BALÁŽE. Neďaleko obce Baláže v okrese Banská Bystrica, stálo v dávnej minulosti malé, no historicky veľmi významné hradisko, kde sa odohrával čulý život pred viac ako dvoma tisíckami rokov.
Význam tejto archeologickej lokality chce obec vyzdvihnúť aj vybudovaním turisticko – náučného chodníka. Formou modelov by chceli chodník aj samotnú lokalitu predstaviť už počas augustového Dňa obce. „Baláže ľudia zväčša vnímajú cez udalosti druhej svetovej vojny, keď našu obec na jej sklonku vypálili fašisti. Chceme však ukázať, že to zďaleka nie je jediná historická udalosť, ktorá by mohla turistov a návštevníkov obce zaujať,“ hovorí starosta Jozef Chaban s tým, že najstaršie dejiny obce úzko súvisia s banským prospektorstvom špaňodolinského revíru.
Pozoruhodná história
Miestny nadšenec histórie Jozef Stankoviansky, ktorý je spoločne s Jozefom Random aj autorom publikácie Tajomstvá malého Hrádku nad obcou Baláže hovorí, že napriek mnohým poznatkom stále nie je lokalita Hrádku dostatočne prebádaná: „Z výsledkov práce archeológov, ale aj z náhodných objavov v minulosti sa však dozvedáme, že význam osídlenia tejto lokality presahoval provinčný charakter. Nálezy z doby bronzovej, železnej, rímskej ale aj z obdobia sťahovania národov a včasného stredoveku, dávajú tušiť nadregionálny charakter osídlenia Hrádku v čase od mladšej doby bronzovej (cca 1200 rokov pred našim letopočtom ), až po príchod prvých Slovanov do našej vlasti. Náznaky osídlenia sú aj z vrcholného stredoveku, čo dokladá súbor keramiky z 11. – 13. storočia,“ doplnil.
Do pozornosti sa podľa neho dostal Hrádok už za čias Rakúsko- Uhorskej monachie. O Hradisku v horách nad obcou Baláže písala v Pamětihodnostech českých, v polovici 19. storočia , aj významná česká spisovateľka Božena Němcová. Vtedy bola na návšteve u svojho priateľa Sama Chalupku v Hornej Lehote.
Balážsky , Balážanský, alebo Selčiansky ?
Stankoviansky pripomína, že v staršej literatúre, dokonca aj odbornej, sa táto lokalita označuje nesprávne aj ako Selčiansky Hrádok. „Často sa ľudia mýlia, ba dokonca si myslia, že Hrádky sú dva. Zaviesť jednoznačnú terminológiu sme sa rozhodli aj s týchto dôvodov,“ vysvetľuje skutočnosť, že podľa novej terminológie už používajú označenie Balážanský, či Balážsky Hrádok.
Hoci sa priamo na kóte sa stretávajú tri chotáre obcí - Selce, Priechod a Baláže, Selce sú od Hrádku predsa len podstatne ďalej.
Doplnil, že v rámci náučného chodníka plánuje obec spoločne s aktivistami vybudovať tri trasy. Jednu priamo z obce Baláže od doliny Banská, ďalší nástup by mal začať pred obcou pri strelnici, do Jaramušova a ďalšia trasa bude viesť aj od Selčianskej doliny.
Dodal, že aktivisti z obce sa pokúsia získať povolenia na odstránenie náletových drevín, ktoré devastujú už aj tak narušenú lokalitu.
„Oslovíme aj Krajský pamiatkový úrad so žiadosťou o povolenie na vyčistenie malej cisterny na vodu, ktorá je zasypaná suťou a kamením,“ dodal. Pomoc pri budovaní chodníka sa podľa neho črtá od dobrovoľníkov z viacerých krajín, ktorí v rámci programu EÚ realizujú aj výstavbu skutočnej repliky hradiska v neďalekej Železnej Breznici.
Čo sa týka modelov, ktorými chcú prezentovať budúci náučný chodník a Hrádok, nemala by chýbať vizualiácia samotného hradiska, model pece na tavbu medi, hrnčiarsky kruh, model obydlia z mladšej doby železnej, pohrebisko, či žiarový hrob. Autorom týchto rekonštrukcií je práve Jozef Stankoviansky, ktorý plánuje v budúcom roku uviesť do života aj historický chodník v susednom Priechode a Podkoniciach na laténsku lokalitu Kamenná
Jánošík sem poklad neukryl
S Hrádkom pri Balážoch sú spojené aj ďalšie zaujímavosti. Na jar roku 1934 sa v tlači objavila správa o náleze takzvaného „Jánošíkovho pokladu“ v priestore zaniknutého Hrádku. Na strieborné mince tu narazili obyvatelia blízkych Podkoníc. Ukázalo sa však, že ide o nález podstatne starší a hodnotnejší, než bola éra nášho najslávnejšieho zbojníka.
Jednalo sa totiž o rímske strieborné denáre z druhého storočia nášho letopočtu. Okrem denárov sa podarilo nájsť aj strieborné neskorogermánske spony, tyčinku striebra, či prasleny.





