BANSKÁ BYSTRICA. Ešte v priebehu tohto roka sa počíta v banskobystrickom krematóriu s výmenou kremačných pecí. Tie sú podľa riaditeľa Záhradníckych a rekreačných služieb Ivana Šaba v havarijnom stave a vyžadujú si výmenu: “S kúpou a obnovou pecí počítame v priebehu tohto roka. Po spracovaní ich špecifikácie budeme môcť začať proces verejného obstarávateľa na dodávateľa,“ doplnil.
Pece majú už 37 rokov a v prevádzkyschopnom stave sa ich darí udržať vďaka pravidelnej generálnej údržbe. Nové moderné pece by však mali zohľadňovať ako ekonomické, tak aj ekologické aspekty.
O potrebe výmeny kremačných pecí sa hovorí niekoľko rokov, až po poslednom mestskom zastupiteľstve však začala mať táto otázka reálnu podobu. Zastupiteľstvo vtedy rozhodlo o rozpočte pre tento rok, kde sa počíta aj s úverom vo výške 13 miliónov eur. Z neho by sa malo hradiť odkúpenie chátrajúceho Domu kultúry, dopravnej časti autobusovej stanice, ale tiež kremačných pecí. Na nákup dvoch pecí by mala byť vyčlenená suma milión eur.
Problém s havarijným stavom pecí trvá roky
O nevyhnutnosti vymeniť pece v krematóriu sa hovorilo už pred šiestimi rokmi, ich výmenu sa však vtedy nepodarilo zahrnúť do rozpočtu mesta.
Ako sa už v tom čase hovorilo na zastupiteľstve, pece bežia v náročnom režime pri teplotách spaľovania 1200 - 1600 stupňov a udržať ich v prevádzkyschopnom stave bude stále zložitejšie.
Bystrické krematórium patrí medzi najstaršie
Banskobystrické krematórium, ktoré spravujú Záhradnícke a rekreačné služby mesta Banská Bystrica, patrí medzi najstaršie na Slovensku. Myšlienka jeho budovania vznikla v 70. rokoch minulého storočia v rámci plánovania konceptu krajových krematórií. Objekt navrhli uznávaní architekti Igor Teplan, Elena Bellušová a M. Kasandra. Do prevádzky ho dali v roku 1980, o rok neskôr pribudol urnový háj.
Pre porovnanie – ako prvé na Slovensku odovzdali do užívania bratislavské krematórium v roku 1968. Slovensko napriek tomu za Európou zaostávalo. V bývalom Rakúsko - Uhorsku postavili prvé krematórium už v roku 1916 v Liberci a v prvých rokoch Československa spustili na území Čiech a Moravy ďalších štrnásť podobných zariadení.
Autor: ETA