BREZNO. Horehronské múzeum v Brezne pravidelne predstavuje predmet mesiaca. Teraz ním je zbierkový predmet – vrkoč z Pohorelej, ktorý múzeum nadobudlo do fondu ako ukážku tradičného dievčenského účesu na Horehroní.
Ženské vlasy ako pýcha muža
Zrejme by ste ani neverili, akú dôležitú úlohu hrali v minulosti vlasy. Tradičná kultúra Slovenska vníma veľmi striktne zahaľovanie vlasov u vydatých žien. Muži ukrývali dlhé vlasy svojich manželiek pod krásnymi, regionálne dekorovanými čepcami. Prečo si ich však ženy nemohli ostrihať? Aj napriek náročným a nie práve príjemným účesom, ktoré bolo potrebné zhotoviť pod čepiec, si slovenské ženy nechávali dlhé vlasy pre potešenie výlučne svojich mužov. Ženské vlasy sú pýchou muža. Žiaden z nich však nedovolil, aby krásne vlasy zočil cudzí, preto ich ženy starostilo ukrývali.
Vlasy, ktoré lákali do záhuby
Dôraz na dlhé ženské vlasy siaha ďaleko do západnej mytológie, až k príbehom o germánskej Rapunzel s dlhým copom, uväznenej vo vysokej veži uprostred lesa, dnes známej ako Locika z animovanej rozprávky „Na vlásku“. Ďalšou v rade bola plavovlasá víla Lorelei, ktorá sedávala vysoko na skale nad Rýnom, kde si rozčesávala vlasy a lákala svojim spevom lodníkov s plavidlami do záhuby, rovnako ako antické Sirény. Treticu mýtických žien uzatvára anglosaská šľachtičná Godiva, ktorá oslobodila anglické mesto Coventry od vyplatenia manželom stanovenej pokuty tak, že nahá, zahalená len do svojich vlasov, prešla na koni ulicami mesta.
Dlhé vlasy? U žien chvála, u mužov hanba
Aké dlhé musia byť vlasy aby sa považovali za „dlhé“ ? Názory na primeranú dĺžku sa rôznia od kultúry ku kultúre. Podľa Nového zákona sú dlhé vlasy u mužov hanebné, zatiaľ čo u žien chvályhodné. V celom západnom svete sa v priebehu kultúrnych revolúcií šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov 20. storočia stali dlhé mužské vlasy výrazným symbolom vzbury proti kultúrnym normám. U žien to bolo obrátene. Dlhé ženské vlasy boli znakom prijatia kultúry, zatiaľ čo vlasy kratšie, ako udáva norma, signalizovali vzburu proti nej.
Vlasy ako protest
V 60. rokoch 20. storočia s nástupom éry Beatles sa dlhé vlasy, hlavne u mužov, nosili ako politický alebo kultúrny symbol či protest. Od tej doby sa napríklad dredy stali súčasťou alternatívnych kultúrnych hnutí, usilujúcich sa o vymedzenie svojho životného štýlu. V celom tomto liberálnom desaťročí sa stali dlhšie vlasy všeobecným znakom vzbúrenej mládeže. Celosvetové rozšírenie dredov spopularizoval v 70. rokoch 20. storočia spevák jamajského reggae, Bob Marley.


Autor: Vanda Krištofová