BANSKÁ BYSTRICA. Pokles nočných teplôt až do mínusových hodnôt spôsobil, že v uplynulých dňoch nedošlo k výraznému nárastu denných koncentrácií peľu vo vzduchu, ba naopak - veľmi nízke nočné teploty spôsobili pokles denných koncentrácií peľu v ovzduší najmä na strednom a severnom Slovensku.
Napriek tomu na celom území naplno kvitnú prvé jarné dreviny, najmä lieska, jelša a parkové dreviny z čeľadí cyprusovité a tisovité. Ich peľ zachytávali v uplynulých dňoch spustené monitorovacie stanice na celom území Slovenska s výnimkou Žiliny. „ V Banskej Bystrici sme v uplynulom týždni evidovali najvyššie denné koncentrácie peľu liesky a jelše.. Denné koncentrácie peľu liesky dosiahli 168 peľových zŕn a peľu jelše 85 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. Monitorovacia stanica pri ÚVZ SR v Bratislave zachytila najvyššie denné koncentrácie peľu pred piatimi dňami, pričom najväčší podiel mali dreviny z čeľadí cyprusovité-tisovité . V Trnave a Nitre dreviny z týchto čeľadí tiež dosiahli vysoké denné koncentrácie a percentuálne mali najväčší podiel na výslednej hodnote dennej koncentrácie peľu v ovzduší“, uviedla RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku.
Dodala, že okrem peľu jelše , liesky , drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité sa vyskytoval v ovzduší v nižších koncentráciách aj peľ topoľov a brestu. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium.
Podľa RNDr. Lafférsovej peľová sezóna liesky a jelše v teplejších oblastiach Slovenska už prechádza svojim vrcholom. Vyššie denné koncentrácie peľu týchto druhov môžeme očakávať ešte na strednom Slovensku a v severne položených lokalitách. Pokles denných hladín peľu bude naďalej ovplyvňovaný zrážkovou činnosťou a nočnými mrazmi.