Na svete je množstvo miest, ktoré si vás dokážu získať svojou krásou. Ich kúzlo môže spočívať vo výhľade, rozprávkovej atmosfére alebo v unikátnej prírodnej scenérii. Jednu vec však mávajú spoločnú – vyzývajú vás, aby ste sa zastavili a obdivovali ich kúzlo. Práve na takéto miesta je určený tento dom.
Dom čerpá silu z okolia. Sám osebe sa snaží zaniknúť, zotrieť hranice medzi interiérom a exteriérom – vyznáva jeden priestor plynule prechádzajúci jemnou štruktúrou. Vytvára a posilňuje puto medzi stavbou a pozemkom, ktorý sa stáva pevnou súčasťou stavby. Aj preto je výber pozemku veľmi dôležitý. Minimalistický koncept horizontálne ohraničujú dve dosky vznášajúce sa v priestore. Sklenené obvodové steny ustupujú, kontrastné pevné jadro je nositeľom vertikálnej sily, prvkom, ktorý delí horizontálnu stavbu v pomere zlatého rezu zo všetkých pohľadov. Zároveň púta stavbu k zemi, čím do nej vnáša pocit tuhosti a stability.

Dispozícia
V pozdĺžnej otvorenej časti nájdeme obývačku a spálňu. Kolmá, pevná hmota jadra ukrýva obslužné priestory a zázemie: vstup, odkladacie a technické priestory, kúpeľňu a toaletu. Obytná miestnosť je členená na funkčné celky – kuchyňa je z praktických dôvodov blízko jadra, jedáleň v centrálnej časti. Na konci dispozície sa nachádza posedenie, ponúkajúce výhľad na krajinu „široko-ďaleko“. Pred slnkom a inými nežiaducimi vplyvmi ho chráni najväčší presah strechy. Súkromie spálne je chránené zvnútra, zvonka je otvorená okoliu. Pod presahom strechy je po celom obvode krytá terasa poskytujúca úkryt pred slnkom i dažďom.

Konštrukcia
Stavba je založená na monolitickej doske, z ktorej sa týčia nosné oceľové stĺpy. Nosnú funkciu plní aj pevné dispozičné jadro domu. Strechu nad zasklenou časťou tvorí kombinácia dvoch monolitických železobetónových dosiek: jedna vytvára strechu a druhá presahy – obe spája izonosník. Vďaka tomu má presahujúca doska iba minimálnu hrúbku.
Študenti architektúry navrhujú pre spoločnosť Ekonomické stavby svoju predstavu moderného bývania. Domy by mali byť dostupné, moderné a plne funkčné. Ten, ktorý dostal označenie Filip, je ešte aj trochu iný – odkazuje totiž na známu architektonickú ikonu: Farnsworth House od Miesa van der Rohe.
Až 75 % energie na vykurovanie a ohrev vody môžete mať zadarmo. Tepelné čerpadlá ju dokážu efektívne získavať z okolitého prostredia – zo zeme, z vody alebo zo vzduchu. Slnečné kolektory ušetria až 70 % energie potrebnej na ohrev vody. Bežná domácnosť v rodinnom dome potrebuje na prípravu teplej vody kolektory s plochou cca 5 m2.

Architekt
Ing. arch Michal Siažik sa narodil v Považskej Bystrici, prvé roky života prežil väčšinou na vidieku. Štúdium architektúry a staviteľstva na ČVUT v Prahe ukončil s vyznamenaním a ocenením za diplomovú prácu.
Výstavbu domu realizujeme na celom území SR.
Kontakt: Ekonomické stavby
Kde nás môžete navštíviť: Štitáre, Bratislava, Košice, Žilina
tel. : 421 37 655 99 11, mobil : 0903 571 471
e-mail : info@ekonomicke-stavby.sk