BANSKÁ BYSTRICA.V Beniczského dome na Námestí SNP v Banskej Bystrici prežil svoje detstvo, mladosť a podnikateľské roky medzinárodne uznávaný odborník, vynálezca a priekopník vysielania televízie na Slovensku Karol Dillnberger. Práve na tejto budove odhalili dnes na jeho počesť pamätnú tabuľu z bieleho mramoru.
Ovplyvnil aj synovca
V oblasti rozhlasového a televízneho vysielania je pod jeho menom registrovaných vyše 40 patentov, viacero odborných knižných publikácií, stovky odborných článkov, recenzií a posudkov. Počas viac ako 60-ročnej profesionálnej činnosti na Slovensku a v zahraniční významnou mierou prispel k výchove niekoľkých generácií absolventov štúdia elektrotechniky na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave a televíznych technikov.
„Je to veľké zadosťučinenie pre tohto významného človeka, o ktorom mnohí Banskobystričania ani nevedia. Preciťujem to aj osobne, pretože ma priviedol k štúdiu techniky a vďačím mu za veľa v mojom živote,“ vyznal sa pri slávnostnom akte synovec Karola Dillnbergera Dušan Klimo, ktorý žije v Nemecku, kde pôsobil ako technický inžinier. V súčasnosti je predsedom Únie Slovákov žijúcich v zahraničí.
Banskobystrický rodák obľuboval aj hru na saxofón, preto aj akt odhalenia pamätnej tabule sprevádzal tento nástroj. Ako interpret sa predstavil študent Konzervatória Jána Levoslava Bellu David Bílek.

Viaceré prvenstvá
Karol Dillnberger figuruje od vlaňajšieho roku aj v zozname pamätihodností mesta pod Urpínom v kategórii osobnosť.
Dillnberger ako prvý na Slovensku experimentoval s možnosťami príjmu vzdialených televíznych vysielaní z Paríža a Moskvy v rokoch 1946 až 1947.
Prvý takýto príjem na vlastnoručne zhotovenom technickom zariadení sa mu podaril 6. júna 1947 v Banskej Bystrici. Zo zariadení prinesených zo študijnej cesty z USA v tomto istom roku skonštruoval prvú snímaciu aparatúru televíznych programov na Slovensku. V apríli 1950 na Sliači verejne predviedol zariadenie na príjem televízie.
V roku 1955, teda ešte pred riadnym vysielaním televízie na Slovensku, predstavil verejnosti prvé malé televízne štúdio s vysielaním v Technickom múzeu v Košiciach.

Všestranný a nadaný
Počas vojny odmietal pracovať pre vojenské účely a vo svojej firme IDEIX vyrábal krátkovlnné vysielače a prijímače vlastnej konštrukcie pre civilnú protilietadlovú obranu a zároveň bol technickým vedúcim Slobodného slovenského vysielača.
Ako vedecký pracovník Slovenskej akadémie vied upozornil na seba svojimi priekopníckymi prácami v elektrotechnike a najmä televízii. Jemu možno ďakovať, že televízny vysielač v Bratislave bol postavený na správnom mieste na Kamzíku, a nie v strede mesta.
Aj v lekárskej elektronike mal úspechy. Zhotovil mnohé lekárske prístroje umožňujúce nové liečebné terapie. Bol po celom svete známy ako úspešný rádioamatér, vyhrával medzinárodné súťaže a bol prvým Európanom počúvaným v USA.
Karol Dillnberger bol mimoriadne všestranný. V súdobých periodikách ho nazývali banskobystrickým Edisonom. Ovládal sedem cudzích jazykov. V mladosti viedol študentský orchester, s ktorým si zarábal na štúdium, odborné knihy a prístroje pre svoje experimentovanie.
Zvládol hru na šiestich hudobných nástrojov a ako prvý priniesol do mesta pod Urpínom alt saxofón . Členom jeho hudobnej kapely PIPUKA JAZZ, s ktorou počas prázdnin vystupoval v Banskej Bystrici i na širokom okolí, bol aj neskorší popredný slovenský hudobný skladateľ Tibor Andrašovan.