BANSKÁ BYSTRICA . Verejná knižnica Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici považuje končiaci sa rok za mimoriadne úspešný. V meste má päť pobočiek v rôznych častiach a plní aj funkciu regionálnej knižnice pre okresy Brezno a Banská Bystrica. Riaditeľstvo pôsobí od začiatku roku 2016 v nevyužívaných priestoroch Domova dôchodcov a Domova sociálnych služieb Senium na Jilemnického ulici na sídlisku Fončorda.
Vedenie verí, že tu zakotvia natrvalo, pretože od roku 1975 sa sťahovali už 21-krát. V nových priestoroch sídli aj najväčšia pobočka knižnice, ktorá má prívlastok komunitná. „Okrem klasických výpožičiek pripravujeme množstvo rôznych kultúrno-spoločenských podujatí, komunitných aktivít, vzdelávacích programov pre deti a mládež, ale i voľno-časových aktivít pre seniorov či znevýhodnené skupiny občanov. Ročne práve v pobočke na Fončorde privítame približne 18-tisíc návštevníkov,“ informovala agentúru SITA projektová manažérka Soňa Šóky.
Vyvrcholením roka býva Týždeň slovenských knižníc
Už v marci sa knižnica úspešne organizačne podieľala na príprave a realizácii 16. ročníka Týždňa slovenských knižníc, ktorý sa slávnostne otváral práve v Banskej Bystrici. V júni začali v pobočke na Fončorde premietať filmy s audiokomentárom pre slabozrakých a nevidiacich. „Na premietaní sa môžu zúčastňovať nielen ľudia so zrakovým hendikepom, ale premietanie je dostupné zadarmo pre všetkých záujemcov.
Kino navštevovali aj seniori z okolitých klubov dôchodcov. V tomto roku sme pripravili sedem predstavení pre približne 250 návštevníkov. Okrem toho knižnica organizovala aj viaceré komunitné podujatia pre zrakovo znevýhodnených návštevníkov v spolupráci so základnou organizáciou Únie nevidiacich a slabozrakých,“ doplnila Šóky.
Donášková služba pre imobilných
Knižnica obnovila aj donáškovú službu pre imobilných a inak zdravotne znevýhodnených čitateľov. Počas roka sa začala viac venovať aj práci s dobrovoľníkmi, pričom využila najmä celoslovenský týždeň dobrovoľníctva, v rámci ktorého sa jej podarilo získať dobrovoľníkov najmä z radov stredoškolákov. Okrem toho pre študentov stredných škôl z internátov v krajskom meste pripravila 23 rôznych popoludňajších voľnočasových aktivít, na ktorých sa zúčastnilo vyše 500 mládežníkov.
Knižnica zrealizovala aj autorské besedy so spisovateľmi, stretnutia so zaujímavými osobnosťami a prezentácie kníh. Zúčastnili sa na nich napríklad spisovatelia Igor Válek, Dušan Mikolaj, Jozef Banáš, Erika Jarkovská alebo historik Jozef Ďuriančik. Od leta začala knižnica využívať novú SMS službu. Čitateľov prostredníctvom správy cez mobilný telefón upozorňuje na ukončenie termínu výpožičky kníh, posiela tiež pozvánky na podujatia.
V tomto roku knižnica uspela aj vo viacerých projektoch. Asi najúspešnejším bol projekt Komunitná knižnica bez bariér, ktorý podporila Nadácia Slovenského plynárenského priemyslu sumou 8-tisíc eur. Vďaka nemu sa do knižnice dostanú aj ľudia s obmedzenou mobilitou či vozičkári pomocou schodiskovej sedačky.
„V súčasnosti sa pobočka nachádza na poschodí a návštevníci musia okrem dlhšej prístupovej chodby prekonať aj schody, čo kritizovali najmä starší ľudia. Z realizácie projektu má úžitok najmä staršia a fyzicky znevýhodnená časť návštevníkov knižnice. Pravidelných registrovaných čitateľov má pobočka vyše 2-tisíc. Je predpoklad, že bude prínosom aj pre časť osadenstva susedného Domova dôchodcov a Domova sociálnych služieb, v ktorých býva 165 klientov,“ priblížila výhody debarierizácie projektová manažérka.