DÚBRAVICA. Neveľká obec Dúbravica v okrese Banská Bystrica mení vďaka projektu Periférne centrá v posledných rokoch svoju tvár. Už nie je obyčajnou stredoslovenskou obcou, ale Kunstdorfom - kultúrnou dedinou, ktorá môže inšpirovať ďalšie periférie na Slovensku. O jednotlivých projektoch Periférnych centier sme informovali opakovane, každým rokom však pribúda nejaká nová zaujímavá myšlienka.
Zrejme tou najaktuálnejšou je, že rozbehli zbierku pre nové priestory Periférnych centier. Ide o Ateliér D47 , ktorý sa stane zázemím združenia.
„Aktuálne je v Periférnych centrách mnoho tvorivej práce nielen kvôli prípravám na podujatia v rámci Kunstdorfu,ale i kvôli nutnej zmene v združení. Periférne centrá museli opustiť svoju základňu. Roky predtým fungovali v Dome u Gazdov, teda v starom gazdovskom dome i so záhradou, kde bola sústredená väčšina aktivít. Fungoval ako sídlo umeleckých rezidentov, ubytovanie, ateliér, dielňa, kuchyňa či stretávací bod. Tieto priestory už ale nie sú dostupné a tak bolo nutné zvažovať alternatívne možnosti,“ informuje Anna Nahálková z Periférnych centier.
Riešenie v podobe objektu D47 začalo podľa nej vznikať už minulý rok, práve pri podujatí Landscape Revisited s podnázvom: Land Arch, ktoré je zamerané na experimentovanie a vznik kvalitných architektonických diel v krajine.
D47: záhradná chatka pre umenie
„D47 je o kreatívnom prístupe ku vnímaniu pragmatických potrieb kultúrnej organizácie v netradičnom rurálnom prostredí. Na jeho stavbu bolo použité drevo zo starej drevenice, blízko šumí miestny potok a potrebný vidiecky pokoj ho predurčujú k tomu, aby fungoval ako ideálny azyl pre každého návštevníka Dúbravice či blízkeho okolia,“ priblížila,
Jeho autormi sú český architektonický ateliér H3T, ktorí položil základnú konštrukciu, neskôr, svojimi spoločnými intervenciami, zmenili jeho charakter viacerí – architekti Vít Šimek a Martin Fabian, a vizuálni umelci Marek Halász a Andrej Poliak. „Ateliér je teda symbiózou a kompromisom viacerých ideí, ktoré však dohromady dávajú funkčný zmysel. Ten bol ocenený aj na stránkach periodika Ročenka slovenskej architektúry 2014/2015, spolu s ďalšími objektmi v rámci Kunstdorfu,“ doplnila Nahálková.
Pomôcť môže verejná zbierka
D47 bude fungovať predovšetkým ako ateliér a ubytovacie zariadenie pre umeleckých rezidentov, ale tiež ako stretávacie miesto pre administratívu Periférnych centier. Rovnako tak bude slúžiť aj pre turistov či užívateľov „vidieckej sauny“, pretože v obci nie sú iné ubytovacie kapacity.
Práce na stavbe ateliéru od leta nepretržite pokračujú, no limitované sú nedostatkom finančných zdrojov. Periférne centrá sa teda rozhodli vyhlásiť verejnú zbierku- a to cez systém akým je crowdfunding, čo je v zahraničí, ale pomaly už aj u nás, bežný spôsob financovania kultúry.
Ak máte záujem pomôcť a prispieť rozvoju umenia vidieka, viac sa dozviete TU. Zbierka potrvá do 14.7.2016
Čo sú to Periférne centrá
Periférne centrá sú projektom, ktorý už od roku 2009 napĺňa víziu decentralizácie kultúrneho diania na Slovensku, a to prostredníctvom rozmanitých spôsobov zveľadenia vidieckeho prostredia.
Či už ide o celoročnú aktivitu s názvom Kunstdorf /Kultúrna dedina/- laboratórium súčasnej kultúry na vidieku alebo jednotlivé podujatia, vyzdvihujúce ekológiu, akými sú napríklad Fruit of art/Plody umenia či Deň Zeme v Dúbravici, no neprehliadnuteľné sú aj umelecké rezidencie jednotlivcov a skupín, ktoré zanechávajú pozitívne stopy v obci. Spomeňme projekt Jednota: veľkoformátová maľba na stene miestnych potravín, prevádzka sauny („stredoslovenskej saunovacej koliby“) v krajine od H3T architektov alebo projekt Landscape Revisited ako nový pohľad na krajinu, počas ktorého bola inštalovaná aj UNIMO: unikátna rozhľadňa a útulňa zároveň, nominovaná na niekoľko architektonických cien.
Z projektov Periférnych centier:



Autor: ETA