BANSKÁ BYSTRICA. Sedemnásťročná Romana, ktorá pred niekoľkými dňami porodila na gynekologicko – pôrodníckom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta zdravého chlapčeka, na svoj prvý pôrod tak skoro nezabudne. Hoci ju prepustili po niekoľkých dňoch domov, s vysokými teplotami a infekciou sa musela už zakrátko do nemocnice vrátiť. Rodina je presvedčená, že v procese pôrodnej a popôrodnej starostlivosti personál oddelenia pochybil, čo sa prejavilo na zdravotných problémoch, ktorým mladá rodička teraz čelí.
S podnetom na prešetrenie zdravotníckych postupov sa preto obrátia na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Nemocnica naopak odmieta, že by rodičke nebola poskytnutá adekvátna starostlivosť. Podľa hovorkyne nemocnice Ruženy Maťašeje poskytli rodičke maximálnu možnú zdravotnú starostlivosť, akú si priebeh pôrodu vyžadoval. „Spôsob komunikácie lekára s pacientkou prešetríme a k zisteným výsledkom zaujmeme stanovisko,“ dodala.
Problém za problémom
„Skôr to celé pripomínalo nočnú moru, než pôrod,“ hovorí Romanina teta Andrea Fízerová.
Ako nám povedala, v nedeľu 23. októbra Romane odtiekla plodová voda a dostala pôrodné kontrakcie. Následne ju previezli do nemocnice. Nasledujúce dva dni mala silné pôrodné bolesti. Dostala infúzie, ktoré mali tieto bolesti zmierniť, ako aj utišujúce lieky.
„Bolo evidentné, že dieťatko je veľké a pri takej mladej rodičke mali lekári podľa nášho názoru zvážiť, či nevoliť skôr cisársky rez,“ hovorí Andrea.
Až v utorok predpoludním začala Romana rodiť. Pri pôrode bola podľa príbuzných spočiatku iba pôrodná asistentka. Službukonajúceho lekára mala volať až po tom, čo už v rukách držala hlavičku dieťaťa. „Ako sme sa dozvedeli, mladý lekár po chvíli začal volať na primára pôrodného oddelenia, pretože zrejme nastali komplikácie, s ktorými si nevedel rady,“ hovorí Andrea. Až následne prišiel k pôrodu podľa nej aj primár.
Okolo štvrtej hodiny popoludní Romana porodila zdravého, štvorkilového syna.
Po prepustení domov nastúpili horúčky
Tým sa však problémy zďaleka neskončili. Podľa Romaninej tety stratila pri pôrode veľa krvi a celkovo bol pôrod pre mladý organizmus namáhavý a vyčerpávajúci.
„Po pôrode sa Romanka cítila slabá a dvakrát na oddelení aj odpadla. Napriek tomu ju v sobotu prepustili domov,“ hovorí teta. Zakrátko doma dostala vysoké horúčky a o niekoľko dní dokonca do záchodovej misy vytlačila veľkú krvavú masu. „Muselo ísť podľa nášho názoru o zvyšky placenty, takže zrejme nebola dôkladne vyčistená,“ nazdáva sa Andrea.
S vysokými teplotami mladú rodičku previezli späť do nemocnice. Podľa príbuzných dostala infekciu krvi, nasadili jej transfúznu liečbu, ktorú však neskôr kvôli horúčke prerušili. „Najviac nás zarazili slová lekára, ktorý ju prijímal. Infekciu mohla podľa neho dostať preto, lebo nedodržiavala osobnú hygienu a štichy sa vraj mohli potrhať kvôli tomu, že chcela mať pohlavný styk. Je to úplný nezmysel. Dievča nevládalo ani poriadne prejsť na toaletu, nieto myslieť na sex. Hoci Romanka pochádza z rómskej rodiny, majú tu veľmi vysoké hygienické štandardy, takže hovoriť o nejakom zanedbaní hygieny je tiež skôr urážkou ako argumentom,“ hovorí Andrea.
Oficiálnu sťažnosť nemocnica zatiaľ neobdržala
„Zatiaľ máme len sprostredkované informácie od médií, podnet s opisom dôvodov nespokojnosti sme oficiálne od rodičky ani jej rodiny neobdržali,“ reagovala na podnet hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.
Vo všeobecnosti však podľa nej platí, že mladý vek, nižší fyzický vzrast rodičky, väčší plod a predčasný odtok plodovej vody sú faktory, ktoré môžu ovplyvniť priebeh pôrodu a vznik popôrodných komplikácií.
„Rodička bola počas pobytu na pôrodnej sále a počas samotného pôrodu pod dohľadom službukonajúceho lekára a vyšetrená aj prednostom kliniky. Bola jej poskytnutá maximálna možná zdravotná starostlivosť akú si priebeh pôrodu vyžadoval vrátane epidurálnej analgézie,“ informovala.
Dĺžka hospitalizácie tiež bola podľa nej adekvátna stavu pacientky a pred jej prepustením bolo urobené sonografické vyšetrenie s negatívnym nálezom.
„Spôsob komunikácie lekára s pacientkou prešetríme a k zisteným výsledkom zaujmeme stanovisko,“ dodala.