História 24 – hodinovej plaveckej NON-STOP štafety v Banskej Bystrici

Obľúbená plavecká štafeta má zaujímavú históriu.

(Zdroj: archív MsÚ)

V každodennom živote sa stretávame s množstvom zaujímavostí a kuriozít. O jednu z nich, v prospech zdravia a kondície sa zaslúžil Plavecký klub Banská Bystrica (v súčasnej dobe známejší ako Plavecký oddiel UMB Banská Bystrica) v spolupráci so súkromnou školou plávania Delfín. Pod vedením trénera Milana Záborského zorganizovali prvých šesť ročníkov športového podujatia, ktorým si jeho účastníci pripomínali vznik Slovenskej republiky. Na slovenské pomery toto ojedinelé podujatie bolo prvýkrát odštartované 28. decembra 1994 o 10:00 hod. časovým signálom z Rádia Koliba, s cieľom naplávať aspoň 100 km.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bazén na Štiavničkách v jednom zo svojich rohov pripomínal nocľaháreň. Prípravy boli pochopiteľné, veď plavci sa chystali prežiť pri vode rovných 24 hodín. Karimatky, nafukovačky, spacáky a ďalšie mobilné ležoviská pomáhali prekonávať spánkový deficit a byť neustále v mokrej pohotovosti. Najväčšia únava prichádzala na plavcov ráno medzi štvrtou až piatou hodinou. A aj keď nočná mora skúšala ich bdelosť, vždy vstali a hoci unavení, vydržali v nastúpenom tempe až do konca a na záver sa spolu tešili z vydarenej akcie. Plavci sa striedali po kilometrových úsekoch, tí mladší po 250-metrových úsekoch. Popularitu podujatia zvyšoval záujem a účasť televíznych štábov, rozhlasových staníc, ktoré svojimi pravidelnými vstupmi do éteru informovali o aktuálnom dianí na podujatí.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi hlavných aktérov z Plaveckého klubu Banská Bystrica postupne patrili: Dušan Argaláš, Miroslav Šimun, Tomáš Bancík, Jozef Gašperan, Zuzana Trnková, Petra Pernišová, Zuzana Pernišová, Zuzana Karásková, Gabriela Lutzová, Miriama Tomasová, Zuzana Vojteková, Romana Žuffová, Andrea Alscherová, Katarína Vidličková, z ďalších plavcov: Monika Šulková, Gabriel Rűckschloss, Alica Danišová, Lívia Danišová, Michaela Droppová, Lucia Pulmanová, Simona Simanová, Barbora Argalášová, z mladších plavcov: Michal Uhrík, Miroslav Dinga, Zuzana Hoďová, Miroslava Petríková, Katarína Lovrantová, Martina Mesiarkinová, Michal Adamec, Michal Pulman, Matej Sliacky, Andrej Kulhány, Ján Kulhány, Lucia Kršňáková.

1. ročník v roku 1994 – aktívny plavci z Plaveckého klubu Banská Bystrica sa striedali po 1 km úsekoch a naplávali 105,510 km, vekový priemer bol rovných 16 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

2. ročník v roku 1995 – v jednej dráhe plávali plavci z Plaveckého klubu Banská Bystrica, ktorí naplávali 104,135 km (ich vekový priemer bol 14,5 roka). Najrýchlejší čas na 1 km spomedzi dievčat dosiahla Petra Pernišová 12:43,51 a z chlapcov Dušan Argaláš 12:10,10. Popri plavcoch vyhradili organizátori jednu dráhu pre širokú verejnosť, ktorá zdolávala stometrovú vzdialenosť ľubovoľným štýlom a v ľubovoľnom tempe. Za ich snahu boli odmenení vkusným diplomom na ktorom bol uvedený ich zaplávaný výkon. Tu išlo vlastne „iba“ o vytvorenie rekordu v počte účastníkov. Zapojilo sa 260 rekreačných plavcov nielen z celého Slovenska, ale aj z Rakúska, Maďarska, Nemecka a Českej republiky. 79-ročná Marta Kolačná z Banskej Bystrice bola najstaršou účastníčkou a najmladším bol 4-ročný Tomáš Štefančík.

3. ročník v roku 1996 – plavci z Plaveckého klubu Banská Bystrica naplávali rekordných 107,320 km. Najrýchlejšie časy na 1 km dosiahli Petra Pernišová 12:57,45 a Dušan Argaláš 12:10,97. V štafete širokej plaveckej verejnosti sa priebežne vystriedalo 233 účastníkov zo Slovenska a Čiech. Najstaršou účastníčkou bola 80-ročná Marta Kolačná z Banskej Bystrice, najmladšia plavkyňa bola 3,5 ročná Michaela Chladná z Čiech.

