So zberačmi lesných plodov prichádza na Horehroní aj strach. Z požiarov

Pre verejnosť platí zákaz využívania lesov na pozemkoch, obhospodarovaných Lesmi mesta Brezno v niektorých lokalitách.

Čučoriedky vám na Horehroní ponúknu na mnohých miestach priamo pri ceste. Po zberačov však ostáva v lesoch spúšť. Čučoriedky vám na Horehroní ponúknu na mnohých miestach priamo pri ceste. Po zberačov však ostáva v lesoch spúšť. (Zdroj: Ilustračné SME - Ján Krošlák)
BREZNO. V letnom období dochádza na niektorých miestach Horehronia  k masívnemu zberu lesných plodov, a to aj tam, kde to nie je povolené.

Previnilec môže zaplatiť pokutu do 3320 eur

Pozemkový a lesný odbor (PLO) Okresného úradu v Brezne na základe žiadosti Lesov mesto Brezno (LMB) vyhlásil až do odvolania zákaz využívania lesov verejnosťou na lesných pozemkoch obhospodarovaných Lesmi mesta Brezno,  nachádzajúcich sa v lokalitách Mlynná dolina a od Kyslej pri Mýte pod Ďumbierom až po Čertovicu. Ako povedal riaditeľ mestských lesov Milan Dolňan, dôvodom je zamedziť riziku založenia lesného požiaru v suchom letnom počasí, následná ochrana mladých lesných kultúr na zalesnených kalamitných plochách a tým možné narušovanie lesného prostredia pri získavaní a využívaní ostatných lesných produktov z lesa verejnosťou.Uvedený zákaz sa netýka značených turistických chodníkov a cyklotrás. „Neplnenie a porušenie tohto zákona je považované za priestupok na úseku lesného hospodárstva, za čo previnilec môže zaplatiť pokutu do 3320 eur.“

Najväčšie škody spôsobujú zberači lesných plodov

Najrizikovejšou skupinou sú zberači lesných plodov.  „V lokalitách na hornej hranici lesa nachádzame rozsypané čučoriedky po zbere, kopec odpadkov z potravín, plastové fľaše a podobné stopy. Okrem toho, že ušľapávajú vysadené sadenice, častokrát ich v strmom teréne vyťahujú tým, že sa o ne prichytávajú. Robia škody a zbierajú často nezrelé lesné plody. Je to každoročne pretrvávajúci problém. Vrcholom je to, že svojou nedisciplinovanosťou spôsobujú obrovské škody založením lesného požiaru,“ pokračoval Milan Dolňan.  V prípade vzniku požiaru v lese, škoda vznikne aj na mladých lesných porastoch. „Sadenice sadíme v ťažkom teréne, a keď konečne začnú po pár rokoch rásť, zhoria do tla. Stratíme tak pár rokov produkcie. Pôdu treba čím skôr kryť novou lesnou vegetáciou. Nemalá škoda je priamo pri zásahu, a to nasadenie techniky, pohonné hmoty, mzdy pracovníkov, vykonávanie služieb. Po zásahu a pri zabezpečení týchto úloh pri cestách stretávame spokojných predávajúcich zberateľov lesných plodov.“ 

Zákaz zbierania platí v 3. až 5. stupni ochrany

Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je zakázané zbierať rastliny vrátane ich plodov v 3. až 5. stupni ochrany. „To znamená v národných parkoch (netýka sa ich ochranných pásiem) a v tzv. maloplošných chránených územiach (prírodné rezervácie, národné prírodné rezervácie, prírodné pamiatky, národné prírodné pamiatky a chránené areály),“ povedal riaditeľ Štátnej ochrany prírody Milan Boroš. Podľa jeho slov, zberači lesných plodov v hustom poraste čučoriedok, ktorý ochraňuje pôdu a napomáha tvorbe humusu, vyšliapavajú chodníčky, ktoré sa stávajú možným zdrojom erózie, hlavne v strmších terénoch. „V neposlednom rade často po sebe zanechávajú odpad a tým, že sa pohybujú mimo turistických chodníkov, rušia pokoj aj v odľahlých oblastiach od rána až do večera.“

Na poriadok dohliadajú aj strážcovia prírody

V čase dozrievania lesných plodov zintenzívňuje kontrolnú činnosť v teréne aj Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR). Na dodržiavanie zákona o ochrane prírody dohliadajú predovšetkým strážcovia prírody či dobrovoľní členovia stráže prírody. „Ľuďom sa snažia najskôr vysvetliť, prečo nekonajú správne. Pri najmenej závažnom porušení predpisov niekedy postačí dohovor. Ak to nestačí, strážcovia môžu na mieste uložiť blokovú pokutu do výšky 66 eur a odňať nazbierané lesné plody ako aj pomôcky na ich zber. Pri opakovanom alebo závažnejšom porušení predpisov môžu podať podnet na riešenie orgánom ochrany prírody. Vzhľadom na opakujúce sa nájazdy celých skupín zberačov sa niekedy takéto kontrolné akcie organizujú aj v spolupráci s Policajným zborom SR,“ tvrdí Milan Boroš.  Okrem toho v  dotknutých územiach pôsobia členovia lesnej stráže – spravidla zamestnanci vlastníka, správcu či užívateľa lesných pozemkov a taktiež poľovnej stráže, ktorú tvoria vybraní členovia jednotlivých PZ. Obe tieto stráže majú vo svojich povinnostiach aj riešenie porušovania dotknutých legislatívnych predpisov i v príslušnej oblasti ochrany prírody.

Živočíchy prichádzajú o prirodzenú potravu

Na lesné plody je podľa Milana Boroša odkázané aj veľké množstvo živočíchov, ktoré si počas leta a jesene robia tukové rezervy na prežitie v zimnom období. „Zber plodov nesúvisí len s tým, že živočíchy prichádzajú o prirodzenú potravu, ale zberačmi sú vyrušované. Ľudia si neuvedomujú, že keď živočíchy prichádzajú o prirodzenú potravu v prírode a to aj tam, kde by mali mať pokoj, sú nútené hľadať si potravu inde, a preto sa s nimi častejšie možno stretnúť aj v blízkosti obývaných území,“ dodal šéf ochranárov. 
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 236
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 926
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 616
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 748
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 360
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 261
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu