BANSKÁ BYSTRICA. Na sklonku uplynulého roka vyhlásilo ministerstvo životného prostredia SR založenie národnej siete geoparkov Slovenska, pričom vymenovalo tri geoparky – Banskobystrický, Banskoštiavnický a slovensko-maďarský Novohrad - Nógrád geopark národnými geoparkami.
Týmto slávnostným aktom oficiálne vyhlásilo Sieť geoparkov Slovenskej republiky.
Geoparky slúžia vo svete ako moderný nástroj cestovného ruchu a nového spôsobu využitia voľného času ponukou balíčka zážitkov, zaujímavostí a služieb. Ich cieľom je aj podporovať regionálny a miestny rozvoj a s ohľadom na životné prostredie .
Iveta Kavčáková zo združenia Banskobystrický geomontánny park predpokladá, že zaradením geoparkových území do národnej siete sa vytvorí lepší prístup k financovaniu a podpore projektov všetkých, ktorí majú nápady, riešenia a miestnu hrdosť a to nielen čo sa týka EU štrukturálnych fondov. Momentálne združujú 52 členov, medzi ktorých patria mestá, obce, občianske združenia aj podnikateľské subjekty. „Našim cieľom je zjednotiť tieto subjekty a pomôcť im pri budovaní vlastných produktov tak, aby sme vedeli udržať turistu čo najdlhšie v našom regióne. Aby u nás mohol vidieť tie úžasné veci, ktoré tu máme, a aby zažil niečo výnimočné, čo inde nezažije.
Produkt aj územie
Geopark totiž nie je iba jedinečný produkt, ale aj územie, kde žijú srdeční ľudia. Geopark je tiež nástrojom na spájanie vlastných síl a nástrojom tlaku na väčšiu podporu zvonku. Keď každý z nás ponúkne hodnoty do spoločného „koša“ geopark dokáže ten „kôš“ pekne zabaliť a ponúknuť na predaj. Potom si ho turista rád kúpi a vráti sa, pretože mu prinesie viac poznania a zážitkov nielen prenocovanie v hoteli. A všetko s citom k prírode, pamiatkam, histórii aj našej kultúre, “ dodala.
Podľa Milana Vigaša, predsedu združenia, je ekoturizmus vo svetovej sieti geoparkov jedným zo základných predpokladov ich prezentácie navonok. Pripomenul, že geopark možno chápať aj ako fenomén, ktorý vracia ľudí ku koreňom – k tomu, ako človek ovplyvňoval geológiu a baníctvo po tisícročia. Aj preto geoparky pomáhajú v aktívnej starostlivosti o miestne prostredie a ochranu prvkov a lokalít geoparku.
Čo všetko zahŕňa Banskobystrický geopark
Územie geoparku je mimoriadne bohaté na výskyt lokalít, poznačených ťažbou medených rúd v oblasti Španej Doliny, Starých Hôr a Ľubietovej. Na území geoparku je 292 zmapovaných vzácnych lokalít, pričom územie zahŕňa nielen Banskú Bystricu a 42 obcí okresu, ale aj dve obce okresu Brezno a stredovekú banícku Kremnicu.
Šance na UNESCO sa nevzdávajú
Pavel Gender zo združenia Permon je presvedčený, že mimoriadna hodnota tohto územia napríklad z pohľadu stredovekých priemyselných podnikov (Medený hámor, či Kremnická mincovňa a iné) ho predurčujú aj k snahám o zápis na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kremnica, ako aj Banská Bystrica boli v minulosti centrami podnikania rodín Thurzovcov a Fuggerovcov , ktorí ťažili, spracovávali a vyvážali drahé kovy prakticky do celého sveta. Banícka história regiónu pritom siaha až do praveku. Geologické a banícke dedičstvo sa zachovalo v podobe štôlní, šácht, klopačiek hút, či banských háld.
Medzi tri prioritné oblasti rozvoja geoparku radia členovia združenia ochranu hodnôt prírodného prostredia, geoturizmus ako príležitosť ekonomického, sociálneho a kultúrneho rozvoja a súčasne presadzujú geopark ako miesto pre život, prácu a oddych.
Medzi takmer troma stovkami lokalít sú geologické a montanistické lokality, archeologické, kultúrno – historické a prírodné lokality.
Úspech geoparku závisí od spojenia vlastných síl a podpory spoločnosti.
Majú smelé plány
Iveta Kavčáková pripomína, že združenie neustále hľadá finančnú podporu a aktivitami sa zapája do viacerých podporných programov. Jedným z nich je projekt až do výšky 2 milióny 800 tisíc eur, ktoré sú určené na miestny rozvoj pre aktívnych z 22 obcí geoparku. „Vnútornú silu už máme a sme pripravení. S podporou zvonku, ktorá je stále slabá, môžeme hrdo reprezentovať nielen náš Banskobystrický región ale celé Slovensko“ dodáva.
Autor: ETA