Nedeľa, 24. september, 2017 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Barani vonku podľahli Žiline trojgólovým rozdielom

Banskej Bystrici sa na nový rok nedarí. V Žiline prehrala druhý zápas v rade po výsledku 5:2.

Prehre nezabránil ani návrat brankára Bacashihuu.(Zdroj: TASR)

V šlágri kola a súboji dvoch stredoslovenských tímov sa očakával dobrý hokej a aj sa to potvrdilo. Po zopár úvodných dobrých pokusoch na oboch stranách sa domáci dostali k presilovke po faule Belluša a vďaka Handlovskému ju dokázali aj využiť v 7. minúte na úvodný gól. Neprešli však ani dve minúty a hostia potrestali vylúčenie Drábeka, keď sa zblízka presadil Handzuš. Hra bola vyrovnaná, ale väčšie šance neprichádzali. Domáci sa v 15. minúte previnili vyšším počtom hráčov na ľade, ale hostia spravili hneď v úvode presilovky na modrej veľkú chybu a Stupka sa v nájazde na Bacashihuu nepomýlil. O dve minúty mali "barani" tiež šesť korčuliarov na ľade a následnú presilovku ukončil v 19. minúte tvrdou strelou príklepom z ľavého kruhu kapitán Hovorka.

Druhá tretina mala takisto dobré tempo, ale hostia zrýchlili hru a snažili sa o zníženie. Blízko k nemu mali v presilovke od 23. minúty pri vylúčení Stupku, ale Tomek ukázal dobrý postreh i prehľad v hre a zastavil niekoľko nebezpečných pokusov. "Vlci" sa snažili hrať pozorne v defenzíve, nefaulovať a každú možnosť využívať na ohrozenie Bacashihuu. Banskobystričania nevedeli dlho nájsť kľúč na prekonanie tejto taktiky a nedarilo sa im ani v ďalšej presilovke pri vylúčení Brejčáka, no v čase jeho návratu na ľad poslal Tomekom vyrazenú strelu Bortňáka do siete Ďatelinka a znížil na rozdiel gólu.

V tretej časti bolo o čo hrať a oba tímy to aj potvrdzovali. Domáci si uvedomovali, že nemôžu iba brániť jednogólový náskok a hosťom nepríjemne zatápali. Tí sa síce snažili o vyrovnanie, ale vyložené šance z ich strany neprichádzali, skôr čoraz väčšia nervozita. "Vlci" boli vpredu stále nepríjemnejší a v 54. minúte odskočili opäť na rozdiel dvoch gólov. Drábek prešiel s pukom poza bystrickú bránu, prihral na zadnú žrď a Konečný puk pohotovo zasunul do odkrytej bránky. Žilinčania už potom držali "baranov" na dištanc od Tomeka, a hoci sa hostia odhodlali 140 sekúnd pred koncom k hre bez brankára, 72 sekúnd pred záverečným klaksónom po akcii Stupku skóroval do opustenej bránky Novotný. Žilinčania si po troch prehrách pripísali plný bodový zisk, Banská Bystrica, naopak, v novom roku ešte nebodovala.

Povedali po zápase

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Základ víťazstva vo veľmi dobrom zápase sme položili v prvej tretine. Veľmi dobre sme sa pohybovali, kombinovali a menili rytmus hry a musím chalanov skutočne pochváliť, že proti silnému súperovi vybojovali po troch prehrách veľmi dôležité víťazstvo. Verím, že nám to pomôže zdvihnúť sebavedomie do ďalších zápasov."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Bol to kvalitný zápas, v ktorom nám nevyšla prvá tretina. Dostali sme tri góly, dva v oslabení, jeden dokonca v našej presilovke. V druhej tretine sme sa viac tlačili do bránky, mali sme šance, znížili sme. V tretej tretine to domáci zavreli, do ničoho veľkého nás nepúšťali a v závere nás pretlačili. V piatok nám niečo chýbalo, domáci boli, naopak, hladnejší po víťazstve, preto majú zaslúžene body."

Hokej - Tipsport liga 2016/2017 - 36. kolo - piatok: MsHK DOXXbet Žilina HC ´05 iClinic Banská Bystrica 5:2 (3:1, 0:1, 2:0)

Góly: 7. Handlovský (Hruška, Húževka), 15. Stupka (Konečný), 19. Hovorka (Juraško, Hruška), 54. Konečný (Drábek, Novotný), 59. Novotný (Stupka) 8. Handzuš (Truchno, Hickmott), 39. Ďatelinka (Tamáši, Bortňák). Rozhodovali: Müllner Stanzel, Synek

Vylúčení: 5:4, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0, 1101 divákov Zostavy: Žilina: Tomek D. Brejčák, Juraško, Gutwald, Den. Rehák, Drábek, Macejko, Prokop, Mendrej Handlovský, Hruška, Hovorka J. Jurík, Húževka, Švihálek Konečný, Š. Novotný, Stupka Rogoň, Ondruš, Matis

Banská Bystrica: Bacashihua Maoine, Wishart, Luža, Mihalik, Ďatelinka, Kubka, Ťavoda, Maťuškin Hickmott, Truchno, Buc Kafka, Handzuš, Bortňák Matoušek, Zigo, Róth Belluš, Češík, Tamáši