BREZNO. „Lesník seje, ale úrodu zbierajú potomkovia. To, že robím pre nich, ma neubíja, ale povznáša“, – motto Jozefa Dekreta Matejovie, ktorým sa riadia aj breznianski lesníci.
Produktom práce breznianskych lesníkov je zdravý les
Cieľom obhospodarovania lesného majetku mesta Brezna je vyrovnané hospodárenie. To znamená, že každý rok úmyselnými obnovnými ťažbami sa odkryje približne rovnaká plocha prirodzeného zmladenia a zalesňovania. Je samozrejmosťou, že náklady sú minimalizované a výnosy kvalitou výroby a speňaženia treba maximalizovať. Takto získanými prostriedkami z nie veľkého objemu dreva, ale len z objemu, ktorý ročne prirastá, zabezpečíme krytie všetkých nákladov.
Produktom práce Lesov mesta Brezno je zdravý les, pestovaný, stabilný a hodnotný, ktorý obnovujú v dobe jeho zrelosti pri najvyššej hodnote. Tak nie objemom, ale kvalitou ťažených kmeňov zarábať na obnovu, pestovanie a ochranu nového lesa, opravy ciest, zvážnic, priepustov, udržiavanie priekop, potokov, mostov, zveľaďovať krajinu, investovať do infraštruktúry, chodníkov, zariadení, technického vybavenia.Keďže dvojtretinová väčšina je v súčasnosti hospodárskymi lesmi, umožňuje ich obhospodarovanie i napriek zákonným obmedzeniam vytvoriť efekt vo forme nájmu pre vlastníka lesa a pre jeho občanov určité benefity.
Ostatné územie sú ochranné lesy a lesy v chránených územiach bez výnosu len s nákladmi.Les, okrem toho, že svojou existenciou vytvára prostredie pre život ľudí, tvorí rezervu materiálnu i hodnotovú pre budúce generácie.
Čertovická časť je stabilizovaná, kritická situácia je v časti Michalová
V posledných rokoch, minulý nevynímajúc, sa od optima hospodárenia značne vychyľoval. Zapríčinené to bolo hlavne pretrvávajúcou kalamitou spôsobenou hmyzími škodcami. Po vetrovej kalamite z roku 2004 sa podarilo čertovickú časť stabilizovať a v súčasnosti hmyzové kalamity veľkého rozsahu neevidujeme, i keď neustále pretrváva potreba monitorovať a včas ihneď odstraňovať ložiská napadnutia počas celého roka. Objemovo sú to stovky stromov. Kritická situácia je v časti Michalová, kde tlakom podkôrneho, ale aj drevokazného hmyzu desaťtisíce stromov (m3) treba asanovať, vybrať z porastov, odviezť a predať.
Zbytky po ťažbe štiepkovať, pri slabom odbyte drevnej štiepky uhadzovať a páliť. Kalamitnou, ozdravnou ťažbou ešte nezrelých porastov vznikajú veľké plochy holín, ktoré treba pripraviť a následne zalesniť a starať sa o ne. Ekonomika hospodárenia bola aj v roku 2016 poznačená vysokou kalamitnou ťažbou mladých nezrelých porastov, opakovaným navracaním sa na tie isté plochy za stále sa objavujúcou novou hmyzovou kalamitou, teda nekoncentrovaná výroba. Nadbytok menej kvalitného dreva, nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike spôsobil nezáujem o drevo a prepad cien, najmä pri vlákninových sortimentoch na úroveň výrobných nákladov.
Pritom z ťažby kalamitnej hmoty je jeho podiel až 40 % dodávok.
Jedným z cieľov je zastaviť šírenie hmyzu spracovaním kalamity
Cieľ, ktorým je vyrovnané hospodárenie, pestovanie kvalitných hodnotných kmeňov a zdravého lesa zostáva pred nami aj v roku 2017. Cesta k nemu vedie cez zastavenie šírenia hmyzu dôsledným a rýchlym spracovaním kalamity, zabezpečenie hygieny porastov, včasný odvoz a odbyt napadnutého dreva.
Nemôžeme sa spoliehať na vývoj počasia, dostatok zrážok v novembri a silné holomrazy v decembri a januári nám v našom úsilí môžu napomôcť.
Odkryté plochy treba zalesniť
Plochy odkryté kalamitou z minulého roka zalesníme. V lesných škôlkach máme pre tento rok pripravených 250 tisíc sadeníc smreka, jedle, buka, javora, smrekovca. Chrániť mladé lesné porasty vyžínaním budeme na ploche takmer 1000 ha, t. j. chrániť 3 milióny stromčekov vyžatím buriny okolo nich a ich náterom proti odhryzu zverou. Viac ako na 400 ha plôch mladín máme v pláne vykonať plecie ruby a prerezávky.
K zvládnutiu rozsiahlych a naliehavých úloh pri spracúvaní kalamity, odvoze a pestovnej činnosti posilňujeme odborným personálom z Polesia Čertovica na Michalovú. Pracovné skupiny sme tiež postupne presunuli. Okrem toho spoluprácou s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Brezne chceme zvýšiť počet pracovníkov o absolventov vysokých alebo stredných škôl.
Popri namáhavej práci v lese máme dostatok síl na osvetovú činnosť
Dôležitá úloha pre tento rok, ale aj nasledujúce zostáva získavať na svoju stranu verejnosť a verejnú mienku v tom smere, že práca lesníka pre krajinu, prírodu je potrebná. Samovývoj v dnešnej dobe je utópia a móda, ktorú serióznym lesníckym prístupom vysvetlíme a preukážeme na príkladoch. Veď znehodnotenie nášho majetku a náročné úlohy stojace rok čo rok pred nami už druhé desaťročie je spôsobené pokusmi ochrany prírody.
Jednak spomaľovaním spracovania kalamít a tiež územiami bez možností zasahovania, ozdravenia lesa v okolitých prírodných rezerváciách. Tie skončili ako lesné cintoríny a šíri sa z nich do nášho majetku podkôrny a drevokazný hmyz a zabíja naše lesy. Takže popri práci v lese je povinnosťou nás, ktorí tomu rozumieme, robiť tiež osvetovú činnosť.
Milan Dolňan,riaditeľ Lesov mesta Brezno
Autor: MILAN DOLŇAN