BANSKÁ BYSTRICA. V Banskej Bystrici sa zajtra odohrá šachová partia, aká sa len tak hneď nevidí. Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz sa totiž posadí za šachový stôl s mladými talentovanými šachistami zo šachového klubu Hrochotskí jazdci. Ako informoval člen výkonného výboru Slovenského šachového zväzu Alexander Riabov, jeho súpermi budú iba sedemročná Agátka Berková a 16- ročný Viktor Filkus.
Takmer ako jazdci z Bronxu
Odkedy v ich obci začal tréner Milan Berko rozvíjať viacero aktivít, vrátane šachového klubu, došlo k viacerým pozitívnym zmenám: „Deti a mládež (a nielen šachisti) sa zlepšili po výchovnej, ale i v edukatívnej oblasti, “ dodal s tým, že časom založili klub s názvom Hrochotskí jazdci, ktorý pomenovaním čiastočne pripomína americký film Jazdci z Bronxu. Ten rozpráva príbeh o pozitívnych dopadoch zavedenia šachu na základných školách v amerických černošských getách. Neskôr deti z Hrochote začali trénovať aj priamo v Banskej Bystrici pod vedením Zdena Gregora, kde sa medzi ostatnú mládež pri tejto inteligentnej hre poľahky zaradili.
Milan Berko dodáva, že Hrochotských jazdcov tvoria ako rómske, tak aj nerómske deti. „Napríklad Viktor, ktorý sa zajtra postaví aj proti splnomocnencovi, nie je Róm. Je to však múdry, talentovaný a tolerantný chlapec, ktorý nadchol pre šach aj ostatných,“ hovorí.
Podmienky na život, ktoré nie sú zďaleka ideálne, sa podpísali aj pod to, že napriek svojej výkonnosti a veľkej vôli, bolo pre deti náročné zúčastniť sa, čo i len celoslovenského šampionátu. Ten sa konal na začiatku júna v Ružomberku a deťom sa ho napokon podarilo zúčastniť. Tento príbeh zaujal aj Splnomocnenca vlády pre rómske komunity, ktorý sa rozhodol prijať ich výzvu na spoločný šachový duel. V krátkom rozhovore priznal, že: „Šachové figúrky mu nie sú celkom cudzie a rád si zmeria sily so šikovnými deťmi v tejto hre.“
Milan Berko dodáva, že niektoré deti pochádzajú zo sociálne slabých rodín. „Rodičia by im veľmi chceli zaplatiť dochádzanie na súťaže, ale jednoducho na to nemajú,“ dodal. Mali aj chlapca, ktorý je dnes v detskom domove a na prvú šachovnicu sa mu poskladali vychovávatelia.,
Matematika a šach idú ruka v ruke
Prezident Slovenského šachového zväzu František Jablonický pritom upriamuje pozornosť na rozbiehajúce aktivity zväzu pri vzdelávaní a výchove mládeže pomocou šachu na školách: „V projekte Matematicko-didaktických hier vyučujeme matematiku pomocou šachu. Jeho cieľom nie je výchova šachistov, ale výchova mladých šikovných spoločensky úspešných ľudí, tj. prínos šachu pre vzdelanie. S výučbou sa začína už od prváčikov a vyučovanie prebieha formou hry, kde si deti ani len neuvedomujú, že spoznávajú zákonitosti matematiky. Projekt zaznamenal v zahraničí zdokumentované výrazné úspechy v oblasti celkového prospechu, výchovy, dochádzky a mnohých iných pozitívach medzi iným v sociálnej, ale i zdravotnej oblasti. Od septembra tohto roku sa do projektu zapojí už okolo desiatky slovenských škôl. Medzi nimi je aj viacero tried s deťmi z rómskych komunít. Práca s nimi je veľkou výzvou projektu, pociťujeme tiež veľkú potrebu priložiť ruku k dielu v dnešných časoch a spolupracujeme na nej s viacerými európskymi partnermi. Deti z klubu Hrochotských Jazdcov sú krásnym príkladom prekonávania bariér a predsudkov v hre, v ktorej je náročná na využívanie rozumových schopností bez ohľadu na akékoľvek rozdielnosti.“


Autor: ETA