BANSKÁ BYSTRICA . V prvej polovici roku 1951 postavili v Banskej Bystrici pod názvom Amfiteáter mieru prvé letné kino. V auguste toho istého roku sa tu konal prvý ročník neskôr pravidelného každoročného Filmového festivalu pracujúcich. To sú len základné informácie z reprezentatívnej publikácie o banskobystrickom amfiteátri, ktorú dnes na tlačovej besede predstavili zástupcovia občianskeho združenia Za živa na amfiteátri... „Rozhodli sme sa takýmto spôsobom zmapovať bohatú históriu tohto fenoménu kultúrno-spoločenského života, ktorým amfiteáter v našom meste nesporne bol. 120-stranová publikácia zachytáva všetky významné medzníky jeho 65 ročnej histórie a obsahuje bohatú fotografickú časť. Verím, že obyvatelia Banskej Bystrice ocenia našu snahu, veď pre väčšinu z nich bol amfiteáter súčasťou mladosti a dospievania,“ povedal pre agentúru SITA predseda združenia a spoluautor knihy Vladimír Bahýl. Publikácia je pripravená do tlače, no ako to pri podobných projektoch už býva, ešte chýbajú financie na úplnú finalizáciu.
Zaujímavá história amfiteátra
„Počítali sme s finančnou pomocou mesta, ktoré nám je naklonené, no zaskočila nás zmena pravidiel prideľovania dotácií z mestskej pokladnice. Podľa nového treba o peniaze žiadať s ročným predstihom a to sme už nestihli. Ale tá publikácia je jedinečná a významná, preto verím, že sa nám podarí zohnať nadšencov a sponzorov, ktorí nám pomôžu a knihu vydáme ešte v tomto roku,“ vyjadrila nádej podpredsedníčka združenia Katarína Čižmárová.
Občianske združenie Za živa na amfiteátri...vzniklo práve pred rokom s myšlienkou oživiť dianie v banskobystrickom letnom kine. Jeho názov je parafrázou kedysi obľúbeného bonmotu Za živa v Bystrici a po smrti v nebi.
Amfiteáter prestal po roku 1990 prakticky fungovať. Za bývalého vedenia magistrátu sa dostal dokonca na zoznam neupotrebiteľného majetku mesta. V hľadáčiku ho už mali aj developeri, ktorí na jeho mieste plánovali postaviť obytné domy. Zásluhou členov združenia schválili mestskí poslanci začiatkom roka 2014 prenájom zariadenia na tridsať rokov súkromnej spoločnosti, ktorá mala záujem o investovanie do jeho rekonštrukcie i o jeho ďalšom fungovanie. Letné kino ožilo a dnes nesie názov Amfiteáter Paľa Bielika.
Ožil nanovo
„Myslím si, že sa nám podaril kus roboty. V amfiteátri sa opäť premieta, bolo tu niekoľko rockových koncertov i ďalších podujatí. Našou snahou je ponúknuť návštevníkom aj vážnejšie umelecké žánre. Zorganizovali sme dve open air predstavenia opier Giuseppe Verdiho. Vlani to bol Nabucco a v júni tohto roku Rigoletto.
V tomto trende budeme pokračovať a pripravujeme aj prehliadku ľudového umenia zameranú na autentický folklór,“ uviedol Bahýl.
Ďalším významným podujatím občianskeho združenia Za živa na amfiteátri... bol premiérový ročník filmovej prehliadky pod názvom Pocta Ivanovi Palúchovi. Počas troch májových dní videli diváci legendárnu historickú drámu Františka Vláčila Markéta Lazarová, ktorá je považovaná za jeden z vrcholov československej filmovej tvorby, potom to bol film Ja milujem, ty miluješ, ktorý natočil Dušan Hanák podľa scenára Dušana Dušeka v roku 1980. Do kín sa však dostal až po nežnej revolúcii. Ďalším trezorovým filmom, v ktorom účinkoval Ivan Palúch, bola Zabitá neděle českej režisérky Drahomíry Vihanovej, ktorá čakala na svoje uvedenie celých dvadsať rokov. Herec Ivan Palúch, ktorý predčasne zomrel pred rokom, bol zakladajúcim členom združenia a iniciátorom oživenia banskobystrického amfiteátra.
vh;bl