Slávny Paracelsus, Banská Bystrica a záhada liečivej tinktúry

V období, kedy sa ľudia doslova triasli strachom pred morovými epidémiami, bolo meno slávneho alchymistu a lekára Paracelsa doslova liekom. Svoje lekárske postupy skúmal aj u nás. Jeho pobyt v Banskej Bystrici a Španej Doline je však stále zahalený rúškom tajomstva.

(Zdroj: Ilustračné foto: aretherforce.com)

BANSKÁ BYSTRICA. V roku 1537 strávil v Bratislave niekoľko týždňov  Philippus Aureolus Paracelsus, vlastným menom Theophrastus Bombastus z Hohenheimu.  Lekár, alchymista ,  prírodovedec a  univerzitný profesor v Bazileji, ktorého už za jeho života uznávali odborníci i laici. Túto mimoriadnu udalosť dnes pripomína  pamätná tabuľa na bratislavskom   Primaciálnom  paláci.O jeho návšteve Banskej Bystrice a Španej Doline sa už vie podstatne   menej, hoci bola z hľadiska bádania zrejme  nemenej významná a odohrala sa o niekoľko rokov skôr ako bratislavská návšteva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

 Tajomstvo zvané arcanum

Historik a turistický sprievodca Jozef Ďuriančik pripomína, že v Banskej Bystrici a Španej Doline robil Paracelsus  spolu s nemeckými kolegami pokusy s cementovo – vitriolovou vodou, antimónom, meďou, striebrom a zlatom z okolitých baní. Jeho cieľom bolo pripraviť arcanum -  liečivú tinktúru.

„Podľa Paracelsovho obdivovateľa, tiež lekára a alchymistu J.B. Morina navštívil slávny lekár Banskú Bystricu v roku 1521 . Morinovo tvrdenie o návšteve Paracelsa v Banskej Bystrici potvrdili neskôr  aj francúzsky geograf Fournier ( 17. stor.), barón J.G. Tänzel, či lekár Eduarde Brovn,  ktorý v 17. storočí tiež navštívil aj  Banskú Bystricu a Španiu Dolinu,“ hovorí Jozef Ďuriančik.

Býval vo Vážnicovom dome? 

Na ktorom mieste v Banskej Bystrici býval, zostáva dodnes záhadou. Vo všeobecnosti sa historici domnievajú, že to bolo u niektorého z miestnych zlatníkov. Tých žilo v meste v tej dobe niekoľko.  Jozef Ďuriančik vysvetľuje: „Podľa písomných prameňov žilo v tom čase v meste niekoľko zlatníkov. Hans Schwetzer – najznámejší zlatník v meste, Peter Goldtschmidt – žil v dome číslo 1 na Námestí SNP – v dnešnej budove obnovenej Radnice, či zlatník Andrej, o ktorom sa však nezachovali bližšie informácie.“

SkryťVypnúť reklamu

Najznámejšia zlatnícka dielňa však sídlila v tom čase vo Vážnicovom dome, ktorý dnes susedí so Šikmou vežou.  Morin, ktorý prišiel do Banskej Bystrice takmer sto rokov po návšteve Paracelsa, keď však bola jeho povesť medzi odborníkmi, ale aj pospolitým ľudom stále silno zakorenená. Morin dokonca vydal svedectvo, že pobýval v dome, kde mal Paracelsus laboratórium a visel tu aj obraz s jeho odpisom.

Slávny aj po smrti

To, že zvesť o Paracalsových zázrakoch pri liečbe najnebezpečnejších chorôb našich predkov prekročila storočia dokazuje  podľa Jozefa Ďuriančika aj strach ľudí z cholery v 19. storočí. V rakúskom Salzburgu vtedy putovali stovky pútnikov k hrobu zabudnutého zázračného mága Paracelsa, ktorý žil v mysliach ľudí aj ako liečiteľ moru. A keďže choleru považovali v tom čase za rovnakú pliagu ako mor, skúšali aj nemožné. A mal sa stať zázrak. Cholera aj ďalej kosila životy bohatých a chudobných, no Salzburgu, Korutánka, Tirolska a Štajerska sa dotkla iba minimálne.

SkryťVypnúť reklamu

  Tajomstvo ruže z popola

Paracelsa považovali za praotca homeopatie, otca toxikológie, filozofa, alchymistu aj astrológa.

A tiež za zakladateľa takzvanej  iatrochémie, ktorá chápala ľudské choroby ako dôsledok chemických procesov v organizme. Jeho poznanie vychádzalo z toho, že  choroby možno liečiť pomocou chemických prípravkov, liekov, v podobe rozličných extraktov a tinktúr. No prirodzene – mal aj svojich odporcov hlavne z radov vedeckej obce. Tí jeho objavy označovali za šarlatánstvo.

„Zaujímavá je aj legenda o tom, ako Paracelsus predviedol iluzórny experiment s palingenézou kvetov,“ hovorí Jozef Ďuriančik. Údajne pri ňom spálil ružu červenej farby. Zhorela na popol, na ktorý pôsobil rozličnými tinktúrami, kým sa v nádobe opäť neobjavila ruža. Svoju exhibíciu vraj zavŕšil vlastným zmiznutím, pri ktorom sa jeho postava rozplynula vo vzduchu. Vraj sa tak chcel vyhnúť pokusu, aby nemusel z olova vyrobiť pred zrakmi prítomných zlato,“ usmeje sa Jozef Ďuriančik.

Ak vám to tak trochu pripomína kúsky slávneho moderného mága Davida Copperfielda, napokon ani nemusíte byť ďaleko od pravdy.

   Prišiel si po neho diabol?

Napokon, so zvláštnym životom lekára korešponduje aj rovnako záhadná smrť. Paracelsus zomrel v roku 1541 v Salzburgu. Podľa niektorých úvah ho zavraždili, podľa iných si po neho dokonca prišiel diabol. Každopádne, pre ľudí, pre ktorých bol často jedinou nádejou pred nezvládnuteľnými morovými epidémiami, zostával legendou aj naďalej. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 236
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 926
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 616
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 748
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 360
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 261
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu