BANSKÁ BYSTRICA. V ovzduší na celom území Slovenska pretrváva dominantné postavenie peľu bylín, najbohatšie zastúpených peľom slabšie alergizujúcej pŕhľavy a peľom tráv z čeľade lipnicovitých. „Peľ tráv sa vyskytoval na väčšine územia Slovenska momentálne v nižších ako alergologicky významných koncentráciách. Z peľu drevín sa v ovzduší vyskytoval vo veľmi nízkych koncentráciách už len peľ gaštanu, ojedinele borovice a lipy. Kvitnú ružovité, mrkvovité, astrovité i pŕhľavovité rastliny, zvýšili sa denné koncentrácie peľu burín – skorocelu, štiavu i mrlíkov.
Všetky monitorovacie stanice už zachytili aj peľ ambrózie a paliny, ale stále len v nízkych koncentráciách. Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých boli namerané v Banskej Bystrici, v Bratislave a v Trnave. Denné koncentrácie peľu pŕhľavy, stúpli len na strednom Slovensku“, konštatovala RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby (PIS) na Slovensku.
Dodala, že celkovo sa na poklese peľu v ovzduší podpísalo výrazné ochladenie a zrážková činnosť v posledných dňoch. Dôležitý je však záchyt peľu paliny a ambrózie, všetkými monitorovacími stanicami. Palina a ambrózia budú najvýznamnejšími alergénmi až do jesene. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a Alternária. Pre rod Alternária je v tomto období charakteristický výrazný nárast denných koncentrácií spór.
Pre tieto a najbližšie dni možno konštatovať, že peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých pomaly končí . Peľ tráv síce ostáva v ovzduší až do jesene, ale už len v nižších , väčšinou alergologicky nevýznamných koncentráciách. Pribúdať bude ale peľ inváznych rastlín - paliny a ambrózie. Pokles denných hladín peľu bude aj naďalej lokálne ovplyvňovaný ochladením a zrážkovou činnosťou. S oteplením budú narastať aj denné koncentrácie spór húb (plesní).
Peľ paliny je silným alergénom, pričom sú odborníci všeobecne svedkami nárastu alergikov s precitlivelosťou na túto rastlinu. Silným alergénom je aj peľ ambrózie. V Európe rapídne narastá alergia na túto burinu.
Rýchlo sa rozširuje aj v osídlených oblastiach a je zvlášť nebezpečná, pretože jediná rastlina vyprodukuje za sezónu milióny peľových zŕn. Alergikom spôsobujú problémy hlavne dva druhy – ambrózia malá (bežná) a ambrózia obrovská. Veľmi agresívny je aj peľ paliny a skrížene reaguje so všetkými ostatnými astrovitými rastlinami. Pozitívny kožný test má približne 80 percent polinotikov, pričom kauzálnym alergénom môže byt až pre tretinu pacientov. Pacienti precitlivení na peľ astrovitých rastlín si musia dávať pozor na rumanček (jeho extrakty sú napríklad v najrôznejšej kozmetike!). Všetky astrovité byliny (palina, ambrózia, rumanček, či slnečnica) často vyvolávajú skrížené reakcie po konzumácii zeleniny (koreňovej, hlávkovej, hľuzovej), ovocia a korenín (napr. čili, čierne korenie, kari korenie, rasca, aníz, bazalka, oregano, majorán alebo mäta).