BANSKÁ BYSTRICA. Až do večerných hodín potrvá v areáli Pamätníka SNP v Banskej Bystrici program k 72. výročiu vypuknutia Slovenského národného povstania.
Oficiálnej časti podujatia sa zúčastnili nielen priami účastníci SNP, ale aj celá ústavná špička, poslanci NR SR, župného a mestského zastupiteľstva. Na oslavách už tradične chýbal predseda Banskobystrického kraja Marian Kotleba, ktorého postoje k tejto etape našich dejín sú dobre známe. „Dôvody, pre ktoré tu dnes nie, azda netreba bližšie vysvetľovať,“ podotkol riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.
Prezident Andrej Kiska poslal Kotlebovi vo svojom prejave viacero nepriamych odkazov. „Nestačí sa prizerať, taktizovať, ale hodnoty a odkaz SNP treba aktívne brániť a vybojovať,“ dodal s tým, že tak sa ľudia v minulosti dokázali bez strachu postaviť fašizmu a extrémizmu, tak by to malo byť aj dnes.
Premiér Fico, ktorého okrem potlesku privítala pri príchode aj mladá mamička otázkou z davu, ako sa mu býva v komplexe Bonaparte, zas hovoril nielen o význame SNP, ale predovšetkým o svojom strachu a nepokoji v duši. Ten mu vraj naháňajú tri veci. Podľa neho sa začína Slovenskom šíriť nenávisť ako oficiálna doktrína a aj na pôde parlamentu zaznievajú vety – zatvorte ich do basy, či obeste ich. Bojí sa aj názorov vrcholných politikov na možnosť použitia jadrových zbraní. Narážal tak na britskú premiérku Theresu Mayovú, ktorá rozprúdila pred časom diskusiu okolo obnovy flotily ponoriek, ktoré nesú jadrové zbrane. Tretím bodom strachu pre Roberta Fica je opätovné hľadanie nepriateľa.
„Chcem prisľúbiť, že nikdy nebudem vnášať antipatiu do slovensko – ruských vzťahov,“ dodal s tým, že hlavnú ťarchu boja proti fašizmu predstavovala Červená armáda. Je tiež presvedčený, že slovo mier sa dnes opäť dostáva kvôli neistému politickému prostrediu v Európe do popredia a verí, že okrem osláv SNP sa raz budú konať napríklad v Banskej Bystrici aj oslavy mieru.









Obnovený veliteľský bunker sa stal novou atrakciou múzea
Program osláv, kvôli ktorému dnes prúdia do areálu pamätníka stovky ľudí, potrvá až do večera. Jeho súčasťou je prezentácia klubov vojenskej histórie, kultúrne podujatia, či prehliadka múzea zdarma.
K novinkám patrí obnovený veliteľský bunker v skanzene ťažkej bojovej techniky. Už v minulosti bol veľmi obľúbený, kvôli statickým problémom ho však čiastočne zasypalo a dlhé roky bol zatvorený. Martin Gago, predseda Klubu vojenskej histórie Golian z Banskej Bystrice hovorí, že replika bunkra dáva ľuďom predstavu o tom, ako takýto priestor fungoval. Počas dnešného dňa tam zabezpečili aj živú prezentáciu. Zväčša sa v ňom nachádzal veliteľský stôl s písacím strojom a vojenské mapy. Okrem menších lôžok, vystlaných ihličím, sa tu nachádzalo aj priestranné lôžko pre ošetrovanie ranených a malý priestor na prípravu jedla. Samozrejmosťou bola časť, v ktorej boli uskladnené zbrane.



Raritou aj nemecký stíhač tankov
Veľkú pozornosť návštevníkov priťahoval aj nemecký stíhací tank, ktorý na dnešný deň osláv zapožičali až z Poľska. Peter Velčický z Klubu vojenskej histórie Carpathia hovorí, že ide o veľmi cenný originál, ktorý je aj dnes funkčný a veľmi kvalitne zreštaurovaný. „Nasadili ho v Povstaní na nemeckej strane pri potlačení Povstania,“ doplnil.

Vzácny unikát takmer skončil v šrote
Rovnako zaujímavý je aj príbeh tanku Lt vz. 38, ktorý už bol jednou nohou v zberných surovinách. Múzeu SNP sa ho podarilo komplexne zreštaurovať a od dneška sa stáva súčasťou stálej expozície Múzea SNP. Ide o raritu, keďže väčšina tankov, roztrúsených po Nízkych Tatrách a Poľane skončila po vojne na šrotoviskách.
Dnes cenný exponát bol roky ako vrak odstavený v lesoch Oravy a postupne ho rozoberali na šrot.
Koncom 80. rokov z neho už bolo iba torzo, úplnému zničeniu bránil iba zložitý horský terén. Občas si k nemu niekto urobil výlet a odfotil sa pri ňom.
V roku 2008 urobilo Múzeum SNP prvé kroky k tomu, aby torzo získali do zbierok. Podarilo sa im ho zachrániť vďaka pomoci členov Klubu vojenskej histórie 4. peší klub z Dolného Kubína. Neskoršia odborná obhliadka odhalila zachované zvyšky kamuflážnych farieb a taktického označenia z roku 1941. Každá časť tanku neskôr prešla odborným reštaurátorským zásahom a bola zdigitalizovaná.
Zaujímavosťou je, že Slovenská armáda získala v rokoch 1940 – 1944 celkovo 74 tankov Lt vz. 38.

Autor: ETA