BREZNO. Na internom oddelení Nemocnice s poliklinikou v Brezne hospitalizovali pacientku z domova dôchodcov. Vzhľadom k prítomnosti kožných prejavov už pri jej príjme zistili podozrenie na svrab.Svrab je infekčné kožné ochorenie, ktoré vyvoláva roztoč – zákožka svrabová. Ako informoval riaditeľ nemocnice Ján Mačkin, konzultovaný dermatológ diagnostikoval u pacientky ekzém celého tela s možnou infekciou svrabu a nariadil liečbu, pacientka bola riadne preliečená.Po zlepšení celkového zdravotného stavu ju preložili na oddelenie liečebňa pre dlhodobo chorých (LDCH), kde ju nebolo nutné izolovať, ale bol naďalej dodržiavaný zvýšený hygienický režim. „Počas pobytu na LDCH došlo k zhoršeniu kožných prejavov a pacientka bola z preventívnych dôvodov znova preliečená na svrab ako aj ostatné pacientky, s ktorými bola na izbe, napriek neprítomnosti kožných prejavov. Jedna z pacientiek sa liečbe nepodrobila, pretože na žiadosť príbuzných predčasne ukončila hospitalizáciu,“ vysvetľuje Ján Mačkin.
Nemocnica má opatrenia, ktorými sa riadia všetky oddelenia
Breznianska nemocnica má vypracovaný hygienický štandard – opatrenia pri výskyte svrabu, ktorými sa všetky oddelenia povinne riadia. „Vzhľadom k rastúcemu výskytu svrabu v našom regióne sa z preventívnych dôvodov zameriavame na diagnostiku svrabu už pri príjme pacienta. Ak má svrab, izolujeme ho v rámci vlastného oddelenia a preliečime.Podlieha zvýšenému hygienickému režimu a o nutnosti vykonať príslušné opatrenia informujeme rodinných príslušníkov.“ Ochorenie zároveň nemocnica povinne hlási Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Za 24 hodín po začatí liečby prestáva byť pacient infekčný
Svrab sa šíri priamym kontaktom s kožou postihnutého človeka a infikovanou bielizňou (najmä v rodinnom prostredí pomocou uterákov, posteľnej bielizne, oblečením). Ochorenie diagnostikuje kožný lekár a liečba sa riadi jeho pokynmi.Za 24 hodín po začatí liečby prestáva byť pacient infekčný. Podľa slov riaditeľa nemocnice, pri nedodržaní pokynov najmä zo strany rodinných príslušníkov môže dôjsť k superinfekcii (opätovnej infekcii po preliečení), kedy je zdrojom bielizeň pacienta a uteráky, ktoré neboli náležite vyprané najmenej pri 60° a dôkladne vyžehlené. Telové krémy musia byť zlikvidované. „Obuv a bielizeň, ktorú nie je možné vyprať pri vysokej teplote, sa uloží do plastových vriec a zastrieka insekticídom a nechá sa pôsobiť 24 hodín. Tiež je veľmi dôležité preventívne preliečiť všetkých rodinných príslušníkov v rovnakom čase aj keď nemajú kožné zmeny,“ uzavrel Ján Mačkin.
Niektoré príbehy sa začínajú potichu – v malej izbe, s vôňou prvej vlastnoručne napraženej kávy. Taký bol aj začiatok cesty Petra Szaba, dnes už známeho mena vo svete výberovej kávy.