BANSKÁ BYSTRICA. Pri Banskej Bystrici v horách v lokalite Strelníky sa v stredu v noci krátko po pol jedenástej zrútil vrtuľník spoločnosti Air-Transport Europe. Pád neprežili štyria ľudia - traja členovia posádky a 38-ročný pacient.
„V týchto chvíľach bolo potvrdené, že príslušné záchranárske zložky našli vrak vrtuľníka a štyri telá bez známok života,“ potvrdila hovorkyňa spoločnosti ATE Zuzana Hopjaková.
Minister vnútra Róbert Kaliňák informoval, že zatiaľ sa podarilo identifikovať iba dve telá obetí, záchranné práce v zložitom horskom teréne stále pokračujú. K identifikácii ďalších tiel bude potrebná analýza DNA. Okolie tragédie prehľadávajú desiatky záchranárov Horskej záchrannej služby Nízke Tatry, policajtov i hasičov.
Kaliňák dodal, že bezprostredne po tom, ako sa prerušilo spojenie so záchranárskym vrtuľníkom, odleteli po ňom pátrať dva vrtuľníky – z letiska Sliač vyslalo ministerstvo obrany na predpokladané miesto nešťastia svoj vrtuľník a na miesto letel aj vrtuľník s termovíziou a osvetlením ministerstva vnútra.
Nulový horizont
Medzi poslednými, kto vrtuľník videl vzlietnuť, je kameraman TV JOJ Peter Buran, ktorý nakrúcal zásah zdravotníkov. Pri ňom sa zranil pádom zo skaly 38-ročný muž zo Strelník. Keďže sanitka sa do členitého terénu nedostala, vyslali sem záchranársky vrtuľník z Popradu.
Peter Buran pre SME povedal, že asi minútu po štarte, keď mu už záchranársky vrtuľník zmizol z dohľadu, začul výbuch a po pol minúte ďalší. Dve rany počuli aj záchranári Horskej záchrannej služby, podobali sa podľa nich výbuchom. Túto skutočnosť potvrdil aj minister vnútra s tým, že hľadanie vrtuľníka bolo mimoriadne náročné.
Predpokladaný pád vrtuľníka bol totiž v členitom teréne a navyše bola podľa ministra aj tmavá noc, keď „bol horizont medzi kopcami a oblohou prakticky nulový“. V takýchto podmienkach sa podľa neho mimoriadne ťažko orientuje a to aj v prípade, ak je technika vybavená nočným videním.
Jednou z verzií nešťastia pri Srelníkoch je okrem tmy a zložitého terénu aj možnosť, že sa vrtuľník mohol zachytiť o stromy. V okolí sú na veľkom úseku poškodené stromy a aj kráter po páde vrtuľníka.

Do akcie nasadili vyše sto ľudí
Dva záchranárske vrtuľníky hľadali miesto, ktoré vykazovalo známky zvýšenej teploty a okolo pol druhej v noci miesto lokalizovali. Okolo štvrtej nadránom sa k miestu nešťastia dostali záchranné zložky.
Celkovo sa na akcii zúčastnilo viac ako 120 členov záchranných zložiek vrátane hasičov, horskej služby, zdravotníkov a kynológov z integrovaného systému.
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker konštatoval, že po vyšetrení príčin nešťastia prijmú opatrenia, ktoré minimalizujú riziko podobných nehôd. Obaja ministri zásah záchranných zložiek pri pátraní po vrtuľníku vysoko ocenili.
Pre pozostalých zabezpečili aj intenzívnu psychologickú pomoc. Za rodinami pozostalých v Poprade sú v prípade potreby pripravení vyslať psychológov z Prešova a Košíc, informoval hlavný psychológ Hasičského a záchranného zboru Miroslav Harvan. Niektorí pozostalí prišli aj na miesto tragédie.
Pilot bol skúsený
Perimeter pátrania budú musieť podľa ministra Kaliňáka rozšíriť, keďže záchranársky vrtuľník je rozmetaný na veľkej ploche. „Presne sa stanoví rozsah prác, aby sme mohli celé územie prepátrať,“ dodal Kaliňák.
Vyšetrovanie leteckého nešťastia môže leteckým úradom podľa neho trvať týždne aj mesiace, presná doba sa momentálne odhadnúť nedá.
Pilot bol podľa neho skúsený, u záchranárov robil asi 20 rokov a mal nalietané tisícky hodín. „Ako k nešťastiu prišlo a či ho mohla spôsobiť technická porucha, ukáže vyšetrovanie,“ doplnil s tým, že išlo o nový stroj.

