÁ STAROU BYŤ , v ktorom sa prestavia deti z detských folklórnych súborov Matičiarik z Banskej Bystrice, DRATVÁRIK zo Slovenskej Ľupče, ZORNIČKA zo Zvolena, MALÁ KÝČERA z Čierneho Balogu a domáci HEĽPANČOK z Heľpy. Program POSLALI MA NAŠI K VAŠIM ponúkne vystúpenia krajanov spoza hraníc – účastníkov týždňovej letnej školy choreografie a folklórneho zoskupenia VRETENO z Kysáča /Srbsko/.
TAJOMSTVÁ HRONSKÝCH DEDÍN prezradí zaverečný program 51. Horehronských dní spevu a tanca, v ktorom sa predstavia folklórne súbory a skupiny z viacerých regiónov - SKORUŠINA z Liesku, HEĽPAN z Heľpy, BOČKOROŠI z Brezna, MLADOSŤ a URPÍN z Banskej Bystrice, ĽH KUČERAVÝ JAVOR z Pohronskej Polhory, POLONINA z Uličského Krivého, BREZINKY z Polomky, Ľ. Tatarka, M. Tesák.
Autor: TS