BANSKÁ BYSTRICA. Mesto Banská Bystrica sa pokúsi získať do svojho vlastníctva chátrajúci Dom kultúry, ktorý je momentálne v dražbe. V budúcnosti by tu mohlo vzniknúť centrum kultúrneho a kreatívneho priemyslu, pre ktorý sa v súčasnosti pripravuje výzva.
Ak by sa mestu odkúpenie podarilo a v projekte by následne uspelo, z eurofondov by mohlo získať na obnovu objektu od 17 až do 40 miliónov eur.
Poslanci nemajú jednotný názor
Poslanci mestského zastupiteľstva dnes túto myšlienku podporili s tým, že odsúhlasili navýšenie rozpočtu o tri milióny 50 tisíc eur za účelom odkúpenia Domu kultúry. Upozornili však aj na možné riziká. Časť poslancov, predovšetkým z klubu nezávislých, ale tiež z väčšinového klubu Smer – SD varovala pred hrozbou ďalšieho zadĺženia mesta, ako aj faktu, že sa môže kvôli tejto investícii oslabiť financovanie ďalších oblastí života mesta.
Poslanec Igor Kašper síce potrebu obnovy Domu kultúry ani významu kultúrneho a kreatívneho priemyslu nespochybňuje, podľa neho je to však v prvom rade finančná otázka: “Vrátane spolufinancovania projektu to môže pre mesto predstavovať celkove sumu 5 – 6 miliónov eur. Otázne je preto, či sa máme tejto sumy vzdať v porovnaní s ďalšími investíciami, ktoré mesto čakajú a ktoré by možno boli pre obyvateľov prínosnejšie,“ doplnil.
Podobne aj poslanec Karol Konárik hovorí, že mesto stále nemá doriešenú obnovu škôl a ciest, preto momentálne nie je tejto investícii naklonený.
Vladimír Pirošík z klubu nezávislých poslancov Banskobystrická alternatíva je naopak presvedčený, že je to veľká príležitosť na získanie prostriedkov pre rozbehnutie projektu kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Vďaka nemu by mohli v Banskej Bystrici vzniknúť desiatky nových pracovných príležitostí.
K jednoznačným zástancov projektu patrí aj Stanislav Mičev.
„Tridsať rokov nás strašila autobusová stanica, teraz nás môže tridsať rokov strašiť Dom kultúry,“ dodal s tým, že na obnovu tohto kultúrneho stánku môžeme získať z fondov až do 40 miliónov eur. „Ak si teraz zabuchneme dvere, zabuchneme si ich navždy,“ upozornil ešte pred hlasovaním poslancov.
Kultúrny a kreatívny priemysel má veľké perspektívy
Primátor Ján Nosko bol s rozhodnutím poslancov spokojný, keďže sa podľa neho zachovali pri hlasovaní vizionársky. Mestu sa tak otvorila šanca získať tento objekt do vlastníctva a následne sa uchádzať o prostriedky na rozvoj kultúrneho a kreatívneho priemyslu: “Disponujeme veľkým potenciálom kreatívnych mladých ľudí, ktorí možno preto odchádzajú z mesta, že tu nenachádzajú uplatnenie. Kreatívny priemysel môže v tomto smere veľa zmeniť. Navyše, Dom kultúry je spätý s Banskou Bystricou, je na strategickom mieste a má veľký potenciál rozvoja,“ doplnil s tým, že pri navýšení rozpočtu pracovali so sumou, ktorá bola predmetom neúspešnej dražby.
V prvej neúspešnej dražbe ponúkala rakúska banka ako veriteľ objekt za vyvolávaciu cenu 6 miliónov eur, neskôr sa suma znížila o polovicu.
História stavby
Dom kultúry, ktorý stojí v meste od roku 1979, je už niekoľko rokov prázdny a chátra. Do roku 2007 ho vlastnil odborový zväz KOVO a už za primátora Ivana Saktora mesto prejavilo záujem o jeho odkúpenie. Odborári ho však predali kvôli výhodnejšej ponuke developerskej spoločnosti VAV invest, tá ho neskôr previedla na dcérsku spoločnosť Zvolenská investičná s.r.o.
O možnosti prechodu pod mesto sa naposledy hovorilo v roku 2011. Na mestské zastupiteľstvo prišiel v tom čase predstaviť zámer na odkúpenie Domu kultúry generálny manažér VAV invest Peter Valach. Poslanci však kvôli finančnej náročnosti žiadali vypracovať k ponúkanému predaju analýzu a na jej základe predaj nakoniec neprešiel.