BREZNO. V rámci výjazdového programu po Slovensku po prvýkrát do Brezna zavítal veľvyslanec USA na Slovensku Adam Sterling. V stredu 8. februára dopoludnia ho na pôde mestského úradu prijal primátor mesta Tomáš Abel.
Účelom návštevy vzácneho hosťa bolo spoznať Brezno. „Keďže sme boli spájaní s medializáciou odmietnutia extrémistického podujatia v našich priestoroch, Brezno ho zaujalo a chcel sa so mnou osobne stretnúť. Návšteve som sa potešil, diskutovali sme o celospoločenských témach, politike či dlhodobejšej spolupráci amerických lektorov v našich základných školách,“ priblížil primátor.
Podľa jeho slov, v prípade, že školy a mesto budú mať o takúto ponuku záujem, úroveň jazykového vzdelávania žiakov sa môže ešte viac zlepšiť. Na záver americký veľvyslanec svoju návštevu spečatil podpisom do Pamätnej knihy mesta Brezna.
Americký expert v prednáške zaujal silným emotívnym príbehom
Za prítomnosti veľvyslanca USA sa v mestskom dome kultúry uskutočnila prednáška amerického experta Christiana Piccioliniho na tému extrémizmus. Študenti gymnázia, Strednej odbornej školy techniky a služieb a Súkromnej pedagogickej a sociálnej akadémie v Brezne si vypočuli silný emotívny príbeh lídra extrémistického hnutia Chicago Area Skinheads a zároveň autora knihy Romantické násilie, ktorý prešiel výraznou zmenou hodnôt a dnes pomáha mladým ľuďom prejsť od pravicového extrémizmu do bežného života. Christian Picciolini ešte ako tínedžer podľahol verbovaniu skinheadského hnutia a dodnes sa zmieruje s následkami svojich činov.
Po celom svete prednáša a vysvetľuje mladým ľudom, prečo násilie nič nerieši a aké sú úskalia extrémistických hnutí.
Študenti počúvali so záujmom
Prednáška bola veľmi poučná nielen svojím obsahom, ale aj jazykovou skúsenosťou, keďže nebola tlmočená do slovenského jazyka.
Na dojmy z besedy sme sa už opýtali učiteľov a študentov breznianskych stredných škôl. Gymnázium, učiteľka Ľubica Pavliaková: – Keďže niektorí naši študenti už absolvovali besedu Christiana Piccioliniho v Banskej Bystrici minulý školský rok, spolu s vyučujúcimi anglického jazyka mali na ňu veľmi pozitívne reakcie. Preto sme uvítali príležitosť sprostredkovať ju aj ostatným študentom. Vypočuli si úprimnú spoveď človeka, ktorý si prešiel celým procesom radikalizácie. Od oddanosti myšlienkam extrémizmu, až k vytriezveniu, prehodnoteniu dovtedajšieho života a boju proti akejkoľvek jeho podobe. Jedinečnosť prednášky spočívala v tom, že rozprávanie bolo autentickým príbehom človeka, ktorý ho skutočne aj prežil.
Stredná odborná škola techniky a služieb, odpovede viacerých študentov:
„Téma ma zaujala, bola fajn. Vzal som si ponaučenie, prednáška sa mi páčila, aj som sa zasmial.“ „Nečakal som, že to bude úplne celé po anglicky.“
„Životný príbeh ma zaujal a len utvrdil v mojich názoroch.“ „Bol som rád, že väčšinou rozumiem.“ „Ja som zasa dosť nerozumel, zišiel by sa tlmočník.“
„Bol som rád, že som si priniesol jeho knihu, ktorú som si dal podpísať.“
„Počul som už o tomto spisovateľovi, bol som rád, že ho vidím osobne.
“ Oceňujeme, že prítomný bol aj americký veľvyslanec. Prednáška bola jedinečná príbehom, ktorým autor knihy prešiel od detstva, kým bol na zlej strane. Zároveň nás prekvapilo meno autora, lebo v preklade znamená kresťan.
Súkromná pedagogická a sociálna akadémia EBG Brezno, riaditeľka Eva Hlaváčová: – Vedenie školy prijalo ponuku zúčastniť sa na prednáške, pretože momentálne je veľmi dôležité varovať mladých pred extrémizmom. Privítali sme možnosť komunikácie v angličtine. Pedagógovia sme ocenili, ako formou bola téma extrémizmu podaná. Študenti počúvali so zadržaným dychom a hoci všetkému nerozumeli, veľa vecí pochopili.