Vlastná kotolňa, hoci s vyššou vstupnou investíciou, sľubovala výhodnú návratnosť riešenia tepla priamo v našej blízkosti a v konečnom dôsledku aj veľké úspory. Existujú dnes dôvody takéto riešenie spochybňovať?
Investícia do vlastnej kotolne, teda do niečoho, čo bude naše a bude nám dlho slúžiť na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody je už za nami a je potrebné sa zamyslieť, ako ďalej sa budeme o túto investíciu starať. Mnohí si predstavovali, že po počiatočných vysokých investičných nákladoch ušetria značné finančné prostriedky na prevádzke a údržbe kotolne vo vlastnej réžii.
Koľko však pri tomto riešení naozaj za teplo platíme?
„Mnohí majú predstavu o cene tepla ako jednej položke, ktorá býva uvedená na faktúre ročného zúčtovania, čiže teplo rozpočítané pre konkrétny byt. Pri vlastných kotolniach cena tepla obsahuje oveľa viac. Je to cena kotolne, úroky za splácanie úveru, ktorý si viaceré bytové domy na kotolňu brali, ďalej prevádzka, či údržba jednotlivých častí kotolne, mzda kuriča a mnohé ďalšie plánované investície či neplánované opravy, ktoré má veľa bytových domov stále zahrnuté v položke Fond opráv “, vysvetľuje Ing. Peter Makovník, špecialista obchodu a marketingu, STEFE Banská Bystrica.
Starnúce technológie – riziko havárie
Kedysi nová kotolňa dnes už možno nefunguje tak spoľahlivo ako kedysi a mnoho bytových domov rieši okrem jednoduchej prevádzky aj výmenu niektorých jej častí či investície do celkom nových. Keď sa k tomuto pridruží otázka – kto sa bude o toto všetko starať, sledovať trpezlivo funkčnosť kotolne, obstarávať nové časti a snažiť sa predísť havarijným stavom, obvykle sa naskytnú dve možnosti. Jedna je zveriť to profesionálom, s čím nemusia byť spojené žiadne ďalšie náklady alebo hľadať osobu dostatočne zodpovednú nie len za teplo, ale najmä bezpečie obyvateľov bytového domu.
„V dnešnej dobe je len málo takých, ktorí by sa išli dobrovoľne starať o prevádzku kotolní. Akokoľvek boli obyvatelia kedysi odhodlaní starať sa o to „naše vlastné“, dnes je to skôr na príťaž. Takúto zodpovednú úlohu navyše treba zveriť odborníkom! STEFE prevádzkuje aj niekoľko kotolní, ktoré priamo nevlastní. Pri zanedbanej údržbe zariadení naozaj hrozí ich zničenie, ktoré nielen že navýši náklady na vykurovanie, ale najmä ohrozí bezpečie či komfort obyvateľov daného domu“, dodáva Ing. Makovník.
Ako v mnohých iných prípadoch, aj tu platí „Nechajme odborníkov robiť si svoju prácu“ a zverme aj údržbu či revízie na týchto zariadeniach do rúk profesionálov.
STEFE Banská Bystrica dlhodobo zabezpečuje komfort dodávky tepla a teplej vody do našich domovov. Okrem správy vlastných zariadení centrálnej dodávky tepla zabezpečuje aj prevádzku kotolní, revízie tepelných zariadení, energetické či servisné audity. STEFE zaisťuje bezpečnosť prevádzky tak, aby sme si my mohli bezstarostne užívať hrejivé teplo domova.