BANSKÁ BYSTRICA. Pri malej vodnej elektrárni Šalková, ktorá stojí priamo v obytnej zóne v tesnej blízkosti domov, sa dnes zišli desiatky ľudí. Boli medzi nimi nielen obyvatelia tejto banskobystrickej mestskej časti, ale prišli sem aj ľudia zo širšieho okolia. Stále totiž nie je zažehnané, že podobné elektrárne môžu stáť aj na ďalších miestach v blízkosti Banskej Bystrice. Ide o plánované vodné elektrárne Iliaš a Vlkanová, ku ktorým už mesto Banská Bystrica deklarovalo zamietavý postoj.
Milan Smädo, predseda komisie pre rozvoj mestských častí pri banskobystrickom mestskom zastupiteľstve hovorí, že práve na prípade Šalkovej chceli ministrovi ukázať, koľko problémov môžu takéto stavby ľuďom priniesť, ak sú nešťastne riešené.
Šalkovskú elektráreň totiž postavili priamo obytnej zóne. Ľudia sa sťažujú na vlhnutie domov, problémy so spodnou vodou, zápach zo stojatej vody, či komáre. Urobiť niečo so samotnou elektrárňou sa už zrejme nedá, môže to byť však podľa neho návod, ako sa postaviť k plánovaným elektrárňam Iliaš a Vlkanová. „Je to posledná šanca, ktorú môžeme urobiť zo strany mesta. Darmo sme prijali na zastupiteľstve uznesenie o vyňatí týchto plánovaných elektrární z územného plánu, ak mašinéria pokračuje. Šanca je už iba v zmene legislatívy. Rozvoj Banskej Bystrice sa do budúcnosti plánuje práve južným smerom, kde by raz niekto chcel stavať elektrárne Iliaš a Vlkanová. Ak by sa tieto pozemky zatopili, bol by rozvoju koniec,“ dodal Smädo.

Aj poslanec za mestskú časť Šalková Marcel Pecník hovorí, že mnohým obyvateľom Šalkovej sa kvalita života s výstavbou elektrárne zhoršila. „Sme radi, že sa pán minister zoznámil so situáciou priamo na mieste a že sa našimi pripomienkami bude zaoberať. Môže to pomôcť ďalším lokalitám, kde sa takéto elektrárne plánujú."

Ministerstvo podmienky pre malé vodné elektrárne sprísni
Minister László Sólymos informoval, že ministerstvo pripravuje nový materiál, ktorým sa sprísnia podmienky pre spustenie malých vodných elektrární na Slovensku. Výrazne sa zníži aj počet riečnych profilov, kde sa takéto elektrárne môžu postaviť. Približne z 390 má tento počet klasnúť na 59, v prípade rieky Hron poklesne počet profilov približne o polovicu. „Materiál je v medzirezortnom pripomienkovaní a následne by mal ísť na rokovanie vlády,“ dodal minister s tým, že nové pravidlá pri výstavbe elektrární počítajú aj s nevyhnutnosťou posudzovania vplyvov na životné prostredie. Doteraz sa tomu mnohé elektrárne vyhli.
Dôležitý je však podľa neho aj postoj samospráv. Ak takáto stavba nie je v územnom pláne, bola by čiernou stavbou. Názory samospráv na stavbu malých vodných elektrární sa podľa neho líšia. Zatiaľ čo niekde proti nim bojujú, inde ich výstavbu privítali. Aj preto treba k problematike pristupovať individuálne.

Mesto opäť deklarovalo zamietavý postoj
Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko hovorí, že mesto ministrovi tlmočilo postoj, že výstavbu vodných elektrární Iliaš a Vlkanová si neželá. Problémom však môže byť, že Vlkanová má vydané územné rozhodnutie a Iliaš je v štádiu tohto procesu. „Využijeme všetky legislatívne možnosti, aby sme ich výstavbe zabránili,“ dodal.

Doniesli mu aj pohár so zapáchajúcou vodou
Obyvatelia Šalkovej upozornili ministra aj na to, že ceny ich nehnuteľností výrazne utrpeli. „Dom, ktorý som roky budoval, sa stal prakticky nepredajný,“ povedal nám jeden z obyvateľov.
Emília Miklošovičová doniesla zas ministrovi v pohári aj zapáchajúcu a kalnú vodu z vlastnej studne. „Bola by som rada, keby niekto urobil rozbor. Kým nestála elektráreň, vodu sme mohli piť bez problémov. Teraz ju buď prevárame, alebo kupujeme v obchode,“ hovorí. Sťažuje sa tiež na vlhnúce múry a pleseň na stene domu. „Dom máme pritom celý odizolovaný. Radili nám kúpiť si prístroj na vysúšanie, ale všetko sú to zvýšené náklady pre rodinu. Kto nám to zaplatí,“ pýta sa.

