BANSKÁ BYSTRICA. Problematike vojenského cintorína z 1. svetovej vojny, ktorý sa nachádza v mestskej časti Majer, sa samospráva venuje už niekoľko rokov.
Za posledné obdobie podniklo mesto kroky k obnove pätnástich hrobových miest, zrevitalizovalo južnú časť cintorína a odstránilo náletové dreviny. Z historického hľadiska si toto pietne miesto zaslúži viac. V spolupráci so Slovenskou komorou architektov vyhlásilo mesto Banská Bystrica anonymnú urbanisticko-architektonickú súťaž, ktorej výsledky sú už v týchto chvíľach známe. O výsledkoch informovala stránka Archinfo.sk, Výsledky nám poskytla Zuzana Moravčíková z Archinfo.
Autori museli vyriešiť nielen budúcnosť pietneho miesta, ale aj peší prístup
Ako sa píše na stránke Archinfo.sk, predmetom súťaže bol návrh optimálneho architektonického, urbanistického a výtvarno-umeleckého riešenia obnovy časti vojenského cintorína z 1.sv.vojny, ktorý sa nachádza v Banskej Bystrici – časť Majer a dnes je z väčšej časti neprístupný.
V rámci návrhu bolo potrebné vyriešiť obnovu a prezentáciu zaniknutého cintorína spôsobom, ktorý vytvorí dôstojné pietne miesto venované obetiam 1. sv. vojny a obnovu jednotlivých hrobových miest, ktoré je možné obnoviť v počte cca 450. Súťaž mala priniesť názor na komplexné riešenie pietneho miesta, priestorové usporiadanie a novú architektonickú kvalitu s možnosťou postupnej realizácie. Zároveň bolo potrebné vyriešenie bezpečného pešieho prístupu a nástupu do priestoru oboch častí cintorína, návrh dopravného prístupu pre obsluhu a údržbu cintorína a prípadné pietne príležitosti a návrh statickej dopravy pre automobily a autobus.
Z pôvodných 13-tich návrhov, ktoré boli doručené, bolo hodnotené iba 11, pretože dva z návrhov nevyhoveli požiadavke na odbornú spôsobilosť účastníka a preto boli v úvode rokovania z posudzovania vylúčené porotou hlasovaním.
Zloženie poroty
Porota zasadla na dvoch zasadnutiach, 8. septembra a 22. septembra 2016, v riadnom zložení Ing. arch. Ivica Gašparovičová, Ing. arch. Branislav Hovorka, PhDr. Roman Hradecký, Ing. arch. Peter Kašša, Ing. Jana Kráľová, Ing. arch. Štefan Moravčík, Dr. Imrich Purdek, PhD., Ing. arch. Peter Surovec s predsedajúcou Ing. arch. Danicou Turčanovou a vybrala najlepšie projekty, ktoré získali ocenenia podľa hodnotenia, ktoré bolo potvrdené hlasovaním. Porota udelila jednu prvú cenu, dve druhé ceny, tretiu cenu neudelila a tri návrhy bez určenia poradia odmenila. Vzhľadom k tomu, že boli udelené dve druhé ceny ex aequo, porota prerozdelila disponibilné finančné prostriedky medzi umiestnené návrhy rovnomerne.
Výsledky súťaže sú nasledovné:
1. cena Návrh č. 7: Ing. arch. Benjamín Bradňanský, Ing. arch. Víto Halada, Maroš Greš
2. cena ex aequo Návrh č. 9: Bc. Katarína Sýkorová, Bc. Dan Šamánek, Ing. arch. Martin Šarafín
2. cena ex aequo Návrh č. 5: Mgr. Inž. arch. Szymon Rozwalka, Ing. arch. Adéla Kyselová
Všetky ďalšie podrobnosti o súťaži a tiež súťažné návrhy si môžete pozrieť TU.


Z návrhov ďalších dvoch skupín architektov, ktorí získali v súťaži druhú cenu:
Návrh č. 5: Mgr. Inž. arch. Szymon Rozwalka, Ing. arch. Adéla Kyselová


Návrh č. 9: Bc. Katarína Sýkorová, Bc. Dan Šamánek, Ing. arch. Martin Šarafín:




Autor: ETA