Záchrana starých kníh je ako alchýmia. Je to výzva, ktorá pohltí celého človeka

Reštaurátor musí mať v malíčku históriu, chémiu, latinčinu, dejiny vývoja knižných väzieb a súčasne musí mať silný umelecký cit.

Tézy o Karlovi IV. boli poškodené požiarom aj záplavami.Tézy o Karlovi IV. boli poškodené požiarom aj záplavami. (Zdroj: archív M.K. )

BANSKÁ BYSTRICA. Mladý výtvarník a reštaurátor Marek Kocka pochádza z nášho regiónu – z obce Ráztoka neďaleko Brusna, no štúdium ho zavialo do Českej republiky, kde na Univerzite Pardubice – Fakulte reštaurovania v Litomyšli študuje reštaurovanie a konzervovanie kníh, papiera a historických dokumentov. Okrem toho sa venuje aj voľnej tvorbe - hlavne maľbe a grafike a mal už niekoľko samostatných a spoločných výstav.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súčasnosti reštauruje zaujímavú knihu z obdobia baroka – Philosophia universa peripatetica, sú to Tézy o Karlovi IV., ktorú má vo fonde Zemská knihovna v Brne. Je značne poškodená požiarom a záplavami. Jeho rukami však už prešli aj staršie knižné diela.

SkryťVypnúť reklamu

„K najstarším patrila Bratislavská kapitula z roku 1461, alebo kniha o liečení dobytka z roku 1527. Ide o rukopis, ktorý som reštauroval počas svojej stáže v Slovenskom národnom archíve v Bratislave. Zaujímavé bolo taktiež reštaurovanie papyrusov z Iraku, ktoré som si vyskúšal na stáži v Lipsku.“ hovorí s tým, že reštaurátor si nevystačí iba s remeselnou zručnosťou, no musí mať zároveň umelecký cit.

„Musíme sa vedieť vcítiť do práce autora knihy, aby sme vedeli napodobniť jeho rukopis. Staré knihy sú často umelecky poňaté a neraz obsahujú aj maľby – iluminácie.“

Zábrdovický evanjeliár je unikát

Na fakulte pred časom zhotovovali faximíliu aj mimoriadne hodnotného Zábrdovického evanjeliára z 11. storočia. Evanjeliár Zábrdovický je jeden z najstarších iluminovaných rukopisov, uchovaných na území Českej republiky, je uložený v Štátnej vedeckej knižnici v Olomouci. Svoj názov dostal podľa predchádzajúceho majiteľa, premonštranského kláštora v Zábrdoviciach pri Brne. Po jeho zrušení sa dostal koncom 18. storočia do Olomouca. „ Je to náročná a precízna práca. Do Olomouca sme najprv chodili odoberať vzorky farebnosti aby sa tak kópia takmer nedala rozpoznať od originálu“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Každý reštaurátorský zásah pritom musí byť vratný a reštaurátor ho musí „priznať“. Marek Kocka vysvetľuje, čo to znamená: „Syntetické materiály používame iba minimálne. Najčastejšie používame prírodné. Vždy však platí, že doplnený prvok musí podľa reštaurátorského kódexu byť rozpoznateľný. Napríklad doplnená papierová hmota musí byť o niečo svetlejšia, aby bolo viditeľné, ktorú časť sme doplnili. Už aj to je súčasťou histórie knihy, že reštaurovaním prešla,“ hovorí.

Chorobopis knihy

So starou knihou je to skoro podobné ako s človekom. Kým sa reštaurátor pustí do jej záchrany, musí presne vedieť čím si prešla, akým spôsobom ju vyrobili a aké materiály použili. Je to náročný proces a aj preto v rámci výučby na fakulte platí, že kým sa študentom dostane do rúk prvý originál, dva – tri roky sa učia všetko o histórii knižnej väzby.

SkryťVypnúť reklamu

Bežnému človeku by sa niekedy mohlo zdať, že čím staršia kniha, tým by mala byť v horšom stave. Zďaleka to však podľa Mareka Kocku neplatí: „Kniha, ktorá sa zhotovila napríklad v gotike, je často v oveľa lepšom stave ako tá, ktorá vznikla v 18. či 19. storočí. Gramotnosť ľudí sa v tomto období zvyšovala, tlačiari chceli ľuďom sprístupniť knihy vo väčšom rozsahu. Kniha, ktorá sa zhotovovala v gotike dva roky, bola v baroku hotová za dva dni.

Zatiaľ čo v gotike sa používal veľmi kvalitný pergamen, či ručný papier, postupne sa to začalo meniť. Aj v baroku sa síce ručný papier využíva, no už do neho začali pridávať rôzne zmesi aby tak ušetrili.

Od chémie po históriu

Pri reštaurovaní však zďaleka nejde iba o záchranu papiera, ale aj hodnotných väzieb kníh, ktoré sú často tvorené z dreva, kovu či textilu. Reštaurátor je tak súčasne chemikom, historikom a maliarom, ale aj garbiarom, kováčom, či stolárom. Nie každá useň sa totiž hodí na reštaurovanie a nie každé plátkové zlato je kvalitné. „Sú to všetko finančne veľmi náročné investície, preto je každá zachránená kniha doslova pokladom,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 236
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 926
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 616
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 748
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 360
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 261
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu