Otvárací koncert Vivat Vox Organi už na budúci týždeň

V Banskej Bystrici tak začne cyklus ôsmych organových koncertov, na ktorých sa až do 21. septembra, každú stredu večer, postupne predstavia organisti zo Slovenska, Rakúska, Nemecka, Talianska, Francúzska a USA.

Helmut HauskellerHelmut Hauskeller (Zdroj: archív)

BANSKÁ BYSTRICA. Už najbližšiu stredu 3. augusta 2016 zaznie v banskobystrickej katedrále sv. Františka Xaverského otvárací koncert IV. ročníka medzinárodného organového festivalu VIVAT VOX ORGANI 2016. V Banskej Bystrici tak začne cyklus ôsmych organových koncertov, na ktorých sa až do 21. septembra, každú stredu večer, postupne predstavia organisti zo Slovenska, Rakúska, Nemecka, Talianska, Francúzska a USA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Otvárací koncert medzinárodného festivalu bude patriť dvojici výnimočných hudobníkov v netradičnom spojení. Popredný slovenský organista, skladateľ, pedagóg a organizátor hudobného života Stanislav Šurin na svoj koncert pozval jedinečného umelca z Nemecka. Helmut Hauskeller je vynikajúcim a vyhľadávaným interpretom na netradičných dychových nástrojoch, ktoré si sám vyrába. Špecializuje sa na interpretáciu starej hudby obdobia baroka a renesancie. Aj svoje nástroje vyrába ako verné repliky dobových nástrojov z tohto obdobia.

SkryťVypnúť reklamu

Helmut Hauskeller sa narodil v Berlíne. Už vo svojich 14 rokoch bol natoľko inšpirovaný virtuózmi na panovej flaute Simiom Stanciom a Gheorghom Zamfirom, že sám začal hrať na panovej flaute. Absolvoval viacero majstrovských kurzov v hre na panovu flautu. Napriek tomu však väčšiu časť svojho talentu rozvíjal sám. Svojimi geniálnymi schopnosťami hry na panovu flautu si otvoril dvere do sveta a od roku 1989 je koncertným majstrom po celom svete. Účinkoval sólovo, so sprievodnými nástrojmi, ale aj s orchestrami. Je interpretom na viacerých CD nosičoch a televíznych nahrávkach, najmä Nemeckej televízie. Účinkoval tiež v Anglicku, Švédsku, Fínsku, Taliansku, Švajčiarsku a USA. Teraz prichádza do Banskej Bystrice, aby s organistom Stanislavom Šurinom otvoril IV. ročník medzinárodného organového festivalu v Banskej Bystrici.

SkryťVypnúť reklamu

Stanislav Šurin študoval na Konzervatóriu v Bratislave, na Diecéznom konzervatóriu vo Viedni, na VŠMU v Bratislave u profesora Ivana Sokola a súkromne u profesora Johanna Trummera v Grazi. S orchestrom Slovenskej filharmónie  uviedol niekoľko skladieb pre organ a orchester. Organové recitály hral vo viacerých štátoch Európy, v USA, Mexiku, v Kanade a na Tchajwane. V rokoch 1991-1995 bol organistom Dómu sv. Martina v Bratislave. Účinkoval na mnohých mediálnych prenosoch bohoslužieb vrátane inaugurácií slovenských prezidentov a návštev pápeža Jána Pavla II. Je zakladateľom a oganizátorom organových festivalov. Je zakladateľom a predsedom Bachovej spoločnosti na Slovensku a členom Európskej konferencie cirkevno-hudobných asociácií (CEDAME). Pôsobí ako poradca pri opravách a rekonštrukciách historických a pri stavbách nových organov (napr. Slovenská filharmónia, Katedrála sv. Martina v Bratislave, Katolícka univerzita Ružomberok). Je vysokoškolským pedagógom. Venuje sa aj kompozícií. Je autorom Trnavskej omše, viacerých skladieb na duchovné a liturgické texty, piesní na texty slovenských a francúzskych básnikov (predovšetkým Miroslava Válka). V roku 2016 mu bola udelená cena Fra Angelica za prínos do umenia.

SkryťVypnúť reklamu

Na otváracom koncerte medzinárodného organového festivalu v banskobystrickej katedrále v podaní Helmuta Hauskellera a Stanislava Šurina zaznejú diela: M. Praetoria (1571-1621), G. Cacciniho (1551-1618), C. Gervaisa (1540-1583), J.S. Bacha (1685-1750), M. Corretteho (1707-1795) a G. Litaiza (1909-1991).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 190
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 925
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 614
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 743
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 360
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 261
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu