BANSKÁ BYSTRICA. Už začiatkom decembra by sa mal premiér Robert Fico stretnúť s predstaviteľmi samosprávnych krajov. Hlavnou témou má byť nesúlad medzi zameraním stredných škôl, ktorých zriaďovateľom sú vyššie územné celky a potrebami praxe. Bolo by to po prvý krát, čo by štát do rozhodovacích právomocí samosprávnych krajov zasiahol, podľa Fica je to však jediná možnosť, ako regulovať študijné odbory stredných škôl. Slovensko totiž začína výrazne pociťovať nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.
Konštatoval to počas dnešného pracovného výjazdu v Banskej Bystrici, počas ktorej sa stretol so stredoškolákmi, pozrel si rozostavanú autobusovú stanicu, navštívil Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a tiež drevársku výrobu Doka drevo.
„Aj v tejto spoločnosti sa ukázalo, že ak by chceli rozširovať výrobu, mali by veľkú problém získať kvalifikovaných zamestnancov. Na Slovensku začína byť výrazný problém so strojárskymi profesiami, oblasťou autodopravy, či službami,“ dodal.
Ak na decembrovom stretnutí župani na určovanie štruktúry vzdelanosti nepristúpia, pôjde vláda razantnejšou cestou. Formou legislatívnych úprav takúto reguláciu zakotví.
Nie každému sa pracovať chce
Hoci situácia na trhu práce je v okrese Banská Bystrica priaznivá a nezamestnanosť klesá pod celoslovenský priemer ( za mesiac október to bolo 6,6 percenta), aj tu by mohli byť ukazovatele ešte priaznivejšie. „Pre Banskú Bystricu platí, že kto pracovať chce, prácu si nájde. Momentálne je tu 1800 voľných pracovných miest,“ doplnil s tým, že pomerne nízky je stále záujem o prácu mimo domova. Keď nedávno hľadali v Banskej Bystrici odborníkov pre prácu v známej automobilke mimo mesta, z 500 oslovených ľudí o ňu prejavilo záujem iba 60. Išlo pritom podľa premiéra o pozície, na ktorých sa zárobok pohybuje na úrovni 1300 eur.
Riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Banskej Bystrici Pavel Červienka tiež hovorí, že v praxi začínajú chýbať odborníci. Aj preto pri samosprávnom kraji existuje rada pre odborné školstvo, ktorá pri kreovaní odborov vychádza z údajov Ústredia práce. Je však iba poradným orgánom, konečné rozhodovanie o podobe stredného školstva je na poslancoch samosprávneho kraja.
Zákonom chcú zvýhodniť tých, ktorí sú pri hľadaní práce aktívni
Minister práce Ján Richter informoval, že pripravujú také legislatívne zmeny, ktoré zvýhodnia tých nezamestnaných, ktorí sa snažia si prácu hľadať. Naopak, zákon bude menej ústretový voči dlhodobo nezamestnaným, ktorí systém dlhodobo zneužívajú a pracovať sa im nechce. Zvýhodniť chcú aj tých zamestnancov, ktorí budú dochádzať do práce viac ako 70 kilometrov.










Autor: ETA