BANSKÁ BYSTRICA. Jednou z ostatných bolo v uplynulých dňoch štvrté globálne pracovné stretnutie predstaviteľov národných odborných kontaktných miest ministerstiev zdravotníctva vo fínskom Tampere. Venovalo sa problematike prevencie úrazov a násilia najmä voči ženám, dievčatám a deťom. Slovensko na tomto stretnutí zastupovala vedúca oddelenia hygieny detí a mládeže MUDr. Katarína Slotová. „Po prijatí niekoľkých uznesení Svetového zdravotníckeho zhromaždenia a Valného zhromaždenia OSN o prevencii úrazov a násilia, WHO už viac ako 10 rokov v tejto oblasti podporuje národné kontaktné miesta pri ministerstvách zdravotníctva formou poskytovania technickej podpory a uľahčovania zdieľania informácií a osvedčených postupov medzi nimi. V tejto súvislosti WHO organizovalo viac globálnych a regionálnych stretnutí národných kontaktných miest pri ministerstvách zdravotníctva a prijalo niekoľko konkrétnych cieľov trvalo udržateľného rozvoja, ktoré sa týkajú prevencie úrazov (najmä v cestnej premávke) a násilia. V roku 2016 Svetové zdravotnícke zhromaždenie očakáva, že budú prerokované uznesenia o globálnych akčných plánoch WHO, posilní sa úloha zdravotníckeho sektora v rámci multisektorovej spolupráce týkajúcej sa interpersonálneho násilia najmä voči ženám, dievčatám a deťom a bezpečnosti cestnej premávky“ uviedla MUDr. Slotová k cieľu tohto podujatia .
Odborníci z celého sveta
Globálneho pracovného stretnutia zameraného na riešenie problematiky prevencie úrazovosti a násilia sa zúčastnili predstavitelia 110 krajín z celého sveta. Odborníci zdôraznili, že počet úmrtí následkom úrazov je o približne o 80 percent vyšší, ako počet úmrtí následkom ostatných hlavných príčin úmrtí vo svete: HIV/AIDS, TBC a malária. Najväčší počet úmrtí v roku 2012 boli úmrtia následkom dopravných nehôd, na druhom mieste boli úmrtia následkom ostatných neúmyselných zranení, vrátane násilia.
Skúsenosti s fyzickým, sexuálnym a psychosociálnym násilím mala vo svete v minulom roku takmer 1 miliarda detí. WHO vydalo v roku 2016 publikáciu INSPIRE – sedem stratégií pre ukončenie násilia voči deťom, ktorá identifikuje vybrané skupiny stratégií, ktoré sa preukázali ako úspešné v redukcii výskytu násilností voči deťom. „Poukázali sme aj na následky zranení a násilností ako sú fyzické poškodenia vedúce k smrti, mentálne následky vedúce k invalidite, suicidálnemu (samovražednému) správaniu sa, následky súvisiace so zmenami návykov – fajčenie, alkohol, drogy, nezvyklé sexuálne praktiky vedúce k HIV a k ostatným sexuálne prenosným ochoreniam, k rakovine, kardiovaskulárnym ochoreniam a následky súvisiace so vznikom HIV, nechcených tehotenstiev, ktoré vedú k ostatným neinfekčným poškodeniam zdravia. Dosiahnuť ciele trvalo udržateľného rozvoja je možné prostredníctvom realizácie pripravených programov, využitia odporúčaní WHO vrátane učenia ako pracovať s hnevom či agresivitou, využitia existujúcich sietí, organizácií a spojenectiev, ako aj prostredníctvom vhodnej komunikácie s odbornou i laickou verejnosťou“, konštatovala MUDr. Slotová. Dodala, že by sa to malo diať využitím infografie a vizualizácie existujúcich údajov k tejto problematike, využitím sociálnych sietí, sociálneho marketingu a tiež prostredníctvom workshopov pre médiá a žurnalistov. Úlohou ministerstiev zdravotníctva je zas tvorba legislatívy, zber údajov, prevencia, služby – pohotovostná starostlivosť, rehabilitácia, budovanie kapacít a advokácia – obhajoba, presadzovanie aktivít a cieľov.
Po 4. globálnom pracovnom stretnutí národných kontaktných miest ministerstiev zdravotníctva nasledovala Svetová konferencia o prevencii úrazov a podporu bezpečnosti, ktorá prijala aj deklaráciu k tejto vážnej problematike.
Spracovala Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ B. Bystrica