BREZNO. Právo usporadúvať výročné trhy zaručil Brezňanom prvýkrát uhorský kráľ Matej Korvín v roku 1488. Bol určený na deň Nanebovzatia Panny Márie a týždenný trh na každú sobotu. Táto tradícia sa zapáčila aj súčasnému vedeniu mesta, ktoré sa okrem Ondrejského jarmoku, Vianočných trhov a Letného jarmoku počas Dní mesta rozhodlo usporiadať aj pravidelné hugánske trhy. Hugánmi v minulosti označovali starých obyvateľov Brezna.
Stánky s ľudovo- umeleckými a remeselníckymi výrobkami by mali na námestí prvýkrát vyrásť už 14. a 15. júla a potom vždy vo štvrtok a v piatok každý párny týždeň v mesiaci. „Nové jednotné stánky s breznianskym erbom, ktoré mali premiéru počas Dní mesta, budú umiestnené na chodníku od mestského úradu smerom na severnú stranu námestia,“ uviedla Kvetoslava Ďuriančíková z odboru služieb občanom a vnútornej správy Mestského úradu v Brezne. Podľa jej slov tu okoloidúci nájdu rôzne výrobky z dreva a prútia, ručne robenú bižutéria a doplnky, obrázky, drevené a šité dekorácie, vyšívaný textil, ako aj pečené dobroty či liečivé výrobky z bylín.
Sortiment sa samozrejme bude obmieňať. „Už dávnejšie sme avizovali, že máme záujem obnoviť tradíciu trhov na námestí a tým oživiť aj jeho severnú stranu. Ak sa táto iniciatíva stretne s pozitívnym ohlasom, budeme v nej môcť pokračovať, prípadne ju aj ďalej rozširovať,“ dodala zástupkyňa primátora Petra Dzurmanová.
Kto boli Hugáni
Podľa údajov, ktoré spracovalo Horehronské múzeum v Brezne, v čase protihabsburgských povstaní boli do stredoslovenských banských miest vyslané žoldnierske posádky, aby ich bránili pred povstalcami. Roku 1662 prišli do Brezna talianski jazdci, ktorí boli ubytovaní len vo vonkajších uliciach, ktoré pomenovali pravdepodobne podľa miesta svojho rodiska – Venezia a Sicília.
Týmto spôsobom pomenovali žoldnieri z Karintie (Korutánsko) jednu z ulíc Karintia, mená Lutetia (dnešný Paríž) a Burgundia dali ďalším dvom uliciam v meste francúzski žoldnieri. Z týchto názvov ulíc dodnes prežívajú, aj keď len v povedomí starších Brezňanov, pomenovania Veňacia a Burgundia“. Iná tradícia o pôvode názvu Burgundia je spojená s garbiarmi bývajúcimi v tejto ulici, ktorí pri cechových zábavách údajne popíjali burgundské víno.
Pôvodných Brezňanov – starousadlíkov, ešte aj dnes nazývajú hugánmi. Pôvod tohto označenia môžeme takisto spájať s protihabsburgskými povstaniami a s prítomnosťou francúzskych žoldnierov v meste. Jedna verzia hovorí, že medzi žoldniermi ubytovanými v meste boli aj hugenoti (prívrženci Kalvínskeho učenia vo Francúzsku), ktorých obyvatelia mesta nenávideli pre ich výstredné správanie. Keď títo z mesta odišli, nenávisť voči nim zostala medzi Brezňanmi zakorenená vo forme nadávky: „I ty si len taký hugenota.“ Podľa inej verzie francúzski žoldnieri drancovali v uličke Lutetia, ktorej obyvatelia – evanjelici sa energicky bránili, čo Francúzom pripomínalo hugenotov. Toto pomenovanie sa časom pretvorilo na hugáň“ a tradovalo sa, že praví hugáni bývajú len v Uličke, dnes Ulica Československej armády.