Blízka rodina prezidenta
Na palube vrtuľníka Bell 429 s poznávacou značkou OM-ATR sa nachádzali traja členovia posádky a 38-ročný pacient. Posádku tvorili pilot Ján Rušin, lekárka Patrícia Krajňáková a záchranár František Bartoš.
„Pilot vrtuľníka mal 50 rokov. Počas svojej leteckej kariéry nalietal viac ako 4640 letových hodín, čím patril medzi najskúsenejších pilotov v spoločnosti. Súčasťou leteckého záchranárskeho tímu bol od roku 1995. Lekárka mala 46 rokov a v záchranárskom vrtuľníku lietala od roku 2014. Na palube sa nachádzal aj 32-ročný záchranár František Bartoš, ktorý pôsobil v ATE najskôr ako letecký mechanik a od roku 2009 ako letecký záchranár,“ spresnila Hopjaková.
Pilot Ján Ruškin bol blízkou rodinou prezidenta Andreja Kisku, ktorý to potvrdil na svojom facebooku.
"Traja záchranári a pacient zomreli. Vrtuľník sa zrútil neďaleko Banskej Bystrice. Ďalšie obrovské nešťastie. Záchranári nasadzujú každý deň svoj život, aby pomohli iným. Každé ráno idú do práce s tým, že nevedia, čo ich čaká, kam poletia, komu budú pomáhať. A každé ráno sa s pusou a prianím krásneho dňa lúčia so svojimi najbližšími, manželmi, manželkami, deťmi," píše prezident.
Vedenie spoločnosti ATE a jej zamestnanci vyjadrujú hlbokú úprimnú sústrasť ich rodinám a priateľom. „Životy našich kolegov, žiaľ, vyhasli práve pri plnení svojho náročného poslania, akým bola pomoc a záchrana ľuďom v tiesni. Za ich nasadenie a oddanú prácu, ktorú vykonávali s najvyššou profesionalitou, im patrí naša nesmierna vďaka a uznanie,“ dodala hovorkyňa.
Obete tragédie si minútou ticha uctili aj poslanci Národnej rady. "Životy záchranárov vyhasli pri plnení ich poslania, pri záchrane ľudí. Česť ich pamiatke," povedal predseda parlamentu Andrej Danko.

Zachraňovali turistu v bezvedomí
Najhlbšiu sústrasť rodinám, kolegom, kamarátom zosnulých záchranárov a zachraňovaného turistu vyjadrili aj záchranári Horskej záchrannej služby. „Je to ďalšia hrozná tragédia, ktorá sa odohrala pri záchrane života a hlboko zasiahla naše srdcia. Česť ich pamiatke!“ uvádza sa v ich vyhlásení
Práve horskí záchranári boli v stredu krátko po 20:00 požiadaní o pomoc pri zásahu v Chránenej krajinnej oblasti Poľana, zameranom na pomoc turistovi po asi 30-metrovom páde z brala. Ako informovali, turista bol v bezvedomí, no počas telefonátu sa začínal postupne preberať. „Všetky zasahujúce zložky sa stretli v centre obce Strelníky, kde ich čakal starosta obce, ktorý záchranárom pomohol s lokalizáciou miesta úrazu. Záchranári HZS, HaZZ a ZZS sa k postihnutému dostali na terénnej technike,“ opísali akciu.
Po vyšetrení, poskytnutí prvej pomoci, ako aj následnej transportácii k lekárke Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby a ďalšom ošetrení bol nabalený do nosidiel a naložený na palubu privolaného vrtuľníka. „Krátko po vzlete záchranári počuli dve rany, akoby výbuchy. Okamžite bola táto skutočnosť oznámená na Dispečing vrtuľníkovej služby v Poprade a príslušné tiesňové linky. Nikomu sa nedarilo spojiť s posádkou a vrtuľník nebolo možno vidieť ani na radaroch,“ uviedli k nešťastiu horskí záchranári.