HORNÁ MIČINÁ. Ranogotický kostol sv. Michala v Hornej Mičinej patrí spoločne s Ponikami, Čerínom, či Zolnou k najkrajším pamiatkam nášho regiónu. Postavili ho v druhej polovici 13. storočia. Mimoriadne vzácnym ho robia figurálne nástenné maľby, ktoré pochádzajú z konca 14. storočia. Fresky však prikrýva hrubá vrstva omietky, ktorá odhaľuje len malú časť výjavov a už niekoľko rokov čakajú na svoju obnovu. O to väčšie tajomstvo ich dodnes obostiera.
Preskúmajú ho v Bratislave
Za mimoriadne vzácny sa však považuje aj barokový oltár zo 17. storočia. Podľa Dušana Mesíka, správcu farnosti v Čeríne, pod ktorý patrí aj filiálka Horná Mičiná, ide o jeden z najkrajších barokových oltárov v našom regióne. Pred niekoľkými dňami oltár demontovali a putoval do Štátnych reštaurátorských ateliérov v Bratislave, kde ho podrobne preskúmajú. Farnosti sa totiž podarilo uspieť v grantovom systému Ministerstva kultúry a získali grant na reštaurátorský výskum. V ďalších fázach by chceli začať so samotným reštaurovaním. „Demontáž bola pomerne náročná, zúčastnila sa jej približne dvadsiatka ľudí, ale napokon sme to vďaka odborníkom zvládli,“ informoval Dušan Mesík.
V budúcnosti by sa radi pustili aj do výskumu a obnovy cenných nástenných malieb podobne, ako v blízkom Čeríne. Aj kostol v Hornej Mičinej sa podobne ako Čerín uchádzal o prostriedky na reštaurovanie z programu Poklady môjho srdca, úspešnejšie si však počínal rovnako vzácny kostol v Čeríne.
Tajomstvá pod vrstvou omietky
Aj hornomičinské nástenné maľby sú však mimoriadne hodnotné a dodnes iba čiastočne preskúmané. Fresky totiž prikrýva hrubá vrstva omietky, ktorá odhaľuje len malú časť výjavov. Zatiaľ sa tu robili iba sondy, komlexný reštaurátorský výskum nie.
Za pozoruhodnú označuje správca farnosti predovšetkým zriedkavú kombináciu farieb, ktorú stredoveký maliar pri jednotlivých výjavoch použil.
Maľby sú vyhotovené v jemných hnedo-červených odtieňoch, čo je dosť neobvyklé. Napríklad v kostole v Čeríne je farebnosť omnoho výraznejšia. Napriek tejto odlišnosti odborníci predpokladajú, že maľby v Mičinej mohol vyhotoviť ten istý stredoveký maliar, ktorý namaľoval aj známy nástenný obraz sv. Juraja v čerínskom kostole.
Neznámou zatiaľ ostávajú aj biblické námety na jednotlivých maľbách, ktoré pokrývajú prakticky celú svätyňu. Jedna zo sond odkryla napríklad časť tvárí Márie s Ježiškom, predpokladať možno tiež ikonografiu zo života sv. Michala archanjela. Meno svätca spomínal už prorok Daniel, v Novom zákone ho zobrazujú ako nástroj Boha v boji proti Satanovi.




