DÚBRAVICA. Záchrana kaštieľa v Dúbravici vyzerá byť každým rokom viac a viac beznádejná. Po tom, čo silný vietor odtrhol časť strešnej krytiny nad zachovalejšou časťou kaštieľa z 18. storočia, jeho chátranie sa môže podľa odborníkov zrýchliť.
Ak ešte pred niekoľkými rokmi existovala reálna šanca zachrániť aspoň novšiu časť kaštieľa a zakonzervovať staré časti, postupne sa táto možnosť rozplýva.
Martin Miňo z Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici hovorí, že najväčším problémom je veľký počet vlastníkov. Tých je 125, niektorí z nich už ani nežijú, prípadne žijú v zahraničí. „Kaštieľ nie je zapísaný ako národná kultúrna pamiatka, takže naše možnosti pohnúť s týmto problémom sú prakticky nulové“, dodal s tým, že v minulosti už boli snahy vyhlásiť kaštieľ za kultúrnu pamiatku. Vždy to však narazilo práve na zložité vlastnícke vzťahy.
„Pred niekoľkými rokmi vzniklo občianske združenie, ktoré si kládlo za cieľ vyriešiť zložité vlastnícke vzťahy a chceli kaštieľ zachrániť. Jeho činnosť však narazila práve na vlastnícke vzťahy,“ dodal Martin Miňo. Stav kaštieľa označuje za kritický. Výrazne poškodená nie je iba staršia časť, ktorá je už roky ruinou, no zhoršuje sa aj stav novšej časti kaštieľa. „Nie je iba spomenutá odtrhnutá strešná krytina. V tejto časti sa napríklad nachádzali aj omietky s neskororenesančnou výzdobou, ktoré opadali,“ dodal.
Samotný kaštieľ sa skladá z dvoch častí s rozdielnym stupňom poškodenia. Statika niektorých častí je výrazne poškodená. Ešte pred niekoľkými rokmi prichádzalo do úvahy, že by sa novšia časť kaštieľa obnovila a múry ako pozostatky starej časti by sa zakonzervovali.
Obec je tiež bezmocná, nejde o jej majetok
Z celej situácie je smutná aj starostka Dúbravice Janka Slobodníková. „Bohužiaľ, aj my sme v tomto smere bezmocní, lebo vlastnícke práva sú nedotknuteľné a obec nie je vlastníkom kaštieľa. My môžeme iba upozorňovať vlastníkov na zlý stav stavby a žiadať od nich nápravu. Tu už ide o bezpečnosť, keďže kaštieľ sa nachádza priamo v obci. Bolo by nešťastím, keby tu prišlo k nejakému úrazu,“ dodala s tým, že krajnou možnosťou by bolo aj zbúranie staticky najviac poškodených častí. „Škoda, že to kvôli zložitým vlastníckym vzťahom dospelo až do tohto štádia. Opravený kaštieľ by mohol byť pre obec veľkou raritou.
Zaujímavá história so smutným koncom
Korene goticko-renesančného kaštieľa, ktorý sa spája s grófskym rodom Dúbravických, pravdepodobne siahajú až do 14. storočia, keď tu bol vodný hrádok. Archívne záznamy kaštieľ uvádzajú na prelome 15. a 16. storočia. Hrádok postavil šľachtický rod Dúbravických, ktorý bol chorvátskeho pôvodu.
V 16. storočí bol prestavaný objekt hrádku spolu s rímsko-katolíckym gotickým kostolom sv. Žofie. Príslušníci rodu opustili Dúbravicu po vpáde Turkov do Zvolenskej stolice v roku 1588.
V druhej polovici 18. storočia vlastnili väčšinu Dúbravice Urbániovci. V roku 1859 bol jediným majiteľom objektu s hospodárskymi budovami a rozsiahlym pozemkom Karol Strakoniczky.
Od 40. rokov 20. storočia bol intravilán patriaci k objektu Dúbravického hrádku rozparcelovaný a je vlastníctvom viacerých vlastníkov.
Hrádok pozostával z kamennej dvojpodlažnej budovy s valenými klenbami. Novšie krídlo objektu bolo pristavané v 18. storočí . Zachované ruiny zrejme kopírujú starší obvodový múr objektu alebo opevnenie.




