BANSKÁ BYSTRICA. Zápalky boli nepochybne produktom, bez ktorého sa kedysi neobišla žiadna domácnosť. A tak aj sláva banskobystrickej zápalkárne závisela od dopytu zákazníkov po tomto nevyhnutnom, drobnom výrobku. V Banskej Bystrici pretrvala výroba zápaliek dlhých 152 rokov. Kým v roku 2002 nezhasla rovnako rýchlo, ako vzbĺkla. Takmer ako zápalka.
Históriu banskobystrickej zápalkárne, ktorá vznikla v roku 1850, zmapoval Banskobystrický spolok okrášľovací a ochranný. Ako nám povedal jeho predstaviteľ Andrej Predajniansky, areál pôvodnej zápalkárne sa rozprestieral v lokalite Horného predmestia pri Ľupčianskej ceste.
Za dlhé roky existencie došlo niekoľkokrát k zmene vlastníckych vzťahov. Továreň na zápalky, účastinná spoločnosť Banská Bystrica sa v roku 1929 dostala do vlastníctva firmy Solo - „spojené československé akciové sirkárny a lučebné továrny v Prahe.“
Ako píše spolok na svojej stránke, po II. svetovej vojne v roku 1946 prišlo k znárodneniu podniku v prospech “Drevoindustrie”, n. p. v Bratislave.
V roku 1949 prešlo vlastníctvo na národný podnik “Iskra” so sídlom v Banskej Bystrici, čo trvalo až do roku 1958, kedy sa závod zápalkárne dostal pod podnik Smrečina.
Po roku 1989 prišlo k privatizácii podniku a postupnému ukončeniu výroby zápaliek v meste. „Zaujímavosťou je, že v roku 1970 nahradili v banskobystrickom závode zápalkové krabičky z drevenej dýhy krabičkami z kartónu, čím skončila aj éra klasických zápalkových nálepiek.“




Autor: ETA