

Ako nás informovali Železnice SR, objekt je v správe strediska hospodárenia s majetkom ŽSR. Ani tam sa nebránia myšlienke, že by prípadný nájomca mohol vo vodojeme rozbehnúť zaujímavé aktivity. V prípade podobných stavieb sa to však zatiaľ deje na Slovensku iba zriedkavo, hoci vo vyspelých krajinách sa takéto stavby v mnohých prípadoch dočkali zaujímavej obnovy a využitia.
V Polomke lezecká stena
Príkladom na Slovensku môže byť v tomto smere tiež donedávna nevyužívaná vodárenská veža pri železničnej stanici v Polomke na Horehroní, ktorá sa stala miestom pre unikátny projekt. Pred tromi rokmi tu otvorili umelú lezeckú stenu.
Vodojemy sú zaujímavým pozostatkom železničnej histórie
Vodárne pre parné lokomotívy vo všeobecnosti fungovali tak, že vo vrchnej časti vodárenskej veže bol zásobník vody – vodojem, v ktorom sa počas prevádzky priebežne udržiavala určitá hladina vody. Ako nás informoval Michal Tunega z Múzejno – dokumentačného centra ŽSR VVÚŽ, z vodojemu boli vytvorené potrubné rozvody k jednotlivým odberným miestam. Do vodojemov vodu dopĺňali buď potrubím z prírodných zdrojov, uložených vo väčšej nadmorskej výške ako bol vodojem, najčastejšie však bola voda do vodojemov dopĺňaná z prírodných zdrojov pomocou parných a motorových čerpadiel. Čerpadlá boli uložené buď priamo vo vodárni, alebo v samostatnej budove, neraz miestne vzdialenej.V menších staniciach väčšinou neboli vodárne vôbec a voda sa do parných rušňov dopĺňala zo studní, v ktorých bol umiestnený ejektor.

