BANSKÁ BYSTRICA. To isté námestie, rovnaký deň a mesiac v dátume,no odstup 72 rokov.
V nedeľu 30. októbra 1944, po potlačení Slovenského národného povstania, Jozef Tiso vyznamenal na banskobystrickom námestí fašistických vojakov – pozvaných vrahov občanov štátu, ktorého bol prezidentom. Práve pripomenutie tejto udalosti sa stalo akýmsi mementom, zhmotneným do akcie Metále ( pre vrahov).
„Táto známa udalosť je hrozivou ukážkou toho, k čomu vedie fašizmus. Dnes, keď sa nad Európou opäť zbiehajú hnedé mraky, sa treba brániť pred stratou historickej pamäte,“ uviedli organizátori spomienkovej akcie, medzi ktorých patrí neformálne hnutie Nie v našom meste , či Múzeum SNP v Banskej Bystrici.
Na námestí prečítali zoznam 133 masových hrobov na strednom Slovensku a približne desiatka aktivistov si symbolicky ľahla práve na mieste, kde sa kedysi rozdávali neslávne metále. Bol to symbol ľudských obetí, ktoré so sebou prinieslo potlačenie Povstania.
Na námestí umiestnili aj panel s autentickými fotografiami Jozefa Tisa, ako vyznamenáva nemeckých vojakov, či panel s názvami vypálených obcí, masových hrobov a počtami obetí. Zostanú na námestí do 20. novembra, teda do dňa, kedy bola v Kremničke (dnes mestská časť Banskej Bystrice) vykonaná masová poprava.
Jeden z iniciátorov spomienkovej akcie, laureát ocenenie Biela vrana Ján Mičovský hovorí, že ak stratíme historickú pamäť, nie sme schopní poučiť sa z chýb minulosti. „Nesmieme mlčať, lebo iba tak vieme upozorniť na opätovné zlé tendencie vývoja v našej krajine a Európe,“ dodal.







Autor: ETA