BANSKÁ BYSTRICA. Vianočná atmosféra v Stredoslovenskom múzeu (SSM) v Banskej Bystrici zavládla na Luciu, kde v utorok (13. 12.) návštevníkom múzea etnologička Jana Nahálková predstavila tradície betlehemov a betlehemských hier.
"Betlehemy a betlehemské hry sú neodmysliteľným symbolom Vianoc. Zobrazujú príbeh narodenia Božieho Syna Ježiša Krista. Ich tradícia sa do celej Európy rozšírila z Talianska. Korene tohto obľúbeného vianočného zvyku však siahajú až do starovekého Ríma, kedy boli Vianoce prehlásené za sviatky pripomínajúce Kristove narodenie. S oficiálnym ustanovením Vianoc sa dostalo k slovu aj ich výtvarné zobrazenie," priblížila význam blížiacich sa sviatkov Nahálková.
Podľa nej výrobe betlehemov sa venovali nielen profesionálni, ale i ľudoví rezbári. Tradične sa staval pred Vianocami a pôvodne sa rozoberal až po Hromniciach.
"Na našom území, a to prevažne v horských oblastiach, boli betlehemské výjavy spojené často so životom pastierov. Betlehemské hry boli ovplyvnené spôsobom života našich predkov. Práve preto sa v nich objavujú postavy baníkov, pastierov či mešťanov. V pestrom etnografickom fonde SSM sa nachádzajú rôzne typy betlehemov," dodala etnologička.
Návštevníci, ktorí sa zišli v hojnom počte, mali možnosť vidieť viaceré betlehemy zo zbierok SSM a zároveň sa dozvedieť viac o vianočných tradíciách našich predkov.