BANSKÁ BYSTRICA. Projekt Via Benedictina - benediktínske dedičstvo v strednej Európe mal za úlohu zmapovať a zviditeľniť benediktínske kláštory v tomto regióne. Jeho účastníci, historici zo stredoeurópskych univerzít, chceli predstaviť kultúrne bohatstvo benediktínskych kláštorov a rozvinúť cestovný ruch.
Zapojili sa doň univerzity, kláštory a vedecké inštitúcie zo Slovenska, Poľska, Českej republiky a Maďarska. Odborným garantom projektu Via Benedictina na Slovensku je Katedra histórie Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. "Chceme napomôcť, na jednej strane, aby si benediktínske kláštory dokázali nájsť svoje miesto aj v modernej dobe, podporiť vzájomný dialóg medzi kláštormi a súčasnou spoločnosťou. Na druhej strane, máme zase záujem nasmerovať domácich i zahraničných turistov, ktorí cestujú po strednej Európe, aj na tieto výnimočné kultúrno-historické pamiatky," uviedol vedúci katedry Rastislav Kožiak.
Výsledkom snahy historikov je internetový portál, na ktorom sú sústredené všetky potrebné informácie aj v slovenskom jazyku. Cestu po stopách benediktínskej histórie a súčasnosti si možno naplánovať na stránke http://www.viabenedictina.eu/sk/ .
Duchovné aj kultúrne centrá
Benediktíni zohrali veľmi dôležitú úlohu v počiatočnej fáze formovania sa štátnosti Čiech, Poľska a Uhorska. Boli prítomní na kniežacích dvoroch, zakladali prvé kláštory, ktoré predstavovali vzor románskej architektúry, ako aj hospodárskeho života, remeselnej a umeleckej tvorivosti. Celé stáročia boli kláštory nielen významnými centrami duchovnosti, ale aj kultúrnymi strediskami. Poznávanie týchto lokalít bude pre ľudí zaujímajúcich sa o kultúrnu turistiku fascinujúcim zážitkom.
Na území Slovenska je deväť lokalít spojených s rádom benediktínov. Najstaršou stavbou bol pravdepodobne kláštor sv. Hypolita na úpätí Zobora v Nitre, do ktorého sa podľa niektorých prameňov uchýlil na sklonku života kráľ Svätopluk. O jeho existencii sú len písomné zmienky. Medzi najstaršie cirkevné inštitúcie na našom území patrí benediktínsky kláštor sv. Štefana kráľa v Bzovíku pri Krupine, ktorého stavebná časť sa zachovala do dnešných čias. Stále funkčnými sakrálnymi stavbami, ktoré pôvodne slúžili benediktínom sú kláštor v Hronskom Beňadiku, kaplnka v Skalke nad Váhom a kostoly v Diakovciach, Hronovciach - Čajakove a v Rimavských Janovciach. Jediným miestom na Slovensku, kde v súčasnosti pôsobia benediktínski mnísi, je kláštor v dedinke Sampor v okrese Zvolen. Ide však o novú stavbu z roku 2010. Informácie pochádzajú z tlačovej správy hovorkyne Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Zuzany Ševčíkovej.