BREZNO. Pestrá mozaika zložená z umeleckých výkonov operného a muzikálového speváka, akordeónového virtuóza, úspešnej saxofonistky, učiteľov a žiakov základnej umeleckej školy priniesla príjemný kultúrny zážitok.
Po rokoch sa rodinám dostalo pozornosti aj od mesta
Pred nedávnom sa v mestskom dome kultúry uskutočnilo podujatie s cieľom pomôcť najmenším pacientom breznianskej nemocnice. S odstupom mesiaca sa v stredu 16. novembra opäť v kinosále stretli dobrí a štedrí ľudia, ktorí prišli podporiť prvý Mestský benefičný koncert. Ako povedal primátor Tomáš Abel, úprimnej snahy pomáhať nie je nikdy priveľa, pretože tých, ktorí skutočne potrebujú podporu, nachádzame pravidelne aj vo svojom okolí.
Tak vznikla aj myšlienka charitatívneho podujatia mesta, venovaného dvom mladým Brezniankam s ťažkým zdravotným postihnutím a ich najbližším. „Ako otec by som rád vyjadril obrovský obdiv rodinám Terezky a Veroniky a špeciálne ich maminám. Za spôsob, akým bojujete s nepriazňou osudu, za lásku a obetavosť, ktorú denne venujete svojim dcéram, vám patrí úcta a uznanie všetkých prítomných. O to viac som rád, že po dlhých rokoch sa vám dostalo pozornosti aj zo strany mesta,“ povedal na podujatí primátor.
Umelci vystúpili bez nároku na honorár
Mesto Brezno v tomto roku začalo spolupracovať s Akadémiou umení v Banskej Bystrici a možno ani netušilo, že toto partnerstvo bude nielen kultúrne napĺňať, ale tiež pomáhať.
Skúsení a renomovaní interpreti na domácich aj zahraničných pódiách z Fakulty múzických umení vystúpili na benefičnom koncerte bez nároku na honorár. Sólista Štátnej opery v Banskej Bystrici Martin Popovič, akordeónový virtuóz Tomáš Valíček, talentovaná saxofonistka Michaela Turcerová, geniálni klaviristi Eva Cáhová a Michal Berki ponúkli vystúpenie na vysokej umeleckej úrovni. Ako povedala koordinátorka programu pripravovaného FMU AU Eva Cáhová, s benefičnými koncertmi má mnoho skúseností. Podľa jej slov, vždy majú jedinečnú atmosféru, kedy ľudia spojení dobrou myšlienkou majú k sebe oveľa bližšie. „Poskytujú nám možnosť darovať sprostredkovane kúsok nášho daru a pomôcť tým, ktorí boli menej obdarovaní.“
Podporiť benefíciu môžete ešte do 14. decembra
Benefíciu podporil bez nároku na odmenu aj jedinečný muzikálový spevák Martin Vetrák a kolektív Základnej umeleckej školy v Brezne, ktorý ponúkol znamenitý koncert. Odzneli v ňom skladby od Johanna Sebastiana Bacha, Joachima Johowa či v podaní komorného zoskupenia pedagógov nádhernú áriu zaspievala Zuzana Uhríková. Výťažok z benefičného koncertu bol 1025 eur.
Podporiť dievčatá s ťažkým zdravotným postihnutím však ešte môžete do 14. decembra na čísle účtu SK77 5600 0000 0020 0279 407. Ako povedala Terezkina a Veronikina rodina, ďakujú mestu Brezno a primátorovi Tomášovi Abelovi za podanie pomocnej ruky pre tých, ktorí ju potrebujú, ako aj všetkým ľuďom, ktorým osud iných nie je ľahostajný, a benefičný koncert podporili svojou účasťou.