BANSKÁ BYSTRICA. Banská Bystrica má už od roku 2013 ako prvé mesto na Slovensku vypracovaný generel nemotorovej dopravy v súlade s územným plánom.
Mesto je spolu s nadáciou Ekopolis a ďalšími európskymi partnermi súčasťou medzinárodného projektu MOVECIT, začleneného do programu Interreg Central Europe zameraného na tvorbu plánov mobility pre inštitúcie. Plán by mal uľahčiť pracovníkom mestského úradu využívanie mestskej hromadnej dopravy, bicykla a chodenia pešo pri dochádzaní do zamestnania.
Cieľom projektu, ktorý bude trvať do mája 2019, je aj zvýšenie povedomia pracovníkov samosprávy o dopadoch ich dopravných návykov na životné prostredie a na kvalitu života. „Som rád, že Banskej Bystrici patrí ďalšie prvenstvo a máme možnosť spustiť projekt udržateľnej mobility aj na mestskom úrade. V prvom rade musíme ísť príkladom aj my. Niekoľko zamestnancov už dnes využíva na cestu do práce okrem automobilovej dopravy aj iné formy. Ide o trend, ktorý v zahraničí funguje, preto verím, že sa pridajú i mnohí ďalší. Som presvedčený, že budeme úspešní a spoločnými silami sa nám podarí aspoň čiastočne zmeniť naše dopravné návyky,“ uviedol v tejto súvislosti prvý viceprimátor Jakub Gajdošík.
Partnermi projektu sú mestá a organizácie z Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Rakúska, Slovinska a Talianska. Jeho súčasťou je aj zorganizovanie série stretnutí zainteresovaných strán, školenia a workshopy pre manažérov mobility a medzinárodná konferencia na tému udržateľnej mobility.
V novembri sa uskutočnili v Banskej Bystrici už tri pracovné stretnutia. „Cieľom plánu udržateľnej mestskej mobility je predovšetkým zvýšenie kvality života v meste a intenzívne zapájanie do tejto iniciatívy verejnosť a všetky záujmové skupiny,“ povedal na jednom zo stretnutí Zbyněk Sperat z Centra dopravného výskumu v Brne. Soňa Šestáková, ktorá zastupovala Výskumný ústav dopravný v Žiline oboznámila účastníkov s úskaliami tvorby inštitucionálneho plánu mobility.