4. ročník v roku 1997 – podujatie symbolicky zaplávaním prvej stovky v dráhe pre verejnosť otvoril vtedajší primátor Banskej Bystrice Igor Presperín a príkladom pre verejnosť išli ďalší predstavitelia – Jozef Ivan z Mestského úradu a Mojmír Haško, poslanec Mestského zastupiteľstva. Plavci vytvorili nový rekord 108,370 km, najrýchlejšími na 1 km boli Petra Pernišová 12:20,00 a Dušan Argaláš 12:26,25. V štafete verejnosti sa vystriedalo 367 účastníkov zo Slovenska, Čiech a Poľska. Najstaršou účastníčkou bola 81-ročná Marta Kolačná, najmladší plavec bol 5-ročný Matej Mendrej, obidvaja z Banskej Bystrice.

5. ročník v roku 1998 – túto štafetu, ktorej prvýkrát bolo spoluorganizátorom už aj Mesto Banská Bystrica slávnostne otvoril novozvolený primátor Banskej Bystrice Ján Králik zaplávaním úvodného stometrového úseku. Plavci naplávali 104,640 km, najrýchlejšími boli na 1 km trati Petra Pernišová 12:31,80 a Dušan Argaláš 12:45,31. Vo verejnej štafete sa zúčastnilo 350 účastníkov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Chorvátska, Srbska a Kanady. Najstaršia účastníčka bola 82-ročná Marta Kolačná z Banskej Bystrice a najmladšia účastníčka 4-ročná Denisa Janovcová.

6. ročník v roku 1999 – plavecký maratón odštartovala viceprimátorka mesta Jana Borguľová (nahradila chorého primátora Jána Králika), ktorá ako prvá zaplávala stometrový úsek v dráhe pre verejnosť. 16 plavcov z Plaveckého klubu Banská Bystrica doplnenými slovenským reprezentantom Ľubošom Križkom zo Športovej školy Trenčín a slovenským reprezentantom v triatlone Filipom Kristlom z banskobystrickej Dukly vytvorilo nový rekord a naplávali 110,240 km. Najrýchlejšími na 1 km boli Petra Pernišová 12:56,97 a Ľuboš Križko (ako hosť zo Športovej školy Trenčín) 11:18,72. Vekový priemer aktívnych plavcov bol 15,63 roka. Vo verejnej štafete sa zúčastnilo 361 účastníkov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Bulharska a Brazílie. Najstaršou účastníčkou bola 83-ročná Marta Kolačná, ktorá dovtedy nevynechala ani jeden ročník a najmladšou bola 5-ročná Denisa Janovcová.

Na dovtedajších 6. ročníkoch podujatia sa zúčastnili okrem bývalých plavcov aj niekoľké známe osobnosti medzi ktorými sme videli napr. bývalú československú reprezentantku v skoku do diaľky Evu Murkovú, majstra Európy v ultramaratóne Ľuboša Hrmu, trénera moderných päťbojárov Dušana Poláčeka, kapitánku banskobystrického hádzanárskeho klubu Moniku Lapinovú a jej trénera Viktora Kovaľova, niekdajšieho úspešného reprezentanta v džude Stanislava Tůmu, trénerov Osemročného športového gymnázia Ladislava Hálu, Petra Pažáka, riaditeľa hotela Lux Jána Bočkaja, ale aj bývalého reprezentanta v plávaní Branislava Hakela z Martina, riaditeľa jednej z popredných modelingových agentúr, ktorý dosiahol najrýchlejší čas v rekreačnej štafete v roku 1999. Od roku 1997 sme mohli v bazéne vidieť aj rôznych predstaviteľov mesta ako aj niektorých jeho poslancov.

Finančná náročnosť celého podujatia (hlavne však zaplatenie prenájmu plaveckých dráh) neumožnila organizátorom z Plaveckého klubu Banská Bystrica ďalej pokračovať v realizácii tejto ich dobrej myšlienky zrodenej v roku 1994. Mesto neposkytlo bezplatný prenájom plaveckých dráh a organizáciu ešte aj dnes populárnej 24-hodinovky tak v miléniovom roku 2000 prevzalo Mesto Banská Bystrica samostatne...

Autor: Milan Záborský

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 002
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 604
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 824
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 641
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 287
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 911
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 385
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 129
  1. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  2. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  3. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  4. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  5. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  6. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  7. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  8. Peter Slamenik: Černák
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 210
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 9 405
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 413
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 285
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 878
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 765
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 024
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 562
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  2. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  3. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  4. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  5. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  6. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  7. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  8. Peter Slamenik: Černák
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 210
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 9 405
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 413
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 285
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 878
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 765
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 024
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 562
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu