BANSKÁ BYSTRICA. Smogová situácia v Banskej Bystrici vybočuje už niekoľko hodín z normálu. Od štvrtkového poludnia platí v Banskej Bystrici varovný signál, ktorý vyhlásili v súvislosti s prekročením koncentrácií prachových častíc ( PM10.)
Signál platí až do odvolania, vydal ho Slovenský hydrometeorologický ústav po tom, čo na monitorovacej stanici na Štefánikovom nábreží prekročili koncentrácie prachových častíc v ovzduší takzvaný informačný prah pre prachové častice Informuje o tom SHMÚ na svojej stránke. Ide o jemné prachové častice, rozptýlené vo vzduchu, ktoré sa môžu dostať do dýchacích ciest.
Pod nepriaznivú situáciu sa podpisuje súčasný trend počasia, prašnosť však ovplyvňuje aj stavba budúcej autobusovej stanice
Opatrní by mali byť starší a chronicky chorí ľudia
Hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Mária Tolnayová upozornila, že zo zdravotného hľadiska pobyt v oblasti so zvýšenými hodnotami PM10 môže spôsobovať nárast respiračných symptómov a ochorení hlavne u exponovanej populácie. Ide hlavne o zápaly dýchacích ciest, či dokonca zhoršenie stavu astmatikov. Táto situácia môže podľa nej spôsobovať častejšie návštevy zdravotníckych zariadení hlavne u osôb, ktoré trpia na niektoré z chronických ochorení pľúc, priedušiek, alebo kardiovaskulárneho systému.
Citlivo reagujú na tento typ znečistenia podľa nej hlavne deti, mladí, alebo naopak starí ľudia, alergici, či astmatici. V podobných situáciách odporúčajú odborníci obmedziť dobu pobytu v centre mesta, treba tiež skrátiť vetranie obytných miestností a obmedziť fyzickú námahu.
Merania ovplyvňuje aj lokalizácia monitorovacej stanice
Ako uviedla vedúca oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ Kvetoslava Koppová, monitorovacia stanica na meranie kvality ovzdušia je umiestnená vedľa frekventovanej komunikácie a má charakter tzv. dopravnej monitorovacej stanice, preto výsledky meraní z tejto stanice je možné vzťahovať predovšetkým k údolnej časti mesta a nie k častiam v širšom centre Banskej Bystrice. Sídlisk ako Sásová, či Fončorda sa tento problém nedotkol.
Na svojej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav píše, že podľa vyjadrenia Martiny Brozmanovej z odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Banskej Bystrici, za dôvod mimoriadneho prekročenia limitných hodnôt častíc PM10 považujú výstavbu autobusovej stanice a dopravnú situáciu, ktorá kvôli tomu vznikla na danom mieste. Okresný úrad bude situáciu riešiť s mestom Banská Bystrica a s odbornom cestnej dopravy a pozemných komunikácií.
Situácia je zložitá dlhodobo
Hoci situácia so smogom sa v Banskej Bystrici vyhrotila v týchto dňoch, problém s prašnosťou má mesto dlhodobo a patrí k najprašnejším mestám na Slovensku. Okrem umiestnenia stanice a rušnej dopravy popri Hrone na tom majú podiel aj nepriaznivé klimatické podmienky - ide o kotlinu obklopenú kopcami, je tu tiež veľký počet dní s nízkou rýchlosťou vetra alebo bezvetrím.
