Obec preslávili: hudobný skladateľ Pavol Tomkovič, učiteľ Alfonz Mojžiš a kronikár Andrej Gregorčok Igovän a fujarista gajdoš Jozef Kostúr st.
Pavol Tomkovič bol jedným zo zakladateľov SĽUK-u a zároveň jeho umeleckým vedúcim. Za viac ako tri desaťročia práce v rozhlase zozbieral, zapísal a upravil stovky ľudových piesní z Pohronia, Oravy, Zemplína, Šariša, Spiša a Liptova. Tie sa v podaní SĽUK-u, Lúčnice, Urpína a iných ľudovo-umeleckých súborov stali známe nielen na Slovensku, ale aj vo svete. V rozhlase založil Orchester ľudových nástrojov, ktorý aj sám dirigoval. Neskôr sa venoval aj štúdiu a zbieraniu ľudových piesní národov Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky. 22. mája si Podkoničania pripomenú 25. výročie jeho úmrtia. V priestoroch obecného úradu má zriadenú pamätnú izbu.
Ďalším z významných dejateľov obce bol Alfonz Mojžiš. Učiteľ, správca školy, organista a významný kultúrny a osvetový pracovník. Zaslúžil sa o kultúrny rozvoj obce. Pracoval s mládežou, ktorú učil hrať na hudobné nástroje. Bol jedným zo zakladateľov divadelníctva v Podkoniciach. Pamätná tabuľa venovaná jeho životu a dielu sa nachádza na priečelí starej školy, kde učil a býval.
Prvú monografiu napísal kronikár Andrej Gregorčok Igovän. Bol jedným z prvých kronikárov na Slovensku. Predstaviteľom ľudovej klenotnice v hre na fujaru a gajdy bol Jozef Kostúr starší.